Fani zimowego szaleństwa poszukują stoków, które pozwolą im aktywnie spędzić czas, ale też sprawdzić umiejętności. Początkujący narciarze szukają stoków łagodnych i stosunkowo krótkich, na których nauczą się podstaw jazdy. Z każdym kolejnym sezonem, wraz z nabywaniem nowych umiejętności, rodzi się chęć poszukiwania coraz bardziej wymagających tras. Niesłabnącą popularnością cieszą się więc najdłuższe trasy narciarskie, których pokonanie daje niesamowitą radość i satysfakcje. Gdzie szukać takich tras? Sprawdzamy.
Najdłuższa trasa narciarska na świecie to trasa znajdująca się we francuskich Alpach. Liczy ona 17 kilometrów długości i rozpoczyna się z Dôme de la Lauze we francuskim ośrodku Les 2 Alpes. Co ważne trasa przoduje nie tylko pod względem długości, ale także różnicy wysokości, która wynosi aż 2288 metrów!
Punkt startowy znajduje się na wysokości 3568 metrów. Całość można pokonać nartostradą Demoiselles lub czarną trasą Valentin, która jest nieco krótsza. Obie odnogi łączą się poprzez czerwoną trasę wiodącą do wioski Mont de Lans.
Zobacz też: Zima w górach? Brzmi wspaniale, ale jest niebezpiecznie. "Jeśli ratownicy mówią "nie idź", to nie idź"
Odpowiadając na pytanie jaka jest druga najdłuższa trasa narciarska na świecie wskazujemy na liczącą ponad 15 kilometrów trasę z Małego Matterhornu do Zermatt w Szwajcarii (w kantonie Valais). Punkt startowy znajduje się na wysokości 3820 metrów. Tam też znajduje się stacja najwyżej położonej kolejki linowej w Europie. Trasa ma zróżnicowany poziom trudności, z etapami, na których poradzą sobie nawet początkujący narciarze.
Na szczyt można dostać się kolejką linową, która powstała w 1979 roku. Wytrawni narciarze potwierdzają, że przejechanie trasy daje nie tylko sportową satysfakcję, ale także pozostawia niesamowite wrażenia związane z widokami, które jej towarzyszą.
W rankingu najdłuższych tras narciarskich na świecie dominują stoki zlokalizowane w Europie - głównie we Francji, Włoszech czy Szwajcarii. Jest to związane nie tylko z dobrymi warunkami geograficznymi, które umożliwiają powstawanie ośrodków narciarskich, ale przede wszystkim z dużym zainteresowaniem sportami zimowymi wśród turystów odwiedzających te kraje. Nie ukrywajmy, że powstanie i utrzymanie na odpowiednim poziomie trasy narciarskiej generuje wielkie koszty. Dlatego mogą one właściwie funkcjonować tylko w przypadku, gdy co roku będzie z nich korzystać wystarczająco duża grupa narciarzy. Chcąc cieszyć się ekstremalnie długimi zjazdami nie musimy poszukiwać odległych miejsc, gdyż Stary Kontynent oferuje ich aż nadto.
Lista najdłuższych tras narciarskich nie może powstać bez uwzględnienia na niej takich miejsc jak: