Największe kopalnie w Europie. Które z nich można zwiedzać?

Największe kopalnie w Europie rozsiane są w różnych jej częściach. Podczas wyjazdów turystycznych warto zaplanować zwiedzanie kopalni, ponieważ będzie to doskonała atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Do wybory mamy kopalnie węgla, kopalnie soli, a nawet kopalnie złota. Sprawdzamy gdzie znajdziemy największe kopalnie w Europie.

Mimo głośno poruszanych w ostatnich latach kwestii związanych z ekologią, zmianami klimatycznymi i negatywnym wpływie emisji dwutlenku węgla na środowisko, wydobycie węgla kamiennego i brunatnego wciąż jest praktykowane i ma się całkiem nieźle, choć projekty mające na celu poprawę sytuacji ekologicznej, a zwłaszcza zatrzymanie zmian klimatycznych, zakładają w dużej mierze porzucenie kopalnych źródeł energii i zastąpienie ich tymi odnawialnymi (elektrownie wiatrowe, pozyskiwanie i magazynowanie energii ze słońca itp.). Proces ten niezwykle trudny dla gospodarek i społeczeństw Europy jest nieunikniony jeśli chcemy uniknąć katastrofy ekologicznej, której doświadczyć mogą kolejne pokolenia. W wyniku dotychczas prowadzonych prac wydobywczych, na terenie Europy powstało wiele kopalni. Wiele z nich funkcjonuje nieprzerwanie od wielu lat, jednak są i takie, które zakończyły już swoją działalność. 

Zobacz też: Smog dusi Polskę. Ciemne punkty na mapach, na Śląsku normy przekroczone o tysiąc procent! "Koszmar"

Największe kopalnie w Europie: gdzie są ulokowane?

Czechy, Niemcy oraz Polska to kraje, w których węgiel brunatny odgrywał zawsze kluczową rolę przy produkcji energii elektrycznej. Te trzy kraje przodują zarówno w produkcji, jak i konsumpcji węgla brunatnego w Europie. Nic więc dziwnego, że największe kopalnie w Europie zlokalizowane są właśnie u naszych sąsiadów, ale też na terenie naszego kraju. Polska Kopalnia Bełchatów jest nazywana "największą dziurą w Europie", a rocznie wydobywa się tu ponad 40 mln ton węgla! Ten wynik gwarantuje Kopalni Bełchatów tytuł lidera wśród kopalni odkrywkowych w Polsce. W Niemczech jedną z największych kopalni odkrywkowych jest Kopalnia Hambach w Nadrenii Północnej-Westfalii. W samym Zagłębiu Nadreńskim znajdują się również: Kopalnia Inden oraz Kopalnia Garzweiler, co czyni cały ten region jednym z największych w Europie pod względem wydobycia węgla brunatnego. W Czechach najbardziej znaczące kopalnie to między innymi Nástup Tušimice, Bílina, czy Vršany.

Zobacz wideo Wiedzieliście?

Kopalnie do zwiedzania w Europie: ciekawe obiekty

Kopalnie do zwiedzania w Europie to w większości obiekty, które zakończyły już wydobycie, albo jego prowadzenie nie koliduje z pełnieniem funkcji turystycznej. Na Starym Kontynencie możemy znaleźć wiele tego typu obiektów, które warto obejrzeć będąc w pobliżu. 

 • Charleroi (Belgia) - kopalnia węgla Bois du Cazier założona została w 1822 roku i rozwijała się dość prężnie do momentu wielkiej tragedii, do jakiej doszło w 1956 roku. W wyniku pożaru zginęło wówczas ponad 260 osób. Mimo to kopalnia kontynuowała działalność i ostatecznie została zamknięta dopiero w 1967 roku. Obecnie ujęta jest na liście UNESCO i stanowi atrakcję turystyczną dla odwiedzających miasto turystów. 
 • Kopalnia Soli Berchtesgaden (Niemcy) - to najstarsza czynna po dziś dzień kopalnia soli w Niemczech, która jest jednocześnie atrakcją turystyczną. Zwiedzanie odbywa się dzięki specjalnej kolejce elektrycznej, która porusza się na trasie 1,4 km. Atrakcją specjalną jest jaskinia, w której można zażywać inhalacji wokół basenu wypełnionego stężoną solanką.
 • Rammelsberg w pobliżu miasta Goslar (Niemcy) - to dawna kopalnia rudy miedzi, która pracowała nieprzerwanie od 968 aż do 1988 roku, kiedy to została zamknięta na skutek wyczerpania zasobów miedzi. Obecnie funkcjonuje tu muzeum górnictwa, w którym odwiedzający mogą zobaczyć jedną z najstarszych niemieckich sztolni. Kopalnia znajduje się na liście UNESCO. 

Zwiedzanie kopalni: Europa i Polska

Zwiedzanie kopalni w Europie i Polsce jest możliwe w bardzo wielu miejscach i coraz częściej turyści są tym żywo zainteresowani. Kopalnia bowiem jest realistycznym miejscem, w którym można poczuć jak wygląda praca górników przy wydobyciu. Jest namacalnym dowodem na to jak pozyskiwane są różne surowce, dlatego ma przewagę nad tradycyjnymi muzeami, gdzie możemy obcować jedynie z eksponatami niejako "wyrwanymi z kontekstu". Nie musimy udawać się w dalekie podróże, aby podziwiać pozostałości po kopalniach, które przestały spełniać swoją podstawową rolę. Wystarczy udać się na wycieczkę po kraju i zobaczyć:

 • Kopalnię Soli w Wieliczce
 • Kopalnię Złota w Złotym Stoku
 • Kopalnię Guido w Zabrzu
 • Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach
 • Kopalnię Uranu w Kletnie.

Ranking: największe kopalnie w Europie. Kopalnia w Bełchatowie

W rankingu największych kopalni w Europie ma swoje miejsce jedna z polskich kopalni - wspomniana wcześniej kopalnia w Bełchatowie. Jest największą kopalnią odkrywkową węgla brunatnego w kraju; liczy ona sobie aż 12 km długości, 3 km szerokości i 200 m głębokości! Zasoby złoża bełchatowskiego według funkcjonujących planów ich zagospodarowania mają zostać wykorzystane do 2038 roku.

Chętni mogą zwiedzać obiekt w dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00. Wcześniej należy jednak telefonicznie dokonać rezerwacji. Po uzgodnieniu terminu należy jeszcze wypełnić „Kartę zgłoszenia grupy wycieczkowej", którą należy dostarczyć najpóźniej na 7 dni roboczych przed planowanym terminem zwiedzania do Działu Organizacji i Systemów Zarządzania PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów.

Największe kopalnie w Europie: lista

Lista największych kopalni w Europie obejmuje wiele obiektów, których działalność stale rozwija się i prowadzi do modernizacji przedsiębiorstw i zwiększenia wydobycia. Wśród nich należy wyróżnić:

 • Kopalnia w Mirnym (Rosja) - powstała na rozkaz Stalina, obecnie liczy sobie 525 m głębokości. Wydobycie diamentów prowadzono tu w latach 1957-2011. Największy pozyskany okaz miał 342,5 karata! 
 • Kopalnia Udacznaja (Rosja) - obiekt o głębokości 640 metrów, niegdyś był bogatym złożem diamentów; obecnie rozważa się kontynuowanie prac poprzez zejście do podziemia.
 • Kopalnia Rudna (Polska) - to największa kopalnia miedzi w Europie; zasoby przemysłowe szacowane czterech złóż użytkowanych przez kopalnię szacowane są na 432 mln ton rudy miedzi i srebra.
Więcej o: