Wakacje na Słowacji 2021. Co warto zobaczyć? Jak uniknąć obowiązkowej kwarantanny?

Słowacja skrywa przed nami miliony przepięknych widoków. W których miejscach doznania estetyczne będą wyjątkowe? Podpowiadamy, co zwiedzić po przekroczeniu granicy słowackiej. Te miejsca to prawdziwe perełki regionu.

Choć zwykle jeśli chodzi o wakacje, kierujemy swoje walizki na zachód, czasami warto spojrzeć na świat odrobinę poza schematem. Wakacje na Słowacji mogą być niesamowicie wartościowe i przepełnić nasze oczy niezwykłymi widokami. Wystarczy jedynie znaleźć miejsca, które rzeczywiście nam to zagwarantują. Które słowackie zakamarki powinniśmy odwiedzić?

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Wakacje na Słowacji 2021. Perła Dunaju na granicy dwóch państw – Bratysława

Bratysława może pochwalić się wyjątkowym położeniem. Mieści się na granicy Słowacji i Austrii. Powstała na skrzyżowaniu Szlaku Bursztynowego, a jej niezwykły urok doprowadził do nadania jej przydomku "Perła Dunaju". Mimo że jest stolicą Słowacji, zaliczymy ją raczej do mniejszych miast. Nie oznacza to jednak, że nie ma nam nic do zaproponowania. Wzgórze Slavin rozpościera przed nami fenomenalny widok na panoramę Bratysławy. Podobny efekt zapewni nam widok ze szczytu Wieży Koronacyjnej Zamku Bratysławskiego. To jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy. Znajduje się tam także oddział Słowackiego Muzeum Narodowego. Warto zwiedzić również Katedrę św. Marcina, Pałac Prymasowski, Teatr Narodowy oraz Błękitny Kościółek.

 

Wyjazd na Słowację 2021. Winiarskie tradycje od pokoleń, czyli Małokarpacki Szlak Winny

Zdziwieni? Choć Słowacja wcale na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z winem, w rzeczywistości winiarskie tradycje Słowaków sięgają pokoleń. Największą atrakcją dla wszystkich miłośników wina będą winnice Małych Karpat. Liczą one ponad 40 km. Na trasie znajdziemy Święty Jur, Pezinok, oraz Modrę, która uważana jest za perłę regionu. Oprócz winiarskich atrakcji możemy skorzystać także na odwiedzeniu fabryki ceramiki w Modrej.

 

Wakacje w słowackich jaskiniach. Dolina i Jaskinia Demianowska

Dolina Demianowska jest uważana za najpiękniejszą dolinę w Niżnych Tatrach. To główny punkt turystyczny na północ od głównej granicy. Szczególną uwagą cieszą się tamtejsze jaskinie. Demianowska Jaskinia Lodowa została wyrzeźbiona w skale wapiennej przez Demanovka. Tworzy duży system tuneli i gwarantuje wspaniałe kolory oraz formy odbijające się w Jeziorze Szmaragdowym czy Złotym Jeziorze.

 

Wakacje na Słowacji 2021. Kogo obowiązuje kwarantanna po przekroczeniu granicy Słowacji?

Osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19, według wyroku Sądu Konstytucyjnego na Słowacji, nie są uznawane za zaszczepione. Kwestia ta już teraz jest respektowana. Aby być uznanym za w pełni zaszczepionego, należy przyjąć dwie dawki szczepionki i odczekać 14 dni od drugiej dawki. W przypadku szczepionki jednodawkowej należy odczekać 21 dni. Z obowiązkowej kwarantanny są zwolnieni także pracownicy transgraniczni. W innym wypadku nałożona zostaje pięciodniowa kwarantanna od chwili przekroczenia granicy słowackiej. 

Więcej o: