Maleńki nietoperz poleciał z Londynu do Rosji. Tragiczny finał wielkiej podróży

Jest wielkości kciuka, waży zaledwie osiem gramów, a ma na swoim koncie wyczyn godny olimpijczyka. Maleńki nietoperz pokonał dystans ponad 2 tys. km, z Wielkiej Brytanii do Rosji. Niestety ta historia nie ma szczęśliwego zakończenia.

We wsi Molgino w obwodzie pskowskim w europejskiej części Rosji znaleziono niewielkiego rannego nietoperza - karlika większego (Pipistrellus nathusii). Na skrzydle miał oznaczenie, że pochodzi z londyńskiego zoo, szybko więc udało się ustalić, że pokonał odległość 2018 km. O znalezisku została poinformowana brytyjska organizacja zajmująca się ochroną tych ssaków. Okazało się, że to samiczka.

Zobacz wideo Ścieżką rowerową w Nowej Zelandii zachwyca się cały świat. Ale w Polsce też mamy takie cudo

Ekscytujące odkrycie naukowe

Ten mały nietoperz został zarejestrowany w 2016 roku przez rejestratora nietoperzy Briana Briggsa. "To bardzo ekscytujące. Wspaniale jest móc przyczynić się do międzynarodowej pracy na rzecz ochrony tych niezwykłych zwierząt i dowiedzieć się więcej o ich fascynującym życiu" - podkreślił Brian.

Zwierzę przez naukowców zostało porównane do olimpijczyka. "To niezwykła i najdłuższa podróż jakiegokolwiek nietoperza z Wielkiej Brytanii w całej Europie. Co za olimpijczyk" – powiedziała Lisa Worledge z Bat Conservation Trust. - "To ekscytujące odkrycie naukowe i kolejny element w układance migracji nietoperzy. Ruchy karlików większych wokół Wielkiej Brytanii, a także między Wyspą a kontynentem są w dużej mierze owiane tajemnicą" – dodała.

Zwierzę, które swój lot ukończyło w Rosji, osłabione po podróży, niestety padło ofiarą kota. Karlika nie udało się uratować. To jedna z najdłuższych znanych podróży nietoperzy na świecie, najdalszy znany zapis z Wielkiej Brytanii przez Europę i jedyny zarejestrowany w ten sposób ruch na duże odległości z zachodu na wschód. To pierwszy rekord ustanowiony przez samiczkę.

Dwa lata temu inny nietoperz karlik większy przeleciał z Łotwy do Hiszpanii, pokonując nieco większy dystans: 2224 kilometrów. Biorąc pod uwagę rozmiar i wagę ostatniego olimpijczyka, w swojej kategorii jego dokonanie wciąż pozostaje rekordowe.

Gatunek wędrowny

Karlik jest gatunkiem wędrownym. Zdaniem naukowców, trasa podróży może być zagrożona przez turbiny wiatrowe, zarówno na lądzie, jak i na morzu. Lepsza wiedza na ten temat może pomóc w gromadzeniu informacji na temat lokalizacji i zarządzania turbinami wiatrowymi, aby zmniejszyć ryzyko śmierci tych zwierząt.

Naukowcy tłumaczą, że rozszerzający się zasięg migracji nietoperzy tego gatunku jest związany ze zmianami klimatycznymi. Przewiduje się, że w przyszłości będą miały one na te ssaki jeszcze większy wpływ.

Krajowy program ochrony karlików większych w Wielkiej Brytanii prowadzony jest od 2014 roku. W ciągu siedmiu lat udało się zarejestrować ponad 2600 osobników tego gatunku.

Źródło: bats.org.uk

 

Więcej o: