Mieszkańcy uchwycili trąbę powietrzną m.in. nad Lisią Górą i przy ulicy Kwiatkowskiego i przesłali do lokalnego portalu rzeszow-news.pl. Ulewa spowodowała wiele szkód. Woda wdarła się do Galerii Rzeszów, zalany został przejazd pod mostem kolejowym.
Straż pożarna miała pełne ręce roboty. Kpt. Tomasz Pokrzywa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie relacjonował w lokalnych mediach, że "na ulicy Jarowej z domu prywatnego zerwało część pokrycia dachowego – ok. 30 m kw. Na bulwarach dwa drzewa przewróciły się na ścieżkę rowerową". Na szczęście większych zniszczeń ani ofiar nie odnotowano.
Niestety gorzej było w Józefowie w woj. lubelskim. Tutaj trąba powietrzna pozrywała dachy budynków i połamała drzewa. Jak czytamy na fanpage'u Moja Pogoda, "W okolicach Józefowa (woj. lubelskie) przeszła dzisiaj druga trąba powietrzna. Pozrywała wiele dachów i wyrywała drzewa z korzeniami, uszkodzenia wskazują na siłę EF1 w skali Fujity, jednak jeszcze nie jest to potwierdzone przez ekspertów.".
Doszło do poważnych zniszczeń. "Otrzymaliśmy zgłoszenia o uszkodzeniu trzech dachów na budynkach: mieszkalnym, gospodarczym oraz handlowo-usługowym" - powiedział "Kurierowi Lubelskiemu" dyżurny z lubelskiej komendy. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Trąba powietrzna potrafi wyrządzić poważne szkody. 24 czerwca w jej wyniku mocno ucierpiały dwie miejscowości w powiecie nowosądeckim. W Librantowej uszkodzonych zostało 70 budynków, a w Koniuszowej – 9 mieszkalnych i trzy gospodarcze. Jedna osoba została ranna.
Niedawno informowaliśmy o serii nawałnic i trąb powietrznych, która w miejscowości Koniecpol zniszczyła kilkadziesiąt budynków, zrywała dachy i wyrywała drzewa w lasach. Podjęto wówczas decyzję o ewakuacji obozu harcerskiego w Mełchowie.
Trąby powietrzne stają się w Polsce coraz częstszym zjawiskiem. Taką tezę przedstawiła w 2012 roku Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Klimatolodzy w ostatnich dziesięciu latach zaobserwowali regularniejsze występowanie tego zjawiska. W ubiegłym roku zanotowano 15 trąb powietrznych.
Jak czytamy na stronie ekologia.pl, trąba powietrzna to gwałtowny wir powietrza w postaci leja (o średnicy od kilku do kilkuset metrów) skierowanego ku górze, który sięga od chmury burzowej do powierzchni gruntu lub wody.
Źródło: rzeszow-news.pl / IMGW / ekologia.pl