Wyszukiwarka połączeń PKP. Jak wyszukać połączenie kolejowe?

Wyszukiwarka połączeń PKP to internetowe narzędzie, które ułatwia odnalezienie interesującego nas połączenia kolejowego, a przy okazji ustalenie ceny biletów, ilości przesiadek i wiele innych cennych podczas planowania podróży wskazówek.

Polskie Koleje Państwowe: dlaczego warto wybrać pociąg?

Okres letni to czas wzmożonych podróży. Wakacje sprzyjają nie tylko relaksowi, ale także odkrywaniu uroków świata. Ostatnimi czasy możliwości podróżowania były mocno ograniczone przez pandemię, jednak powoli turystyka wraca do normy, choć ciągle konieczne jest dbanie o przestrzeganie zasad sanitarnych. Planując podróż, jedną z najważniejszych kwestii jest dobór środka transportu. Jeśli wybieramy się w bardzo odległy zakątek, z dużą dozą prawdopodobieństwa wybór padnie na samolot. Jeśli jednak cel podróży jest bliżej, wówczas warto rozważyć podróż koleją. Polskie Koleje Państwowe z roku na rok oddają do użytku pasażerom coraz nowocześniejsze i bardziej komfortowe pociągi. Do tego decydując się na taką formę komunikacji mamy gwarancję bezpieczeństwa, braku korków i bezpośrednio przyczyniamy się do popularyzacji ekologicznego transportu.

Wyszukiwanie połączeń PKP. Jak skorzystać?

Planując podróż koleją, warto pamiętać o tym, że nie wszędzie uda nam się dotrzeć bezpośrednim połączeniem. Często może dochodzić do sytuacji, że dotarcie do celu naszej wyprawy wymagać będzie jednej lub więcej przesiadek. Dlatego, aby upewnić się, jak będzie wyglądać nasza eskapada, warto skorzystać z wyszukiwania połączeń PKP, dzięki któremu uzyskamy informację na temat godziny wyjazdu, planowanego czasu trwania podróży, ewentualnych przesiadek, cen biletów itp. Zdecydowanie ułatwi nam to planowanie pozostałych kwestii związanych z wypadem, jak np. rezerwacja noclegów czy organizacja wyżywienia. 

Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?

PKP. Wyszukiwanie połączeń: jak działa?

PKP udostępnia na swoich witrynach internetowych wyszukiwanie połączeń. Co więcej, wspomniana wyszukiwarka wyposażona jest w dodatkowe opcje, które po zaznaczeniu wyselekcjonują nam takie przejazdy, które spełniać będą określone oczekiwania. I tak podróżni mogą wyszukać połączenia:

  • tylko bezpośrednie - bez konieczności przesiadek
  • z możliwością przewozu rowerów
  • z wagonami sypialnymi
  • z wagonem z platformą lub windą dla osób poruszających się na wózkach. 

Jak wybrać połączenie w wyszukiwarce PKP?

Jak wybrać połączenie w wyszukiwarce PKP? Wystarczy wpisać nazwę stacji początkowej i końcowej. Co ważne jeśli nie znamy dokładnej nazwy stacji kolejowej, po wpisaniu nazwy miejscowości wyświetlą się podpowiedzi, np. wpisując "Warszawa" do wyboru będziemy mieć m.in. stacje: Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Warszawa Wschodnia, Warszawa Lotnisko Chopina itd.

Następnym krokiem jest ustalenie daty wyjazdu oraz wybór godziny, po której nastąpi odjazd (ewentualnie przyjazd). Na koniec wystarczy kliknąć "Wyszukaj" a na ekranie pojawią się dostępne możliwości.

W przypadku każdego wyszukanego połączenia otrzymamy garść informacji takich jak godzina odjazdu, godzina przyjazdu, nazwy pociągów, którymi będzie ono realizowane, informację o miejscu przesiadki. Pojawi się także komunikat dotyczący biletów. W wielu przypadkach można bowiem skorzystać z opcji zakupu przez internet. Jest to wygodne, gdyż nie ma konieczności specjalnego udawania się do kasy na stacji. Podczas zakupów przez internet można skorzystać z przysługujących zniżek, wybrać interesujące nas miejsce, zamówić przejazd wagonem sypialnym itp. 

PKP. Ceny biletów i promocje

Podróż PKP ma swoje plusy i minusy. Do największych mankamentów zalicza się częste opóźnienia powstałe z różnych, często niezależnych od przewoźnika przyczyn. Jednak wybór podróży koleją ma też swoje zalety. Są nimi np. niższe koszta takich przejazdów, zwłaszcza na długich trasach. Obniżenie ich jest możliwe m.in. dzięki licznym promocjom na bilety, ale też zniżkom ustawowym (np. dzieci do lat 4 nie płacą za przejazdy, dzieci i młodzież szkolna posiadają 37 proc. zniżki, ulgi dotyczą także weteranów wojennych, honorowych krwiodawców czy posiadaczy Karty Dużej Rodziny). Warto z wyprzedzeniem zaplanować wyjazd, gdyż im wcześniej go zakupimy, tym niższa będzie jego cena.

Zobacz też: Atrakcje: Świętokrzyskie słynie z legend o wiedźmach, zjawach i diabłach - z czego jeszcze? Sprawdź, co warto zobaczyć

Więcej o: