Największe kopalnie na świecie: Bingham Canyon Mine, Big Hole, Coober Pedy

Największe kopalnie na świecie to przeważnie obiekty nieczynne, które z różnych względów zaprzestały swojej podstawowej działalności, ale wciąż mogą cieszyć oko jako obiekty turystyczne. Kopalnie do zwiedzania na świecie: gdzie je znajdziemy i dlaczego warto się tam wybrać? Sprawdzamy.

Największe kopalnie na świecie. Gdzie są rozlokowane?

Największe kopalnie na świecie, w których prowadzona jest eksploatacja złoża znajdują się przeważnie w Azji, która obecnie jest jednym z liderów wydobycia węgla. Jednak nie można zbyt łatwo generalizować, gdyż wielkie obiekty znajdziemy też w obu Amerykach czy na Starym Kontynencie. Powstawanie wielkich kopalni uzależnione jest od istnienia złoża, dlatego w kwestii tej może dochodzić na przestrzeni czasu do zmian związanych z odkrywaniem nowych miejsc obfitujących w surowce, jak i wyczerpywaniem złóż dotąd eksploatowanych. 

W ostatnich latach kopalnie (zwłaszcza te, gdzie wydobywa się węgiel) budzą wielkie dyskusje w związku z wysoką emisją CO2 do atmosfery i związanym z tym ociepleniem klimatu. Czy zbliża się koniec największych kopalń węgla na świecie? Trudno w to uwierzyć, gdyż wiele potężnych gospodarek opiera się na energii pozyskiwanej ze spalania węgla. Z drugiej jednak strony widmo katastrofy ekologicznej staje się coraz bardziej realne... Jaka będzie przyszłość? Czas pokaże.

Kopalnie do zwiedzania na świecie: najciekawsze obiekty

Kopalnie do zwiedzania na świecie to przede wszystkim obiekty, w których zaprzestano z różnych powodów wydobycia. Po poddaniu ich odpowiednim przebudowom z powodzeniem pełnią rolę atrakcji turystycznych przyciągających odwiedzających z różnych zakątków świata. Przykładów tak zagospodarowanych obiektów nie trzeba wcale daleko szukać - wystarczy wspomnieć o naszej rodzimej kopalni soli w Wieliczce, która wydobycie zakończyła w 1996, a mimo to do dziś jest czynna dla turystów i pacjentów, którzy nie tylko chcą zobaczyć jak wyglądają podziemia, ale też skorzystać z leczniczych właściwości tężni solankowej. 

Kopalnie ciekawe do zwiedzania znaleźć można m.in. w Belgii - w Charleroi znajduje się dawna kopalnia węgla, która obecnie pełni rolę instytucji o charakterze muzealnym czy w Niemczech, gdzie w pobliżu miasta Goslar znajduje się obiekt będący dawną kopalnią rudy miedzi, a obecnie znajduje się na liście UNESCO i pełni funkcję atrakcji turystycznej. 

Zwiedzanie kopalni na świecie

Zwiedzanie kopalni na świecie może mieć nieco innych charakter niż naszych rodzimych kopalni. Związane jest to z tym, że za granicą zdecydowanie częściej spotkać można kopalnie odkrywkowe, w których prace prowadzone są nad ziemią. Z kolei w naszym kraju dominującym modelem było wydobycie podziemne, dlatego też nasze zwiedzanie kopalni często sprowadza się do zjazdu pod powierzchnię ziemi. Dzięki temu zwiedzanie kopalni może stać się naprawdę fascynującą aktywnością, która pozwoli poznać różne metody pracy. 

Największą kopalnią odkrywkową na świecie jest położona w Stanach Zjednoczonych w stanie Utah, Bingham Canyon Mine, utworzona przez braci Thomasa i Sanforda Bingham w 1848 roku. Oprócz miedzi wydobywa się tam:

  • molibden,
  • srebro
  • złoto
  • ołów
  • cynk.

Kopalnia liczy sobie 4 kilometry szerokości i około 900 m głębokości. Obecnie od 2013 wydobycie nie jest prowadzone ze względu na osunięcie ziemi i częściowe zasypanie kopalni.

Zobacz wideo Sprawdź również:

Ranking: największe kopalnie na świecie

Kopalnie do zwiedzania na świecie to temat, który może stać się podróżniczą pasją na lata. Przygodę z eksploracją tych miejsc można zacząć na rodzimym gruncie, by rozszerzać poszukiwania na Europę, a nawet na inne kontynenty. W rankingu największych kopalni na świecie, obok Bingham Canyon Mine, należy z całą pewnością wymienić takie obiekty jak:

  • kopalnia diamentów Big Hole, Republika Południowej Afryki

Kopalnia zawdzięcza swoją nazwę temu, że jest największą dziurą w ziemi wykopaną siłą ludzkich rąk! Otwór liczy sobie powierzchnię 17 hektarów, tymczasem głębokość kopalni sięga 240 metrów. Wydobycie diamentów trwało stosunkowo krótko, bo od 1871 do 1914 roku, kiedy przerwano je ze względów bezpieczeństwa. Obecnie na dnie kopalni utworzyło się jezioro o 40 m głębokości.

  • kopalnia opali w Coober Pedy, Australia

Kopalnia opali w Australii położona jest na środku pustyni. Znajduje się tam bogate złoże, które dostarcza niemal 70% światowego wydobycia opali. W mieście Coober Pedy znajduje się nieczynna kopalnia, która służy jako muzeum przedstawiające to jak kiedyś wydobywano kamienie szlachetne - eksploatowane wyrobiska zlokalizowane są poza ośrodkiem miejskim.  

Zobacz też: Największe kopalnie w Europie. Które z nich można zwiedzać?

Największe kopalnie na świecie: lista

Największe kopalnie na świecie - lista miejsc, które warto zobaczyć:

  • kopalnia rudy miedzi Chuquicamata w Chile
  • kopalnia diamentów w Mirnym w Rosji
  • kopalnia rudy miedzi Oyu Tolgoi na pustyni Gobi
  • kopalnia miedzi i srebra Grasberg w Indonezji.
Więcej o: