Szlaki na Czantorię - trasy dla początkujących i zaawansowanych. Które szlaki wybrać?

Szlaki na Czantorię pozwalają zdobyć górę w całkiem krótkim czasie, zachowując spacerowe tempo. Prezentowane przez nas trasy są idealnie przystosowane do pieszych wędrówek dla rodzin z dziećmi, ale też osób, które w okoliach Ustronia przebywają w sanatoriach.

Czantoria to szczyt, który pozwala znaleźć się na wysokości 995 m n.p.m. Zlokalizowany jest w Beskidzie Śląskim, a dokładnie w jego północnej części. Czantoria jest punktem granicznym pomiędzy Polską a Czechami - przebiega przez niego również wododział Polski, będący granicą między zlewiskami Wisły i Odry.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wejście na Czantorię - trasy i kolejka turystyczna

Szczyt charakteryzuje się bardzo stromym zboczem wschodnim i zachodnim. Górę porastają lasy bukowe i świerkowo-jodłowe, stanowiące rezerwat przyrody, który po polskiej stronie nazywa się rezerwat "Czantoria", a po stronie czeskiej - narodowy rezerwat "Cantoryje". 

Na położoną u stóp Czantorii polanę Stokłosica prowadzi kolej krzesełkowa "Czantoria" z Ustronia, które jest znanym miejscem uzdrowiskowym. Ostatnia modernizacja kolejki miała miejsce w 2007 roku. Dzięki niej szczyt jest bardzo popularny wśród turystów w każdym wieku, nawet osób starszych czy dzieci. Czantoria wybierana jest też przez amatorów sportów zimowych.

Czantoria jest także dobrym punktem widokowym, z którego - przy dobrej aurze - możemy zobaczyć panoramę Beskidu Śląskiego, Wisłę, a także Zbiornik Goczałkowicki. Po czeskiej stronie szczytu położona jest wieża widokowa (29 m).  

Najłatwiejsze szlaki na Czantorię z Ustronia

Najłatwiejsze szlaki na Czantorię zaczynają się w Ustroniu. Jej szczyt można osiągnąć wybierając jeden z trzech pieszych szlaków turystycznych PTTK:

  • z Ustronia Polany - szlak czerwony,
  • z Ustronia Zdroju - szlak niebieski,
  • z Małej Czantorii - szlak czarny.

Pierwszy - szlak czerwony (z Ustronia Polany) to najkrótsza droga na szczyt. Stanowi on fragment głównego szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego (mapa dostępna na stronie beskidsadecki.eu).

Drugi, niebieski szlak startuje w pobliżu przystanku kolejowego Ustroń Zdrój. W ostatnim fragmencie  prowadzi on przez rezerwat przyrody "Czantoria" utworzony w 1996 roku.

Ostatni, czarny szlak turystyczny prowadzi na szczyt z Goleszowa. Po drodze podziwiać można rezerwat przyrody "Zadni Gaj", a także znajdujący się u podnóża Małej Czantorii leśny kościół "Spowiedzisko" oraz miejsce upamiętnienia partyzantów z oddziału "Czantoria" należącego do AK.

Mapy szlaków dostępne są na stronie czantoria.net.

Najtrudniejsze szlaki na Czantorię - szlak rycerski

Najtrudniejsze szlaki na Czantorię to te, których długość może spowodować u piechura uczucie zmęczenia. Grzbietem Czantorii przebiega tzw. szlak rycerski wyznaczony na podstawie legendy związanej ze szczytem. Ścieżka liczy około 10 km i zaczyna się przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej. Dalej biegnie wraz ze szlakiem turystycznym na Czantorię, a dopiero na szczycie odbija w kierunku czeskiego schroniska, dalej przez polanę Bąkula aż do doliny Poniwca i z powrotem pod dolną stację kolejki.

Szlaki na Czantorię dla początkujących - mapa okolicy

Szlaki na Czantorię dla początkujących znajdują się z każdej strony góry. Na mapie widoczne jest natomiast położenie góry względem największych okolicznych miejscowości. 

Szlak na Czantorię: czas potrzebny do wejścia na szczyt

Szlaki na Czantorię nie są bardzo wymagające, jednak nie należy ich lekceważyć. Najkrótszy z nich, czyli szlak czerwony można pokonać w średnim czasie 1h 45 min (powrót zajmie ok 1h 15 min). Na pokonanie szlaku niebieskiego potrzeba już 2h 40 min (powrót w 1h 50min), a czarnego - aż 4h 30 min (w dół 3h 30 min).

Szlak na Czantorię: długość trasy

Szlak czerwony to najkrótsza trasa, licząca sobie nieco ponad trzy kilometry. Szlak niebieski to z kolei trasa siedmiokilometrowa, która jest zdecydowanie bardziej wymagająca. Ostatnia, najdłuższa trasa ma 13 km długości i jej pokonanie w obie strony może zająć nawet osiem godzin. 

 
Więcej o: