Interrail - co to jest? Sposób, by podróżować po Europie pociągiem

Interrail to świetny sposób na to, by poczuć wolność podróżowania i zaoszczędzić pieniądze. Jeden bilet zamiast wielu podczas wycieczki po Europie - to brzmi kusząco. Jak działa taka oferta?

Co to jest Interrail?

Odpowiedź na pytanie, co to jest Interrail, sprowadza się do stwierdzenia, że chodzi o rodzaj biletu pozwalającego na ograniczenie kosztów podróży po Europie. Zakup osobnych biletów na każdy przejazd w ramach podróży pomiędzy europejskimi krajami lub pomiędzy licznymi lokalizacjami w jednym kraju, byłby dość drogi. To zaś może się wiązać z rzadszym wybieraniem przez turystów transportu kolejowego, który jednak jest dość ekologiczny i wygodny. Interrail pozwala poradzić sobie z opisywanym zjawiskiem - płacimy więcej, ale tylko raz i mamy dużą wolność w zakresie podróży transportem kolejowym. 

Bilet Interrail i jego odmiany

Omawiany bilet Interrail może występować pod dwiema postaciami. Można go wykupić jako:

  • Global Pass - upoważnia do podróży pomiędzy krajami pociągami przewoźników biorącymi udział w programie
  • One Country Pass - upoważnia do podróży jedynie po terytorium państwa wybranego przez osobę kupującą bilet
Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?

Interrail Europa. Co jeszcze warto wiedzieć?

Interrail Europa to bilet ryczałtowy. Płacimy w nim określoną cenę i na omawianych warunkach możemy podróżować bez ograniczeń pociągami operatorów, którzy zdecydowali się wziąć udział w tym interesującym programie. Dzięki temu to pociąg może stać się środkiem transportu wtedy, gdy wybieramy się na podróż objazdową po Starym Kontynencie. 

Najczęściej w Interrail biorą udział przewoźnicy narodowi, ale niekiedy także inne podmioty świadczące takie usługi - oto lista firm, które honorują taki bilet. Z zasady bilet Interrail nie upoważnia do podróży po terytorium kraju, w którym zamieszkujemy. Można jednak w jego ramach podróżować do granicy państwa w chwili, gdy rozpoczynamy naszą wycieczkę. Podobnie rzecz przedstawia się w przypadku drogi powrotnej. Jest to o tyle korzystne, że nie ma potrzeby zakupu dodatkowej wejściówki.  O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim:

  • wszystkie podróże odbywają się w dniach ważności biletu (wskazanych dniach podróży w ciągu miesiąca, dwóch lub trzech) - także te do granicy i po przekroczeniu granicy w drodze powrotnej
  • należy wypełnić tabelkę ''Travel Diary''
  • w ''Travel Diary'' uzupełniamy nasze dane, dni korzystania z biletu na terenie naszego kraju i każdą z pokonanych tras
  • poszczególne trasy muszą zostać wpisane do dokumentu jeszcze zanim wejdziemy na pokład pociągu

Bilet Interrail - cena. Ile możemy zapłacić? 

Ile kosztuje bilet Interrail? Cena składa się z kosztów samego biletu, ale niekiedy należy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty np. za rezerwację miejsca. Jeśli więc nie chcemy przeżyć przykrego zaskoczenia w trakcie kontroli, powinniśmy uważać na takie sprawy. Chodzi zwłaszcza o pociągi nocne i wysokich prędkości (jak francuskie TGV).  Cena zależy od wariantu biletu, który się wybierze. W przypadku Global Pass koszt zakupu zaczyna się od 185 euro w przypadku osób do 27 roku życia. Starsi zapłacą więcej. Szczegółowe informacje na stronie internetowej.  Bilet Interrail można zakupić przez Internet lub w kasach PKP Intercity. W pierwszym przypadku dokument przyjdzie do nas pocztą tradycyjną.

Interrail - kraje. Gdzie można korzystać ze zniżki?

Gdzie działa Interrail? Kraje, w których możemy podróżować dzięki temu biletowi to łącznie 33 europejskie państwa. Pełny wykaz znajduje się na stronie PKP Intercity. Warto pamiętać, że prawo do zakupu ma osoba będąca obywatelem jednego z tych krajów lub ich mieszkańcy posiadający potwierdzone prawo do pobytu. 

Zobacz też: Rumunia - sprawdź, co musisz wiedzieć, nim się tam wybierzesz [PRZEWODNIK]

Więcej o: