Najdłuższe trasy kolejowe na świecie, czyli miejsca, o których nie wiedziałeś, że docierają tam pociągi

Najdłuższe trasy kolejowe na świecie pozwalają przemieszczać się na bardzo duże odległości bez konieczności przesiadek. Podróżować nimi możemy nie tylko w granicach jednego kraju, ale nawet przez obszar kilku państw. Jaka jest najdłuższa trasa kolejowa na świecie? Sprawdzamy.

Choć nie każdy o tym wie, historia kolei sięga starożytności. Na przestrzeni wielu lat kolej zmieniła się diametralnie, ale mimo upływu czasu wciąż cieszy się popularnością. Dla jednych pociąg jest codziennym środkiem transportu do szkoły lub pracy, dla innych jest sposobem na wakacyjne podróże, a nawet przemieszczanie się między krajami. Jaka jest najdłuższa trasa kolejowa na świecie? 

Najdłuższa trasa kolejowa na świecie. Skąd i dokąd prowadzi?

Najdłuższa trasa kolejowa na świecie to bez wątpienia kolej transsyberyjska. Prowadzi ona z Moskwy do Władywostoku, mijając w międzyczasie aż 8 stref czasowych! Mowa tu oczywiście o głównej trasie, a pamiętać trzeba, że posiada także odgałęzienia:

  • linię transmandżurską, która kieruje się w stronę Chin i kończy się w Pekinie
  • linię transmongolską, która kieruje się w stronę Ułan Bator, by podobnie jak linia transmandżurska zakończyć swój bieg w Pekinie. 

Pasażerowie, wsiadający do pociągu w Moskwie i zmierzający do ostatniej stacji we Władywostoku, na podróż muszą zarezerwować minimum 6 dni i 4 godziny. 

Zobacz wideo Wiecie?

Jaka jest najdłuższa trasa kolejowa na świecie?

Rosyjska kolej transsyberyjska licząca sobie bagatela 9288,8 km to najdłuższa magistrala kolejowa, która startuje w stolicy kraju - Moskwie - i wiedzie przez takie ośrodki jak: Niżny Nowogród, Perm, Jekaterynburg, Omsk, Nowosybirsk, Krasnojarsk, czy Irkuck, aby w końcowym etapie dotrzeć do Władywostoku. 

Jak sama nazwa wskazuje, linia kolejowa została stworzona głównie na obszarze azjatyckiej części Rosji. Jej budowa miała miejsce w latach 1891–1916. Jednak pierwsze prace nad stworzeniem połączenia rozpoczęły się na przełomie 1887/88 roku, kiedy to inżynierowie rozpoczęli badania mające na celu ostateczne wytyczenie przebiegu trasy. 

W 1891 roku car Aleksander III wydał dokument nakazujący rozpoczęcie budowy połączenia kolejowego, a kilka miesięcy później carewicz Mikołaj położył kamień węgielny pod jego budowę we Władywostoku. Przedsięwzięcie miało zostać sfinansowane z nadwyżek budżetowych, a do pracy skierowano m.in. przestępców skazanych na ciężkie roboty. Mimo planów zakładających ukończenie projektu w najdalej w 1905 roku, roboty przeciągnęły się aż o 11 lat - magistrala została oddana do użytku w 1916. 

Ranking: najdłuższe trasy kolejowe na świecie - Europa

Choć ranking najdłuższych tras kolejowych na świecie zdominowany jest przez trasy znajdujące się poza Starym Kontynentem, to jednak Europa także ma w tym temacie co nieco do powiedzenia. Na liście najdłuższych kolejowych połączeń znajdziemy tu m.in.:

  • połączenie Moskwa - Nicea: liczy sobie 3315 km, podczas których ma miejsce 17 przystanków; kurs odbywa się raz w tygodniu a przejazd zajmuje 47 godzin
  • połączenie Moskwa - Paryż: liczy sobie 3169 km, podczas których ma miejsce 20 przystanków, a podróż trwa minimum 39 godzin
  • połączenie Sztokholm - Narwik: liczy sobie 1540 km i po drodze ma miejsce 25 przystanków; kursuje codziennie a czas trwania przejazdu wynosi 18,5 godziny
  • połączenie Hamburg - Budapeszt: liczy 1352 km, a po drodze jest aż 29 przystanków; kursy odbywają się codziennie, a podróż trwa 14 godzin
  • połączenie Bruksela - Nicea: liczy około 1285 km, a na trasie ma miejsce 14 przystanków; przejazdy odbywają się codziennie, a ich długość wynosi około 17 godzin.

Najdłuższe trasy kolejowe na świecie: lista

Lista najdłuższych tras kolejowych na świecie obejmuje:

  1. Rosja - odcinek Moskwa - Władywostok 9288,8 km
  2. Kanada - odcinek z Toronto do Vancouver 4466 km 
  3. Chiny  - odcinek między Szanghajem a Lhasą 4373 km.

Polecamy: Rekord Polski pobity. Bielszczanin przejechał 4298 km na jednym bilecie weekendowym

Więcej o: