Potężna trąba powietrzna nad Rzeszowem i Józefowem. "Pozrywała wiele dachów i wyrywała drzewa z korzeniami"

Chwile grozy przeżyli mieszkańcy Rzeszowa, gdy zobaczyli potężny lej unoszący się nad miastem. Kilku osobom udało się nagrać to groźnie wyglądające zjawisko. Niestety gorzej było w Józefowie w woj. lubelskim. Tutaj trąba powietrzna pozrywała dachy budynków i wyrywała drzewa z korzeniami.

Mieszkańcy uchwycili trąbę powietrzną m.in. nad Lisią Górą i przy ulicy Kwiatkowskiego i przesłali do lokalnego portalu rzeszow-news.pl. Ulewa spowodowała wiele szkód. Woda wdarła się do Galerii Rzeszów, zalany został przejazd pod mostem kolejowym.

 
 

Straż pożarna miała pełne ręce roboty. Kpt. Tomasz Pokrzywa z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie relacjonował w lokalnych mediach, że "na ulicy Jarowej z domu prywatnego zerwało część pokrycia dachowego – ok. 30 m kw. Na bulwarach dwa drzewa przewróciły się na ścieżkę rowerową". Na szczęście większych zniszczeń ani ofiar nie odnotowano.

W Józefowie pozrywała dachy

Niestety gorzej było w Józefowie w woj. lubelskim. Tutaj trąba powietrzna pozrywała dachy budynków i połamała drzewa. Jak czytamy na fanpage'u Moja Pogoda, "W okolicach Józefowa (woj. lubelskie) przeszła dzisiaj druga trąba powietrzna. Pozrywała wiele dachów i wyrywała drzewa z korzeniami, uszkodzenia wskazują na siłę EF1 w skali Fujity, jednak jeszcze nie jest to potwierdzone przez ekspertów.".

Doszło do poważnych zniszczeń. "Otrzymaliśmy zgłoszenia o uszkodzeniu trzech dachów na budynkach: mieszkalnym, gospodarczym oraz handlowo-usługowym" - powiedział "Kurierowi Lubelskiemu" dyżurny z lubelskiej komendy. Na szczęście nikt nie ucierpiał. 

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Zerwane dachy, utrata majątku życia

Trąba powietrzna potrafi wyrządzić poważne szkody. 24 czerwca w jej wyniku mocno ucierpiały dwie miejscowości w powiecie nowosądeckim. W Librantowej uszkodzonych zostało 70 budynków, a w Koniuszowej – 9 mieszkalnych i trzy gospodarcze. Jedna osoba została ranna.

Niedawno informowaliśmy o serii nawałnic i trąb powietrznych, która w miejscowości Koniecpol zniszczyła kilkadziesiąt budynków, zrywała dachy i wyrywała drzewa w lasach. Podjęto wówczas decyzję o ewakuacji obozu harcerskiego w Mełchowie. 

Trąby powietrzne stają się w Polsce coraz częstszym zjawiskiem. Taką tezę przedstawiła w 2012 roku Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Klimatolodzy w ostatnich dziesięciu latach zaobserwowali regularniejsze występowanie tego zjawiska. W ubiegłym roku zanotowano 15 trąb powietrznych.

Gwałtowny wir powietrza w postaci leja

Jak czytamy na stronie ekologia.pl, trąba powietrzna to gwałtowny wir powietrza w postaci leja (o średnicy od kilku do kilkuset metrów) skierowanego ku górze, który sięga od chmury burzowej do powierzchni gruntu lub wody. 

Źródło: rzeszow-news.pl / IMGW / ekologia.pl 

Więcej o: