Najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie. Dostęp do nich mają tylko nieliczni

Choć teoretycznie intensywna globalizacja i szeroko rozwinięte możliwości współczesnego transportu pozwalają nam dotrzeć niemal w każdy zakątek świata, istnieją miejsca, które wciąż pozostają niedostępne. Jedne ze względu na swoją mroczną historię, inne z uwagi na bezpieczeństwo, ponieważ przebywanie w nich jest śmiertelnie niebezpieczne. Co to za miejsca?

Są pełne niebezpieczeństw lub owiane tajemnicą, a to sprawia, że stają się jeszcze bardziej fascynujące dla potencjalnych turystów. Gdzie znajdują się najbardziej zakazane miejsca na świecie? Jaką historię za sobą kryją? Dlaczego odwiedzenie ich może wiązać się nawet ze śmiercią? Przedstawiamy pięć niezwykłych miejsc, do których dostęp mają tylko nieliczni lub zupełnie nikt. 

Zobacz wideo Obozy zagłady. Miejsca kaźni, o których nie powinniśmy zapominać

Poveglia - włoska wyspa strachu  

Poveglia to mała wyspa położona pomiędzy Wenecją a Lido w Lagunie Weneckiej w północnych Włoszech. Jest ona nazywana "wyspą śmierci" i traktowana jako jedno z najbardziej przerażających miejsc na świecie.

Pod koniec XVIII wieku, a później ponownie w XX wieku wyspa tymczasowo pełniła funkcję więzienia dla chorych na dżumę. W 1922 roku budynki zostały przekształcone w zakład dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Jakiś czas po otwarciu szpitala na jaw wyszło, że w dzwonnicy znajdującej się na wyspie przeprowadzano bardzo brutalne eksperymenty, a wręcz torturowano pacjentów. Lekarz, który odpowiadał za cały proceder, wkrótce sam miał postradać zmysły. Twierdził, że widywał duchy zmarłych pacjentów i tych, którym nie udało się pokonać dżumy. W końcu miał popełnić samobójstwo i wyskoczyć z okna dzwonnicy.  Zdecydowana większość omija z daleka to miejsce, choć zdarzają się nieliczni śmiałkowie, którzy decydują się, by ją odwiedzić. 

 

Ilha da Queimada Grande - wyspa węży 

Ilha da Queimada Grande to niewielka wyspa znajdująca się u wybrzeży Brazylii na południe od Sao Paulo. Miejsce to znane jest głównie z powodu ogromnej ilości węży, które ją zamieszkują. Według szacunków naukowców na jeden metr kwadratowy przypada co najmniej jeden zagrożony osobnik, możliwe jednak, że gęstość występowania jest znacznie większa. Zgodnie z niektórymi źródłami żyje tam od 2 do 4 tysięcy osobników. Węże, które znajdują się na wyspie, są bardzo niebezpieczne dla ludzi - ich jad jest bowiem śmiertelny. W związku z tym władze Brazylii wydały zakaz lądowania na brzegach Queimada Grande. Na wyspę dostać się mogą tylko osoby posiadające specjalne pozwolenie.  

 

Bhangarh Fort - najbardziej nawiedzone miejsce w Indiach  

Fort Bhangarh w Radżastanie to niezwykle zagadkowe i zupełnie niezamieszkanie miejsce, choć kiedyś było przepięknym miastem. Co się stało, że ludność opuściła miasteczko, według niektórych podań, w zaledwie jedną noc? Istnieją dwie legendy dotyczące tego miejsca.

Pierwsza z nich opowiada o tym, że Fort Bhangarh został zbudowany przez króla Madho Singha po tym, jak uzyskał zgodę od ascetycznego Guru Balu Natha, który miał medytować w pobliżu. Asceta miał jednak pewien warunek - kazał królowi przysiąc, że cienie fortu nigdy nie sięgną obszaru, w którym medytował. Król nie dotrzymał obietnicy, w związku z czym Guru Balu Nath miał przekląć wioskę, skazując ją na życie bez dachów. Okoliczna ludność wierzy, że nawet jeśli ktokolwiek zbuduje nowy dach, ten wkrótce się zawali.

Druga legenda wiąże się z pewnym czarodziejem imieniem Sinhai, który zakochał w pięknej księżniczce Ratnavati. Chciał on użyć magii, aby rozkochać ją w sobie, jednak dowiedziała się o jego planach i kazała go zabić. Konający czarnoksiężnik miał przekląć mieszkańców fortu, by umarli w męczarniach, a ich domy pozostały na zawsze bez dachów. Miejsce to pozostaje niezamieszkane do dziś. Dodatkowo indyjskie władze zabroniły przebywania tam po zachodzie i przed wschodem słońca, choć nadal można je odwiedzać w ciągu dnia. 

 

Jaskinia Lascaux 

Jaskinia położona jest w pobliżu miejscowości Montignac w południowo-zachodniej części Francji. Została odkryta przypadkowo przez nastolatka w 1940 roku, który później przyprowadził on tam swoich kolegów, a następnie nauczyciela. Jak się okazało, wewnątrz znajdowały się setki obrazków, które zostały uwiecznione przez naszych przodków podczas epoki lodowcowej. Według szacunków część z nich może liczyć nawet ponad 17 300 lat.  

Po ośmiu latach od odnalezienia jaskini została ona otwarta dla turystów. Dziennie odwiedzało ją nawet 1200 osób. Intensywna eksploracja groty doprowadziła jednak do gwałtownego procesu jej niszczenia. Barwy malowideł pobladły, a kontury zwierząt się zatarły. W związku z tym jaskinia została zamknięta i dziś dostęp do niej ma zaledwie garstka badaczy.  

Sentinel Północny - najbardziej skryty przed światem zakątek 

Sentinel Północny jest jedną z wysp archipelagu Andamanów w Zatoce Bengalskiej. Zamieszkują ją tubylczy lud nazywany Sentinelczykami, który jest uznawany za ostatni na Ziemi. Pozostaje on zupełnie nietknięty przez współczesną cywilizację.  

W latach 1970-1996 indyjskim antropologom udało się, co prawda, nawiązać kontakt z mieszkańcami wyspy, jednak każda kolejna próba była odrzucana z dużą brutalnością, nawet pomoc humanitarna. Gdy w 2004 roku w związku z tsunami wysłano tam helikopter, Sentinelczycy próbowali zestrzelić go strzałami. Osoby, które próbowały się dostać na wyspę, zginęły, a ich ciał nie udało się odzyskać. 

Zobacz też: Miał 14 lat, gdy skazali go za gwałt i zabójstwo. Na krześle elektrycznym musiał usiąść na Biblii

Więcej o: