Żelazny szlak rowerowy - trasa, atrakcje turystyczne i czas przejazdu

Żelazny szlak rowerowy to trasa znajdująca się na Śląsku i prowadząca wzdłuż granicy z Czechami. Jej powstanie było możliwe dzięki polsko-czeskiemu porozumieniu i wsparciu Unii Europejskiej. Jak długi jest szlak i czy poradzą sobie z nim początkujący?

Żelazny Szlak Rowerowy to szlak na polsko-czeskim pograniczu, którego powstanie związane jest częściowo z likwidacją nieefektownej infrastruktury kolejowej. W 2016 roku pojawiła się propozycja wykorzystania jej pozostałości jako podwaliny pod szlak rowerowy. Budowa była realizowana jako część polsko-czeskiego projektu "Przekraczamy granice".

Zobacz wideo Rowerem po chodniku? Zakaz, ale z rozsądnymi wyjątkami

Żelazny szlak rowerowy: co to takiego i dla kogo jest przeznaczony?

Rok później udało się pozyskać środki w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na dofinansowanie tworzonej trasy. Łączne przyznano 1,12 mln euro. Jej przygotowanie poszło bardzo sprawnie i już 21 września 2018 roku odbyło się jej oficjalne otwarcie. W tym samym roku podjęto decyzję o budowie drugiego odcinka trasy, a i istnieją plany dalszej jej rozbudowy. Dotychczas funkcjonujące odcinki oddano do użytku we wrześniu 2020. 

Bory Tucholskie Bory Tucholskie: trasy rowerowe. Co warto o nich wiedzieć?

Żelazny szlak rowerowy. Mapa

Mapę żelaznego szlaku rowerowego można sprawdzić między innymi za pośrednictwem specjalnej aplikacji na urządzenia z Androidem lub iOS. Aplikacja została stworzona w trzech językach: polskim, czeskim i angielskim, i jest swoistym przewodnikiem na trasie. Użytkownicy, oprócz map, znajdą tu informacje na temat znajdujących się w pobliżu atrakcji turystycznych, a także interesujące quizy, pozwalające utrwalić wiedzę na temat terenu, w jakim się poruszają.  

Żelazny Szlak RowerowyŻelazny Szlak Rowerowy źródło: https://www.tujastrzebie.pl/wiadomosci,zelazny-szlak-rowerowy-jest-aplikacja,wia5-3266-19790.html

Żelazny szlak rowerowy - trasa

Żelazny szlak rowerowy prowadzi przez bardziej znane ośrodki jak Jastrzębie-Zdrój, gminę Zebrzydowice, Karwinę, gminę Piotrowice koło Karwiny i gminę Godów. Co ciekawe, częściowo trasa rowerowa przebiega przez starotorze linii kolejowych nr 159 i 170.

Żelazny szlak rowerowy to 25,5 km trasy po polskiej stronie i 17,6 km po stronie czeskiej. Szlak przebiega w Polsce przez: Gołkowice - Godów - Jastrzębie-Zdrój - Zebrzydowice. Po stronie czeskiej trasa wiedzie przez Karwinę - Piotrowice - Zawadę. 

Podczas przygotowywania trasy, uwzględniono potrzebę istnienia miejsc przeznaczonych do odpoczynku. Pięć takich punktów zlokalizowanych jest na odcinku biegnącym po starotorzu. 

Żelazny szlak rowerowy - długość trasy

Długość trasy żelaznego szlaku rowerowego wynosi dokładnie 43,1 km. Dłuższa część, bo nieco ponad 25 km, pozostaje po stronie polskiej, a pozostałe 17 km po czeskiej. Jednak to nie koniec, gdyż władze gminy Godów nie ustają w staraniach o przejęcie terenu dawnej stacji kolejowej Godów, gdzie miałby powstać kolejny odcinek trasy. 

Trasa rowerowa Green Velo Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce: jak zwiedzać kraj na rowerze?

Żelazny szlak rowerowy. Czas przejazdu

Czas przejazdu szlaku jest na tyle krótki, że może być on celem jednodniowej, rodzinnej wycieczki. Na jego pokonanie powinno wystarczyć kilka godzin - nawet zakładając wolne, rekreacyjne tempo. 

Żelazny szlak rowerowy - opinie użytkowników

Opinie o żelaznym szlaku rowerowym są bardzo pozytywne. Rowerzyści na Śląsku bardzo chętnie korzystają z trasy, która jest idealna dla kolarzy na różnym poziomie zaawansowania. Ponadto długość szlaku pozwala na pokonanie go w ciągu jednego dnia bez konieczności martwienia się o organizację noclegów. 

Rowerzyści doceniają sposób prowadzenia trasy i wykorzystanie starotorza, które stwarza warunki do swobodnego i bezpiecznego poruszania się rowerem bez obaw jakie stwarza np. przejazd po ruchliwych, miejskich ulicach. 

Więcej o: