Jeśli zastanawiasz się jaki jest najdłuższy most na świecie, to śpieszymy z odpowiedzią, że jest nim otwarty w 2010 roku Wielki Most Danyang-Kunshan znajdujący się w Chinach. Które inne mosty warto wymienić na liście najdłuższych tego typu obiektów?
Most Danyang-Kunshan liczy sobie 164 800 metrów! Położony jest na trasie kolejowej łączącej Szanghaj i Nankin w chińskiej prowincji Jiangsu. Most biegnie przez dość długi odcinek, równolegle do rzeki Jangcy, a jego średnia wysokość wynosi 100 m.
Jego budowa trwała zaledwie cztery lata i pochłonęła 8,5 miliarda dolarów. Szacuje się, że w jego powstawaniu wzięło udział około 10 tys. osób.
W rankingu najdłuższych mostów na świecie swoje miejsce na pewno ma powstały w Portugalii most nad rzeką Paiva, w miejscowosci Arouca, który posiada miano najdłuższego mostu wiszącego na świecie. Liczy ponad 500 m długości, choć pierwotnie zakładano, że będzie miał dokładnie 480 m. Na zmianę wpłynęło nietypowe ukształtowanie terenu. Wysokość na jakiej położona jest przeprawa to 175 metrów.
Imponująca budowla pozwala na wyminięcie się maksymalnie dwóch osób, gdyż jej szerokość to zaledwie 120 cm. Jest tak dlatego, że most został stworzony z myślą o byciu atrakcją turystyczną, a nie jako ważny element komunikacyjny. Budowa mostu została ukończona w czerwcu 2020, ale oficjalne otwarcie odbyło się dopiero 29 kwietnia 2021.
Lista najdłuższych mostów na świecie zawiera wykaz obiektów znajdujących się w różnych częściach świata i o różnych zastosowaniach.
Najdłuższy most na świecie, jak wiadomo, znajduje się w Azji. Wiele z nich jest też usytuowanych w USA. A jak na tym tle wypada Polska? Otóż ze względu na uwarunkowania terenu, a także wiele innych czynników, w naszym kraju nie ma potrzeby budowania aż tak wielkich obiektów. Jednak nie oznacza to, że w naszym kraju brak pięknych, ogromnych mostów. Wystarczy tu wymienić Most Solidarności w Płocku, wzniesiony nad Wisłą. Został on ukończony i oddany do użytku w 2007 roku. Liczy on sobie skromne 1200 metrów, które w obliczu światowych gigantów wygląda dość blado, jednak trzeba się cieszyć z tego, co mamy.