USA. Piorun trafił w plażowiczów. Jeden z nich "jakby wyleciał w powietrze"

Na plaży były tłumy, ludzie szukali ochłody, ponieważ termometr wskazywał niemal 40 st. C. Nieoczekiwanie zerwała się burza. Ratownicy nawoływali, żeby natychmiast opuścić wodę, nie wszyscy zdążyli. W sześciu uciekinierów trafił piorun. Troje z nich to dzieci.

Jak podaje NBC News, do zdarzenia doszło na plaży Orchard Beach na Bronksie w Nowym Jorku. Nad wodę tłumy przywiały nieznośne upały. Nikt nie spodziewał się, że beztroskie chwile zamienią się w tragedię. Nagle zerwała się burza, ratownicy krzyczeli przez megafony, żeby wszyscy wyszli z wody, kazali też opuścić plażę, zanim uderzy piorun. Jednak nie wszyscy zdążyli uciec. Piorun uderzył w sześć osób, wszystkie doznały obrażeń i zostały przewiezione do szpitala Jacobi Medical Center. A wśród nich trójka dzieci.

Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

Jeden ze świadków powiedział gazecie, że 15-latek, w którego trafił piorun, "jakby wyleciał w powietrze". W stanie krytycznym trafił do szpitala, doszło też do chwilowego zatrzymania akcji serca.

Ranny został również pięciolatek, jego stan jest stabilny. "To miał być zwykły dzień na plaży, nagle nie wiadomo skąd zostali uderzeni przez piorun" – mówił w Newsweeku ojciec chłopca, który przekazał, że syn jest w dobrym stanie.

Zagraniczne media nie podają informacji o stanie zdrowia dorosłych, którzy zostali ranni. Rzeczniczka NYC Parks Meghan Lalor przekazała, że łączy się z bliskimi ofiar tej tragedii w bólu. 

Tego dnia uderzył jeszcze jeden piorun, w okolicy promenady. Ludzie w popłochu zaczęli uciekać, szukać schronienia i krzyczeć.

Jak zachować się podczas burzy?

Burza nad wodą jest niebezpieczna, ponieważ woda doskonale przewodzi prąd. Dlatego, jak czytamy na stronie policja.pl, najszybciej należy wyjść na brzeg, opuścić plażę i zatrzymać się w najbliższym barze, restauracji lub hotelu

Oprócz tego:

  • nigdy nie szukaj schronienia pod drzewami;
  • unikaj także latarni i masztów;
  • pozbądź się metalowych przedmiotów; 
  • wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół) lub ukucnij na plecaku, torbie lub kurtce. W ten sposób odizolujesz ciało od podłoża.

Burza na plażyBurza na plaży Garrett teitloff / shutterstock

Gdy burza zaskoczy cię w górach, również powinieneś odizolować ciało od podłoża. Pomoże ci w tym na przykład plecak, torebka, kurtka lub ręcznik. Połóż któryś z tych przedmiotów na ziemi i przykucnij na nim. Twoje nogi powinny być ze sobą złączone.

Oprócz tego:

  • nie opieraj się o skały;
  • unikaj szczytów i grani;
  • nie szukaj schronienia przy drzewach;
  • unikaj także odsłoniętych przestrzeni;
  • zachowaj bezpieczną odległość od cieków wodnych;
  • w żadnym wypadku nie dotykaj metalowych łańcuchów i barierek (są one doskonałym polem przepływu ładunku elektrycznego).

Jeśli przebywasz w większej grupie, pamiętaj o tym, że nie powinniście trzymać się za ręce. Poza tym w takich sytuacjach nie należy kucać zbyt blisko siebie. Dzięki zachowaniu większej odległości w razie ewentualnego porażenia ucierpi mniej osób. 

Źródło: Newsweek / NBC News / policja.pl / Tatromaniak

Więcej o: