Największe kopalnie w Polsce. Tych faktów na pewno nie znałeś! Zwiedzanie kopalni

Największe kopalnie w Polsce rocznie wydobywają setki ton węgla, ale też soli czy rud miedzi. Nasz kraj bogaty jest w różnego rodzaju złoża, które z różnym powodzeniem są wydobywane i wykorzystywane w kraju lub przeznaczane na eksport. Gdzie znajdują się największe kopalnie w Polsce i gdzie mozliwe jest zwiedzanie kopalni? Sprawdzamy.

Czy planując podróże po kraju zastanawialiście się kiedyś nad możliwością zwiedzania kopalni? To doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu dla dzieci, ale też dorosłych. Ta niecodzienna atrakcja pozwala przenieść się na kilkadziesiąt minut do zupełnie innego świata.

Największe kopalnie w Polsce. Gdzie się znajdują?

Największe kopalnie w Polsce w zależności od rodzaju złoża zlokalizowane są w różnych rejonach kraju. I tak bez wątpienia najbardziej znanym i słynącym z wydobycia węgla jest Śląsk. Z kolei okolice Krakowa (Wieliczka i Bochnia) kojarzone są jednoznacznie z kopalniami soli, choć obecnie każda z nich jest jedynie atrakcją turystyczną, a sól wydobywa się głównie w Kłodawie czy Inowrocławiu. Polska może pochwalić się także zagłębiem miedziowym, którego największym przedstawicielem jest kopalnia Rudna zlokalizowana na północ od Polkowic. Nie można także zapominać o rodzynku jakim jest kopalnia "Bogdanka" położona w sercu Lubelszczyzny i będąca jednym z liderów na rynku producentów węgla kamiennego w kraju. 

Kopalnie do zwiedzania w Polsce. Czy warto je zobaczyć?

Kopalnie do zwiedzania w Polsce to zarówno obiekty w których wygaszono wydobycie i przestawiono się na działalność turystyczno-leczniczą jak i te działające, których praca nie koliduje z możliwością pełnienia funkcji atrakcji turystycznej. 

Jeśli chodzi o zamknięte kopalnie do zwiedzania w Polsce to najlepszym przykładem jest kopalnia soli w Wieliczce, której początki sięgają XIII wieku, kiedy to była ona częścią krakowskich żup solnych. Wydobycia surowca zaprzestano w 1996 roku, a w międzyczasie kopalnię wpisano do rejestru UNESCO. Obecnie kopalnia stanowi jedną z największych atrakcji w województwie małopolskim, a każdego dnia odwiedzają ją setki turystów z kraju i z za granicy. W kopalni oprócz tradycyjnego zwiedzania przygotowanej trasy turystycznej można skorzystać także z tężni solankowej, która ma zbawienny wpływ na górne drogi oddechowe - polecane alergikom i osobom o skłonnościach do częstych infekcji. 

Kolejną wartą odwiedzenia kopalnią jest zlokalizowana w Zabrzu kopalnia Guido. Jest to nieczynna obecnie kopalnia węgla kamiennego, udostępniona do zwiedzania jako część składów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Została ona założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarcka. Przez długi czas była bardzo ważnym obiektem wydobywczym, jednak wraz z wyczerpaniem złoża, jej znaczenie malało (końcówka lat 20. XX wieku). Obecnie wyrobisko pełni funkcję atrakcji turystycznej. Odwiedzający mogą przebyć przygotowaną trasę, która obejmuje podziemne wyrobiska z czasów prowadzenia eksploatacji węgla. Zobaczyć można także kaplicę św. Barbary patronki górników, która znajduje się 170 metrów pod powierzchnią ziemi. 

Zwiedzanie kopalni: Polska

Zwiedzanie kopalni w Polsce jest jedną z wielu opcji spędzenia wolnego czasu podczas pobytu na Śląsku czy w Małopolsce. W okresie pandemii liczba zwiedzających musi być zgodna z wytycznymi sanitarnymi, dlatego planując wizytę w zabytkowej kopalni, która przyjmuje turystów, warto wcześniej zorientować się jakie zasady panują w danym obiekcie i o ile to możliwe zarezerwować lub wykupić bilety online. Dzięki temu unikamy stania w kolejce i możemy swobodnie rozpocząć zwiedzanie w momencie gdy tylko pojawimy się na miejscu.

Należy pamiętać, że bilet wstępu do kopalni nie zawsze obejmuje wszystkie atrakcje. Np. w kopalni soli w Wieliczce w cenie biletu mamy zwiedzanie podziemi, ale za skorzystanie z tężni solankowej trzeba dopłacić. 

Dodatkową atrakcją oferowaną w Wieliczce czy Bochni jest też możliwość nocowania pod ziemią. W tym celu należy odpowiednio wcześniej dokonać rezerwacji, gdyż atrakcja ta cieszy się znacznym zainteresowaniem. 

Zobacz też: Odwiedziliśmy jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce. To tam są największe tężnie w Europie

Ranking: największe kopalnie w Polsce

Ranking największych kopalni w Polsce przedstawia obiekty wydobywające różne surowce:

  • KWB Bełchatów - węgiel brunatny
  • KWK Chwałowice - węgiel kamienny
  • Rudna - ruda miedzi
  • Kłodawa - sól kamienna
  • Lublin-Małomice - srebro.

Największe kopalnie węgla w Polsce. Lista

Największe kopalnie węgla w Polsce mimo rosnącej konkurencji na rynku, wciąż starają się o uzyskanie jak największego wydobycia. Wśród obiektów tych należy wymienić:

  • KWK Chwałowice - położona w Rybniku kopalnia każdego dnia wydobywa około 10 tys. ton węgla gazowo-płomiennego; z niego produkowany jest m.in. ekogroszek Chwałowice, który wyróżnia wysoka wartość energetyczna.
  • KWB Bełchatów - to wspomniana wyżej odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego, która dzięki niskim kosztom wydobycia jest źródłem surowca dzięki któremu pozyskiwana jest najtańsza energia elektryczna. 
Zobacz wideo Wiedzieliście?
Więcej o: