Najdłuższe mosty w Europie. Portugalia i Dania przodują w rankingu [LISTA]

Najdłuższe mosty w Europie to nie tylko przeprawy ułatwiające komunikację, ale także atrakcje turystyczne, które co dzień odwiedzają setki turystów. Które obiekty warto odwiedzić?

Najdłuższy most w Europie to obecnie Most Krymski, który zaledwie kilka lat temu zdetronizował drugi pod względem długości Most Vasco da Gamy w Portugalii. Jakie mosty warto zobaczyć?

Zobacz wideo Most Pilchowicki wybuchnie w "Mission Impossible"? Kontrowersyjny pomysł filmowców

Najdłuższy most w Europie. Most Vasco da Gamy zdetronizowany

19-kilometrowy Most Krymski ma za zadanie połączyć Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim poprzez Cieśninę Kerczeńską. Cieśnina ta po rozpadzie ZSRR stała się granicą między terytorium Rosji i Ukrainy. Władzom obu krajów udało się zawrzeć porozumienie dotyczące budowy mostu przez cieśninę w 2010 roku. Cztery lata później rządy obu krajów powołały spółkę, która miała zająć się realizacją projektu, jednak niespełna miesiąc później Rosja dokonała aneksji Krymu, a stworzenie mostu stało się priorytetem dla Kremlu. Przeprawę wybudowano za blisko 3,6 mld dolarów wyłącznie siłami i środkami należącymi do Rosji. 

Budowa ruszyła w 2016 roku, a już w 2018 roku przejechały po nim pierwsze samochody. Do konstrukcji wykorzystano ponad 6,5 tys. pali, wbijanych w podłoże nawet na głębokość 150 m. 

Jaki jest najdłuższy most drogowy wiszący w Europie?

Jaki jest najdłuższy most w Europie, po którym można przejechać samochodem? Bez wątpienia jest to Most Wschodni w Danii, będący częścią tzw. Storebæltsforbindelsen, czyli rozbudowanej przeprawy, na którą składają się trzy mosty (wschodni drogowy i dwa zachodnie mosty - drogowy i kolejowy), a także tunel kolejowy.

Most Wschodni w Danii.Most Wschodni w Danii. fot. Wikimedia Commons/Henrik Sendelbach

Przeprawa znajduje się nad Wielkim Bełtem i łączy wyspy Zelandia i Fionia. Most Wschodni został otwarty w 1998 roku i ma dokładnie 6 790 metrów długości, co sprawia, że jest najdłuższym drogowym mostem wiszącym w Europie i trzecim na świecie.

Ranking: najdłuższe mosty w Europie

Ranking najdłuższych mostów w Europie nie może obyć się bez oddanej do użytku w kwietniu 2021 pieszej przeprawy w Portugalii, która zawieszona jest na niebagatelnej wysokości 175 metrów. Most prowadzi nad rzeką Paiva i jest częścią szlaku turystycznego wiodącego od Passadiços do Paiva w gminie Arouca.

Arouca 516 w Portugalii - najdłuższy pieszy most wiszący w Europie i drugi na świecie.Arouca 516 w Portugalii - najdłuższy pieszy most wiszący w Europie i drugi na świecie. fot. Wikimedia Commons/Paul Jasper Lehmann

Most Arouca ma 516 metrów długości, a jego szerokość to dokładnie 120 cm. Budowa kładki trwała 2 lata i ukończono ją w 2020 roku, ale ze względu na pandemię koronawirusa, otwarcie miało miejsce dopiero w kwietniu 2021 roku. Obecnie turyści mogą już rezerwować możliwość odbycia spaceru po tym wyjątkowym moście. 

Najdłuższe mosty w Europie. Lista

Lista najdłuższych mostów drogowych w Europie prezentuje się następująco:

  1. Most Krymski - Rosja - 19 km;
  2. Ponte de Vasco da Gama - Portugalia - 17,2 km;
  3. Ponte da Lezíriaa - Portugalia - 12 km;
  4. Most nad Sundem - Szwecja/Dania - 7,85 km;
  5. Most Wschodni - Dania - 6,79 km;
  6. Most Zachodni - Dania - 6,61 km;
  7. Most Olandzki - Szwecja - 6,07 km;
  8. Most Prezydencki - Rosja - 5,82 km;
  9. Zeelandbrug - Holandia - 5.02 km;
  10. Most przez Zatokę Amurską - Rosja - 4,3 km.
Więcej o: