Najdłuższe mosty na świecie. Ich widok zapiera dech w piersiach!

Najdłuższe mosty na świecie to nie tylko przejawy doskonałej myśli architektonicznej i konstruktorskiej, ale także przykłady niesamowitych miejsc, do których chce się wracać. Jakie mosty warto zobaczyć podczas wyprawy do USA czy Chin?

Jeśli zastanawiasz się jaki jest najdłuższy most na świecie, to śpieszymy z odpowiedzią, że jest nim otwarty w 2010 roku Wielki Most Danyang-Kunshan znajdujący się w Chinach. Które inne mosty warto wymienić na liście najdłuższych tego typu obiektów?

Zobacz wideo Most Pilchowicki wybuchnie w "Mission Impossible"? Kontrowersyjny pomysł filmowców

Jaki jest najdłuższy most na świecie?

Most Danyang-Kunshan liczy sobie 164 800 metrów! Położony jest na trasie kolejowej łączącej Szanghaj i Nankin w chińskiej prowincji Jiangsu. Most biegnie przez dość długi odcinek, równolegle do rzeki Jangcy, a jego średnia wysokość wynosi 100 m. 

Jego budowa trwała zaledwie cztery lata i pochłonęła 8,5 miliarda dolarów. Szacuje się, że w jego powstawaniu wzięło udział około 10 tys. osób. 

 

Ranking - najdłuższe mosty na świecie

W rankingu najdłuższych mostów na świecie swoje miejsce na pewno ma powstały w Portugalii most nad rzeką Paiva, w miejscowosci Arouca, który posiada miano najdłuższego mostu wiszącego na świecie. Liczy ponad 500 m długości, choć pierwotnie zakładano, że będzie miał dokładnie 480 m. Na zmianę wpłynęło nietypowe ukształtowanie terenu. Wysokość na jakiej położona jest przeprawa to 175 metrów.

 

Imponująca budowla pozwala na wyminięcie się maksymalnie dwóch osób, gdyż jej szerokość to zaledwie 120 cm. Jest tak dlatego, że most został stworzony z myślą o byciu atrakcją turystyczną, a nie jako ważny element komunikacyjny. Budowa mostu została ukończona w czerwcu 2020, ale oficjalne otwarcie odbyło się dopiero 29 kwietnia 2021.

Most Krymski, zdjęcie satelitarne, 14 kwietnia 2018 Najdłuższe mosty w Europie. Portugalia i Dania przodują w rankingu

Najdłuższe mosty na świecie - lista

Lista najdłuższych mostów na świecie zawiera wykaz obiektów znajdujących się w różnych częściach świata i o różnych zastosowaniach.

  • Most nad zatoką Jiaozhou - liczy sobie 42 km długości i łączy portowe miasto Qingdao z wyspą Huangdao w Chinach. Przeprawa szeroka jest na 35 metrów i opiera się na ponad 5 tysiącach filarów, a jej budowa zajęła zaledwie cztery lata
  • Lake Pontchartrain Causeway - to most w Luizjanie w Stanach Zjednoczonych, prowadzący przez jezioro Pontchartrain. Składają się na niego dwie nitki: pierwsza wybudowana w 1956 roku i druga, równoległa, z 1969 roku. Ten drugi odcinek liczy sobie 38 km 442 m i do 2011 roku był najdłuższym mostem na świecie. Jego zadaniem jest połączenie przedmieścia Nowego Orleanu z Mandeville zlokalizowanym na północnym brzegu. W 2005 roku most został uszkodzony przez huragan Katrina, jednak straty nie były poważne - przeprawa została ponownie otwarta w październiku 2005 roku.
  • King Fahd Causeway - to most łączący Arabię Saudyjską z Bahrajnem. Ma długość 25km.  Wybudowany został w latach 1982-1986, a koszt realizacji wyniósł 1,2 mld dolarów i został pokryty przez stronę saudyjską. 
  • Confederation Bridge - to most łączący Wyspę Księcia Edwarda z Nowym Brunszwikiem w Kanadzie, biegnący przez cieśninę Northumberland. Most został wybudowany w latach 1993-1997. Jego długość wynosi 12,9 km co sprawia, że jest najdłuższym mostem na świecie, przebiegającym nad przeszkodą wodną zamarzającą zimą. Aby pokonać tą przeszkodę, konstruktorzy zastosowali filary, które unoszą lód i kruszą go. Filary te swoim działaniem przypominają więc lodołamacze. 

Wilki zmieniły nie tylko sposób zdobywania pożywienia Wilki przetrwały do dzisiaj. Naukowcy wiedzą, dlaczego

Najdłuższy most na świecie. Czym może się pochwalić Polska?

Najdłuższy most na świecie, jak wiadomo, znajduje się w Azji. Wiele z nich jest też usytuowanych w USA. A jak na tym tle wypada Polska? Otóż ze względu na uwarunkowania terenu, a także wiele innych czynników, w naszym kraju nie ma potrzeby budowania aż tak wielkich obiektów. Jednak nie oznacza to, że w naszym kraju brak pięknych, ogromnych mostów. Wystarczy tu wymienić Most Solidarności w Płocku, wzniesiony nad Wisłą. Został on ukończony i oddany do użytku w 2007 roku. Liczy on sobie skromne 1200 metrów, które w obliczu światowych gigantów wygląda dość blado, jednak trzeba się cieszyć z tego, co mamy. 

Więcej o: