5 urokliwych "dziur" w polskich górach. Tu nie ma tłumów, tandety i drożyzny

Szukasz zacisznego miejsca, w którym schronisz się przed tłumem i hałasem? Znaleźliśmy pięć urokliwych miejsc w górach, które nawet w szczycie sezonu nie są aż tak bardzo oblegane. Gdzie warto pojechać?

Marzy ci się urlop w górach z dala od zgiełku i tłumu turystów. Przecież polskie góry to nie tylko Morskie Oko i Orla Perć. Jest wiele miejsc, które urzekają urokiem, a nie są aż tak bardzo znane. 

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Tatry bez tłumów? To możliwe. Odwiedź Dolinę Staników 

Dolina Staników Żleb jest wcięta w wapienie między Małym i Hrubym Reglem. Nazwa żlebu pochodzi od nazwiska góralskiej rodziny Staników mieszkających w tej okolicy. Z grzbietu doliny możesz podziwiać malowniczy widok na Czerwone Wierchy, Dolinę Miętusia oraz Giewont. Także wycieczka z doliny Staników żlebem na Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) jest ciekawą alternatywą dla lubiących ciszę i unikających zatłoczonych szlaków.

 

Dolina Lejowa - naciesz się ciszą i spokojem  

Jeśli jesteś fanem Tatr, ale chcesz cieszyć się ciszą i spokojem, odwiedź dolinę Lejową. Położona jest pomiędzy dolnymi częściami Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej. Swój urok zawdzięcza pozostałościami szałasów pasterskich, które można podziwiać do dnia dzisiejszego. Kilka dużych polan w dolinie jest nadal użytkowanych w ramach tzw. kulturowego wypasu owiec.

 

Jak dobrze poszukasz, to spokoju zaznasz także w Pieninach

Choć w Pieninach ciężko uciec od tłumów, to jednak można znaleźć zakątki, w których jest cisza i mała ilość turystów. Bez wątpienia Pieniny są też jednymi z tańszych gór w Polsce, więc jeśli szukasz niezbyt drogich wakacji, to uda ci się tu znaleźć noclegi już od 45 zł za osobę. Ciszy i spokoju zaznasz np. w Krościenku nad Dunajcem albo w Sromowcach Niżnych.

A może tak rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady? Hyrlata - tu nie spotkasz zbyt wielu turystów

Choć Hyrlata urzeka pod względem przyrodniczym, jak i widokowym, to trasa nie jest zbyt często eksploatowana przez turystów. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że nie spotkasz tu żywej duszy nawet w szczycie sezonu turystycznego. To dlatego, że jeszcze niedawno przez Hyrlatą nie prowadziły żadne oficjalne szlaki PTTK ani ścieżki przyrodnicze. Noclegi w okolicy znajdziesz od około 50 zł za osobę. 

Dzikie miejsca w Polsce - Worek Raczański w Beskidzie Żywieckim to raj dla miłośników górskich wycieczek

Choć do Beskidu Żywieckiego rok rocznie ciągną tłumy, to znajdziemy tam także rzadziej odwiedzane przez turystów miejsca. Jednym z takich mało uczęszczanych szlaków jest Worek Raczański - czyli Grupa Wielkiej Raczy, formacji ciągnącej się od Przełęczy Zwardońskiej aż do Przełęczy Glinka. Trasa nie należy do najprostszych, ale widoki rekompensują wysiłek. 

 
Więcej o: