Gdzie jechać na wakacje w Polsce, by uniknąć tłumów? 5 najbardziej odludnych miejsc, w których naprawdę wypoczniesz

Byliście już nad morzem, byliście w górach, na Mazurach również. Wszędzie pięknie, ale tłoczno? To niestety częsta wada turystycznych miejscowości. Ale można odpoczywać inaczej. Polecamy nasze sprawdzone miejscówki, gdzie naprawdę nie spotkacie zbyt wielu innych turystów i porządnie wypoczniecie.

Niechorze

Na Wybrzeżu Rewalskim warto zatrzymać się w Niechorzu. Niegdyś miejscowość była zwykłą rybacką wioską. Choć dawne tradycje nie są tu utrzymywane już od dawna, to i tak warto odwiedzić tę malowniczą mieścinę. Dlaczego? Rozsądne ceny, brak tłumów i malowniczo położona latarnia morska znajdą swoich amatorów, prawda? Na dodatek znajduje się tu piaszczysta plaża, na której bez trudu znajdziemy przestrzeń na leżak czy koc.

O Niechorzu pisaliśmy już tu: 

Jezioro BukowoJezioro Bukowo fot. Fajna asia, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Jezioro Bukowo

Ale nie tylko nad polskie morze warto się wybrać. Także jeziora bywają malowniczo i kameralnie położone. Tak jest na przykład z jeziorem Bukowo. Choć także znajduje się nad morzem, między Łazami i Dąbkami, to tłumów tu nie ma.

Szczególnie polecamy niewielką miejscowość Dąbkowice. Dzikie plaże i przede wszystkim puste plaże czekają na chętnych słońca i morskich wrażeń.

Podobne miejscówki zachwalaliśmy także w tym artykule: 

Jezioro BukowoFot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Olsztyn

Zostając w temacie jezior, warto wybrać się do stolicy Warmii. Olsztyn, bo o nim mowa, jest pełen atrakcji. To duże miasto, ale tłumu turystów nie spotkamy. Podczas gdy wszyscy jadą nad Śniardwy czy Mamry, możemy przespacerować się spokojnymi uliczkami, zatrzymać się na starówce czy wypowiedzieć życzenie pod Wysoką Bramą.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

O Olsztynie i innych miastach, gdzie nie przerazi was tłum turystów, przeczytasz też tu: 

Nidzica - Gotycki zamek krzyżackiNidzica - Gotycki zamek krzyżacki Adobe Stock

Nidzica

Niedaleko Olsztyna jest Nidzica. Znajduje się jeszcze bliżej Warszawy. Nad Nidzicą góruje zamek, z którego widać piękną panoramę. Dobrze tu zjemy, zrobimy zakupy, a gdy zechcemy poleżeć nad jeziorem, możemy wybrać się do którejś z okolicznych miejscowości. Wikno, Jabłonka, Pólko czy Natać Wielka i Natać Mała to tylko miejscowości położonych nad Omulewem. Pisaliśmy o Nidzicy już tutaj:

Białowieża. Białowieża.  Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl

Białowieża

I zmieniamy klimat. Tym razem zachwalamy nie jeziora, morze, a… park narodowy. Białowieski Park Narodowy przywita nas obłędnymi ścieżkami rowerowymi i ciszą. Choć w samej Białowieży jest sporo turystów, warto z niej zrobić bazę wypadową. Stąd rzut kamieniem do mniejszych wiosek, gdzie można zjeść coś dobrego, obejrzeć liczne skanseny.

W połowie sierpnia warto pojechać też w te miejsca:

Więcej o: