Tanie wakacje we wrześniu? Czeka cię rozczarowanie. Będzie drożej

Wakacje we wrześniu zwykle miały dwie zalety. Można było odpocząć od tłumów i trochę zaoszczędzić. Ten rok jest zdecydowanie inny. Urlop po sezonie będzie znacznie droższy. To wniosek z raportu, który przygotował Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Instytut w swoim cotygodniowym raporcie wskazał, że już teraz w pierwszym tygodniu września imprezy turystyczne będą droższe średnio o 30 złotych tydzień do tygodnia i 177 złotych rok do roku. Najwięcej, bo aż o 203 złote wzrosła średnia cena wakacji na Teneryfie. Nieco mniej zdrożały wyjazdy na Kos i na Zakintos – o 174 i 106 złotych.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Wzrosty cen zaobserwowano dla wylotów między 30 sierpnia a 5 września. Najmniejszy z nich objął Turcję – wyniósł jedynie 3 złote. Ale już, jeśli ktoś zaplanował wypoczynek w Egipcie, musiał zapłacić o 32 złote więcej. Ceny wzrosły także w wypadku Wysp Kanaryjskich i Grecji – o 59 i 71 złotych. Liderem wzrostu cen okazała się Bułgaria – skok cen aż o 91 złotych.

Ceny wakacji we wrześniuCeny wakacji we wrześniu Traveldata

Ceny paliwa i nie tylko

Na ceny wycieczek wpływ mają ceny paliwa lotniczego oraz kursy dolara i euro. Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata bierze pod uwagę również te czynniki. "Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku z wylotem w pierwszym tygodniu września 2021 roku pokazało, że średnia cena była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 177 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na Gran Canarii - o 634 złote, w Albanii - o 482 złote i na Fuerteventurze – o 477 złotych" - czytamy w raporcie.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,75 złotego za litr wobec 1,77 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 55,4 procent. Jeśli chodzi zaś o kurs złotego, to był on słabszy niż przed rokiem o 3,1 procent.

Widok na miasto z lotu ptaka Ćmielów. Nie tylko porcelana

Jak podaje Traveldata, wśród najważniejszych kierunków wyjazdów Polaków jedyne spadki cen wycieczek miały miejsce w wypadku Egiptu, gdzie średnie ceny były niższe o 182 złote wobec cen sprzed roku.

Zmiany średnich cen w porównaniu do roku poprzedniegoZmiany średnich cen w porównaniu do roku poprzedniego Traveldata

Największy roczny spadek cen Traveldata zanotowała w Maroku – o 541 złotych. Wyraźnie mniejsze były roczne spadki cen wakacji w Marsa Alam i na Synaju, które wyniosły 282 i 202 złote. Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w umiarkowanym i dość podobnym stopniu w Grecji i Bułgarii – o 157 i 161 złotych, w większym w Turcji – o 214 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o 500 złotych.

"Na pozostałych kierunkach ceny rosły – najmniej w Tunezji i na Malcie, bo o 110 i 112 złotych. Więcej we Włoszech, na Majorce i w Portugalii – o 263, 319 i 323 złote. A najbardziej na Cyprze i w Albanii – o 435 i 482 złote" – wyliczają autorzy raportu. 

W Dubaju ma powstać rafa koralowa o powierzchni 500 tys. metrów kwadratowych (zdjęcie ilustracyjne) Dubaj. W Zatoce Perskiej powstaje największa rafa koralowa na świecie

Wyższe ceny paliwa i nieco wyższe kursy walut, nie sprzyjały organizatorom, którzy musieli podnieść ceny w tym sezonie o ok. 200 złotych. 

"Znaczny spadek cen ropy naftowej, jaki wystąpił w ostatnich dniach na rynkach światowych, daje nadzieję na adekwatną zniżkę cen paliwa lotniczego, co powinno przełożyć się na niższe koszty organizacji wycieczek" - dodają autorzy raportu, jednocześnie przypominając, że zwykle wahania cen są mniej lub bardziej opóźnione m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż. 

Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w pierwszym tygodniu września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 5 sierpnia 2021 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 lipca 2021 roku, a przy porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 6 sierpnia 2020 roku.

Źródło: Traveldata / Rzeczpospolita

Więcej o: