Najdłuższe trasy kolejowe w Polsce, czyli dokąd warto wybrać się pociągiem

Najdłuższe trasy kolejowe w Polsce pozwalają na pokonanie wielokilometrowych odcinków bez konieczności przesiadania się czy planowania noclegów. Jaka jest najdłuższa trasa kolejowa w Polsce i dokąd warto wybrać się pociągiem? Sprawdzamy.

Od wielu lat kolej jest w Polsce jednym z najczęściej wybieranych środków lokomocji. Każdego dnia wielu z nas dojeżdża pociągiem do pracy, szkoły lub na studia. W sezonie urlopowym są trasy, które cieszą się popularnością wśród turystów, a przewoźnicy uruchamiają wtedy dodatkowe przejazdy. Czy zastanawialiście się kiedyś jaka jest najdłuższa trasa kolejowa w Polsce? Dokąd możemy dojechać pociągiem? Sprawdzamy.

Najdłuższa trasa kolejowa w Polsce. Pociąg relacji Przemyśl - Świnoujście

Najdłuższa trasa kolejowa w Polsce to pociąg kursujący na trasie Przemyśl - Świnoujście. Liczy ona sobie aż 1054 km i przebiega przez kraj z południowego - wschodu na północny - zachód. Po drodze pociąg kategorii InterCity z Przemyśla do Świnoujścia mija takie stacje jak: Rzeszów, Kraków, Częstochowa, Wrocław, Leszno czy Poznań. Ogółem przystanków na trasie jest aż 39, co sprawia, że pokonanie całej drogi zajmuje planowo 14 godzin, jednak mając na względzie panujące utrudnienia i nieprzewidziane opóźnienia trzeba zakładać, że może także zająć nawet kilka godzin więcej. Jeśli żadna z przeszkód nie pojawi się na trasie, wówczas prędkość maksymalna składu osiąga na wybranych odcinkach przyzwoite 160 km/h.

Jaka jest najdłuższa nocna trasa kolejowa w Polsce?

Sieć kolejowa w Polsce jest dość dobrze rozwinięta, a kolejne inwestycje w modernizację jak i wymianę taboru sprawiają, że podróż pociągiem coraz częściej jest dla podróżnych interesującą alternatywą podczas długich podróży. Pominąć w ten sposób można korki, roboty drogowe, a także uciążliwą konieczność prowadzenia samochodu. Co ważne, pociągiem można pokonać także duże odległości nocą, korzystając z wygodnych wagonów sypialnych. Jaka jest najdłuższa nocna trasa kolejowa w Polsce? Jest to wynoszący 1006 km kurs TLK Ustronie poruszający się na odcinku Kraków-Kołobrzeg.

Zobacz wideo Sprawdź:

Ranking: najdłuższe trasy kolejowe w Polsce

W rankingu najdłuższych tras kolejowych w Polsce w czołowej trójce znajdziemy połączenia, które swój start mają w Przemyślu i kierują się na wybrzeże. Przemyśl jest miastem w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Co roku odwiedzają go rzesze turystów zmierzających w Bieszczady, nad Jezioro Solińskie czy do słynnego ośrodka hotelowego w Arłamowie, gdzie zgrupowania mają m.in. piłkarze reprezentacji Polski, siatkarze czy lekkoatleci. Zaczynające się w Przemyślu trasy kolejowe prowadzą przez wiele dużych miast od wschodu do zachodu kraju, aby zakończyć swój bieg na wybrzeżu:

  • trasa Przemyśl - Kołobrzeg (1049,1 km) - pociąg InterCity Malczewski kursuje z Przemyśla do Kołobrzegu po drodze mijając m.in. Rzeszów, Kraków, Częstochowę, Opole, Wrocław, Poznań. Pokonanie trasy zajmuje 14 godzin i 19 minut.
  • trasa Przemyśl- Świnoujście (1053,7 km) - pociąg IC Matejko rozpoczynający trasę w Przemyślu zatrzymuje się m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Lesznie, Wrocławiu, Częstochowie, Krakowie i Rzeszowie. Czas przejazdu wynosi 14 godzin i 9 minut. 
  • trasa Przemyśl - Kołobrzeg (1182,5 km) - pociąg TLK Ustronie pokonuje nieco inną trasę niż IC Malczewski. Jego droga wiedzie m.in. przez Rzeszów, Kraków, Kielce, Radom, Warszawę, Iławę, Trójmiasto i Koszalin. Czas potrzebny na pokonanie trasy wynosi 17 godzin i 43 minuty.

Najdłuższe trasy kolejowe w Polsce: lista

Lista najdłuższych tras kolejowych w Polsce nie może pominąć poniższych:

  • z Poznania do Szklarskiej Poręby. Jej długość wynosi 323 km i jest to najdłuższa trasa pociągu regionalnego. Pociąg POLREGIO Kamieńczyk pokonuje ją w czasie nieco ponad 6 godzin; niewątpliwie na długość podróży wpływa bardzo niska prędkość składu (ok. 30 km/h) oraz dużą liczba przystanków (51).
  • z Suwałk do Świnoujścia. Trasa pociągu IC Podlasiak liczy sobie 951 km, a czas potrzebny na jej pokonanie to około 14 godzin i 15 min. Po drodze skład zatrzymuje się m.in. w Suwałkach, Augustowie, Białymstoku, Warszawie, Łowiczu Poznaniu, Szczecinie i Międzyzdrojach.
  • z Gdyni do Krynicy Zdrój. Trasa TLK Małopolska wynosi 921 km, a po drodze pociąg mija m.in.: Sopot, Gdańsk, Malbork, Warszawę, Skierniewice, Kraków, Tarnów, Nowy Sącz i Muszynę. Czas przejazdu wynosi 12 godz. 37 min.

Zobacz też: Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce: jak zwiedzać kraj na rowerze?

Więcej o: