Od wielu lat kolej jest w Polsce jednym z najczęściej wybieranych środków lokomocji. Każdego dnia wielu z nas dojeżdża pociągiem do pracy, szkoły lub na studia. W sezonie urlopowym są trasy, które cieszą się popularnością wśród turystów, a przewoźnicy uruchamiają wtedy dodatkowe przejazdy. Czy zastanawialiście się kiedyś jaka jest najdłuższa trasa kolejowa w Polsce? Dokąd możemy dojechać pociągiem? Sprawdzamy.
Najdłuższa trasa kolejowa w Polsce to pociąg kursujący na trasie Przemyśl - Świnoujście. Liczy ona sobie aż 1054 km i przebiega przez kraj z południowego - wschodu na północny - zachód. Po drodze pociąg kategorii InterCity z Przemyśla do Świnoujścia mija takie stacje jak: Rzeszów, Kraków, Częstochowa, Wrocław, Leszno czy Poznań. Ogółem przystanków na trasie jest aż 39, co sprawia, że pokonanie całej drogi zajmuje planowo 14 godzin, jednak mając na względzie panujące utrudnienia i nieprzewidziane opóźnienia trzeba zakładać, że może także zająć nawet kilka godzin więcej. Jeśli żadna z przeszkód nie pojawi się na trasie, wówczas prędkość maksymalna składu osiąga na wybranych odcinkach przyzwoite 160 km/h.
Sieć kolejowa w Polsce jest dość dobrze rozwinięta, a kolejne inwestycje w modernizację jak i wymianę taboru sprawiają, że podróż pociągiem coraz częściej jest dla podróżnych interesującą alternatywą podczas długich podróży. Pominąć w ten sposób można korki, roboty drogowe, a także uciążliwą konieczność prowadzenia samochodu. Co ważne, pociągiem można pokonać także duże odległości nocą, korzystając z wygodnych wagonów sypialnych. Jaka jest najdłuższa nocna trasa kolejowa w Polsce? Jest to wynoszący 1006 km kurs TLK Ustronie poruszający się na odcinku Kraków-Kołobrzeg.
W rankingu najdłuższych tras kolejowych w Polsce w czołowej trójce znajdziemy połączenia, które swój start mają w Przemyślu i kierują się na wybrzeże. Przemyśl jest miastem w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Co roku odwiedzają go rzesze turystów zmierzających w Bieszczady, nad Jezioro Solińskie czy do słynnego ośrodka hotelowego w Arłamowie, gdzie zgrupowania mają m.in. piłkarze reprezentacji Polski, siatkarze czy lekkoatleci. Zaczynające się w Przemyślu trasy kolejowe prowadzą przez wiele dużych miast od wschodu do zachodu kraju, aby zakończyć swój bieg na wybrzeżu:
Lista najdłuższych tras kolejowych w Polsce nie może pominąć poniższych:
Zobacz też: Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce: jak zwiedzać kraj na rowerze?