Wakacje 2021 w polskich górach. Cztery najpiękniejsze miejsca, które zapierają dech w piersiach

Zakopane i Karpacz? A może Ustrzyki Dolne? Te turystyczne miejscowości znasz już niemal na pamięć, prawda? Ale góry to nie tylko Krupówki i wjazd kolejką na Gubałówkę. Można wypoczywać inaczej, do czego szczerze zachęcamy!

Łysa Góra – Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to dobry pomysł dla początkujących piechurów i rodzin z małymi dziećmi. Niskie szczyty, niezbyt wymagające podejścia sprawdzą się najlepiej, gdy mamy małe doświadczenie lub towarzyszą nam najmłodsi.

A jest tu co robić! Oczywiście najważniejszym punktem powinna być Łysa Góra. Znajduje się tu rezerwat przyrody i pozostałości wału, który kiedyś był miejscem kultu Słowian. Na dodatek Łysa Góra była ponoć kiedyś miejscem sabatów!

Barania GóraBarania Góra lukaszdylka, pixabay

Barania Góra – Beskid Śląski

Beskid Śląski to także idealne połączenie dla tych, którzy szukają zarówno wycieczek krajoznawczych, jak i chcieliby pozwiedzać zabytki. Oprócz budowli sakralnych, można odwiedzić zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej, pałac myśliwski Habsburgów w Wiśle, obejrzeć chałupy w Brennej i Istebnej.

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

A jeśli chcemy tylko włożyć buty i iść przed siebie, to koniecznie powinniśmy wejść na Baranią Górę. Widoki zapierają dech w piersiach. To miejsce, gdzie swój początek ma Wisła. Wypływające z góry Czarna Wisełka i Biała Wisełka łączy się z potokiem Malinka. Później przechodzą one oczywiście w najdłuższą polską rzekę.

Barania GóraFot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Trzy Korony – Pieniny

Jak Pieniny, to oczywiście Trzy Korony. Widoki nieziemskie są gwarantowane! Aby zdobyć Trzy Korony, należy wybrać jeden z kilku szlaków – wychodzą one na przykład ze Szczawnicy, Czorsztyna i Krościenka.

Każdy z nich prowadzi do tak zwanej partii szczytowej, gdzie zobaczymy wapienne turnie. Na ostatnim z nich -  Okrąglicy mieści się platforma widokowa. Zobaczymy obłędną panoramę na Dunajec i Magurę Spiską.

Błędne SkałyBłędne Skały Fot. Shutterstock / Wojciech Lisinski

Błędne Skały – Góry Stołowe 

Na koniec proponujemy Sudety. Chyba najbardziej niedoceniane polskie pasmo górskie. Malownicze miasteczka, świetnie zachowane zamki i oczywiście Góry Stołowe zachwycą turystów w każdym wieku.

Dodatkowo Góry Stołowe to świetne miejsce dla mniej doświadczonych piechurów. Najwyższy szczyt to Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.).

Będąc w Sudetach, koniecznie trzeba wybrać się do Błędnych Skał. To skalne bloki, które tworzą labirynt. I atrakcje, i widoki są pewne!

Więcej o: