Gdzie wyjechać na weekend w Polsce, aby odpocząć i nie zbankrutować? 5 najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić tego lata

Dwa miasta, dwie doliny rzeki i miejscówka w górach. Oto nasze propozycje na wypad weekendowy w Polsce. Tu nie zapłacisz zbyt wiele za nocleg, a ceny atrakcji czy w restauracjach także nie są wygórowane.

Kielce

Jeśli citybreak, to Berlin, Praga, Rzym? Niekoniecznie. W Polsce też jest, co robić. I Kielce są na to doskonałym przykładem. Podczas weekendowego wypadu warto zajrzeć do Pałacu Biskupów (Muzeum Narodowe), obejrzeć barokową bazylikę z piękną polichromią oraz lapidarium z macew. Niedaleko są też Chęciny, gdzie można zwiedzić ruiny zamku. A gdy mamy więcej czasu, to warto zaplanować wycieczkę do jaskini Raj i Centrum Neandertalczyka. Kielce to naprawdę świetna baza wypadowa!

Łódź - Autorzy zestawienia zauważają, że miasto przeszło gruntowną rewitalizację, dzięki której stare fabryki zmieniły się w galerie handlowe, centra kultury i lofty. Zalecają wizytę w kompleksie Off Piotrowska. Łódź - Autorzy zestawienia zauważają, że miasto przeszło gruntowną rewitalizację, dzięki której stare fabryki zmieniły się w galerie handlowe, centra kultury i lofty. Zalecają wizytę w kompleksie Off Piotrowska.  Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Łódź

W Łodzi są tylko blokowiska i fabryki? Z jednej strony nie bez powodu mówi się o Łodzi jako mieście fabrycznym. Z drugiej strony dzięki temu mamy do czynienia z ciekawą architekturą, której nigdzie indziej nie spotkamy.

Ale można się tu wybrać nie tylko na spacer malowniczymi uliczkami. Warto odwiedzić Księży Młyn, czyli olbrzymie fabryki, pałace fabrykantów, domy dla pracowników i budynki użyteczności publicznej, które kiedyś stanowiły imperium najbogatszego z łodzian Karola Scheiblera.

Widok na Góry Sowie z trasy J3 pod górą BorowaWidok na Góry Sowie z trasy J3 pod górą Borowa fot. Sławek Szymański

Góry Sowie - Walim

Zmieniamy klimat i przenosimy się w góry, a konkretniej w Góry Sowie. Polecamy wypad do Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Warto wybrać się na pieszą wędrówkę oraz zwiedzić kompleks Riese, tajny, nazistowski projekt budowy, który był projektowany na centrum dowodzenia III Rzeszy i kwaterę Adolfa Hitlera.

Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle"

Sprawdziliśmy ceny. W miejscowościach takich jak Jugów czy Walim za noc zapłacimy zaledwie 20-30 złotych od osoby!

Krościenko nad DunajcemKrościenko nad Dunajcem Bogusaw Mielec/flickr.com/CC BY-ND 2.0

Krościenko nad Dunajcem

Tego lata warto też odwiedzić Krościenko, czyli jedną z najstarszych miejscowości w górnym biegu rzeki Dunajec. Krościenko jest położone na styku Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. Takie sąsiedztwo sprawia, że widoki zapierają dech w piersiach. Odpoczynek w ciszy na łonie natury gwarantowany!

Dyszygubki - tradycyjne łodzie rybackie / Dolina Biebrzy - Polska / fot. Piotr Skórnicki / Agencja GazetaDyszygubki - tradycyjne łodzie rybackie / Dolina Biebrzy - Polska / fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta Dyszygubki - tradycyjne łodzie rybackie / Dolina Biebrzy - Polska / fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Dolina Biebrzy – Okopy lub Jaświły

Podobne doświadczenie czeka nas w Dolinie Biebrzy. Tu także cisza i spokój aż dzwonią w uszach. Podlasie to wciąż niedoceniona perła w turystycznych rejonach Polski. Warto wiedzieć, że Dolina Biebrzy to największy teren bagienny w Polsce. Można to poznać wiele gatunków ptaków, można wybrać się na spływ Biebrzą. Dobrze zatrzymać się w niewielkich agroturystykach, w takich miejscowościach jak Okopy czy Jaświły.

Więcej o: