Sudety - szlaki, które prowadzą do wodospadu, zamków czy Błędnych Skał. Co zobaczyć? [LISTA, MAPY]

Szlaki turystyczne w Sudetach są bardzo dobrze przygotowane, dlatego turyści coraz chętniej właśnie tu decydują się spędzać swój wolny czas. Dlaczego warto poznać drugi co do wielkości łańcuch górski w Polsce? Jakie trasy wybrać na wycieczkę?

Popularne szlaki turystyczne w Sudetach są skierowane głównie do amatorów pieszych wędrówek. Ten drugi co do wielkości łańcuch górski w Polsce sprzyja nie tylko wakacyjnemu odpoczynkowi. Warto wyjechać w te okolice w każdej porze roku - za każdym razem widoki będą przepiękne.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Sudety: popularne szlaki turystyczne 

Sudety znajdują się w południowo-zachodniej części kraju, a najpopularniejszy łańcuch - Karkonosze z głównym ośrodkiem w Karpaczu - dzielnie rywalizują o miano najchętniej odwiedzanej, górskiej miejscowości turystycznej w kraju z Tatrami i Zakopanem. 

Jesień w Sudetach, Masyw ŚnieżkaJesień w Sudetach, Masyw Śnieżka Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Sudety, choć zdecydowanie mniej oblegane przez turystów (co stanowi też pewną zaletę), z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę odwiedzających. Zawdzięczają to wyjątkowym krajobrazom, szczytom o umiarkowanej wysokości, które większość z nas jest w stanie zdobyć przy odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym, a także licznym trasom rowerowym umożliwiającym pokonywanie dużych odległości jednośladem. Sudety są też piękne o każdej porze roku, dlatego warto wybrać się w te rejony nawet kilkukrotnie. 

Zima w Sudetach, Szklarska PorębaZima w Sudetach, Szklarska Poręba Fot. Joanna Dzikowska

Przez Sudety przebiega główny, czerwony szlak turystyczny (Główny Szlak Sudecki czy Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej). Od niego odchodzą liczne odnogi, które prowadzą odwiedzających w urokliwe zakątki górskie, z przepięknymi widokami i unikatową florą i fauną. 

Sudety: najciekawsze szlaki

Najciekawsze szlaki Sudetów to bez wątpienia Główny Szlak Sudecki, który liczy sobie 440 km. Prowadzi od Świeradowa-Zdroju do Prudnika. Szacuje się, że na jego pokonanie potrzeba 120 godzin. 

Główny Szlak SudeckiGłówny Szlak Sudecki źródło: Wikipedia Autorstwa Sudety_mapa.png: Radosław Botevderivative work: Mysiak666 (talk) - Sudety_mapa.png, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15783103

Szlak obfituje w liczne atrakcje, a wśród nich m.in.:

 • dawna huta szkła w Szklarskiej Porębie,
 • Wodospad Kamieńczyka,
 • Kocioł Wielkiego Stawu,
 • pałac w Bukowcu,
 • zamek Radosno,
 • kompleks Riese,
 • Twierdza Srebrnogórska,
 • Szczeliniec Wielki,
 • zamek Homole,
 • Dworek Chopina,
 • Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Iglicznej,
 • Ogród Bajek w Międzygórzu,
 • Muzeum Górnictwa i Hutnictwa w Złotym Stoku.
 

Sudety: najpiękniejsze szlaki dla zaawansowanych

Sudety najpiękniejsze szlaki mają nie tylko w Karkonoszach. Wystarczy wybrać się w Góry Sowie lub Stołowe, aby się o tym przekonać. Do najbardziej urokliwych tras w Sudetach bez wątpienia należy zaliczyć:

 • szlak czerwony z Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę (1015 m.n.p.m.). Pokonanie go wymaga około godziny, podczas której można podziwiać panoramę Gór Suchych oraz Stołowych, a także części Gór Sowich i Wałbrzyskich. Wstęp na sam szczyt jest płatny. 
 • szlak czerwony z Karłowa na Błędne Skały (852 m.n.p.m.). Na pokonanie szlaku potrzeba około dwóch godzin. Błędne Skały to labirynt skalny, który ze względu na swoje rozmiary robi wielkie wrażenie nie tylko na dzieciach, ale też dorosłych. Wstęp jest płatny (dorośli płacą 12 zł, a za dzieci trzeba zapłacić sześć zł).
 
 • szlak niebieski na Śnieżkę, który nieco okrężną drogą prowadzi przez świątynię Wang, Starą Polanę oraz Przełęcz prowadzi na najwyższy szczyt Sudetów. Jego przejście zajmuje około czterech godzin.

Sudety szlaki - lista

Na liście szlaków w Sudetach nie może zabraknąć takich tras jak:

 • szlak Zamków Piastowskich (zielony) - liczy sobie około 150 km długości i znajduje się w województwie dolnośląskim. Na jego trasie znajdziemy 15 obiektów z czasów piastowskich. Szlak rozpoczyna się w Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, przechodzi przez największy zespół parkowo-zamkowy Zamek Książ. Następnie prowadzi na Zamek w Bolkowie, Zamek Bolczów i kończy się przy zamku Grodziec. 
 • szlak "PĘTLA" od Wodospadu Kamieńczyka do Wodospadu Szklarki  - długość trasy wynosi 15 km i jej przejście bez postojów zajmuje około czterech godzin. Trasa rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie i prowadzi pod Wodospad Kamieńczyka - następnie Wodospad Szklarki i z powrotem do Szklarskiej Poręby.
 

Sudety szlaki. Mapa szlaków w Karkonoszach

Sudety mają dość gęsto rozłożone szlaki i każdy znajdzie odcinek odpowiadający jego oczekiwaniom i możliwościom. Poniżej mapa szlaków w Karkonoszach, czyli najpopularniejszym paśmie Sudetów, wraz z szacunkowymi czasami potrzebnymi na ich pokonanie.

Szlaki turystyczne w KarkonoszachSzlaki turystyczne w Karkonoszach źródło: strona naszeszlaki.com.pl https://naszeszlaki.com.pl/wp-content/uploads/2017/10/2-87.jpg

Więcej o: