Zakopane. Co za kolejka! "Największa w historii"

"Największa w historii kolejka do busów do Morskiego Oka" - pisze "Tygodnik Podhalański" i publikuje zdjęcie ludzi ustawionych gęsiego w Zakopanem. To efekt wprowadzonych zmian przez Tatrzański Park Narodowy, które obowiązują od 2 sierpnia.

Kolejka do busów ciągnąca się kilkaset metrów, to rzeczywiście niecodzienny widok. Częściej zwykle można zaobserwować kolejki do kas, aby wjechać Kasprowy Wierch, czy do zaprzęgów konnych. Niestety, wciąż wielu turystów wybiera ten sposób, żeby dotrzeć nad Morskie Oko.

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Ten sezon przynosi nowość. Zdjęcie tłumów czekających do busa opublikowano na łamach "Tygodnika Podhalańskiego" i na profilu Nie tylko Zakopane na Facebooku. Skąd takie zainteresowanie zbiorowym środkiem transportu? Od 2 sierpnia Tatrzański Park Narodowy  wprowadził nową zasadę, że na parking na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej, można wjechać tylko z e-biletem. Problem też polega na tym, że miejsc do zarezerwowania przez internet brakuje często już na dobę przed. Stąd taka popularność busa.

"Wszystkie miejsca na parkingach na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie były już wczoraj zarezerwowane. Jedyną szansą na dotarcie na początek szlaku nad Morskie Oko jest więc bus. Do tego wszystkiego dochodzi remont Ronda Armii Krajowej przed dworcem przez co w Zakopanem tworzą się gigantyczne korki" - informuje "Tygodnik Podhalański".

E-bilet konieczny

TPN wprowadzając e-bilety chce rozwiązać problem kolejek i korków. Tatry w tym roku przeżywają prawdziwe oblężenie. W ostatnich tygodniach brakowało miejsc parkingowych w rejonie Morskiego Oka.

– Podobny model sprzedaży wprowadziliśmy już w trakcie zeszłorocznych wakacji – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. – Ostatnie tygodnie pokazały, że system mieszany w okresie dużego ruchu turystycznego nie zmniejsza korków w tym rejonie. Poza sezonem zdawał egzamin, w wakacje – nie. E-bilety są próbą rozwiązania problemu kolejek, korków i związanych z tym frustracji. Mają zapewnić względny komfort w czasach gwałtownie rosnącego ruchu turystycznego – tłumaczył Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

E-bilet na parking można zakupić za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Za bilet parkingowy na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej trzeba zapłacić 35 zł. Turysta z wykupionym biletem ma gwarancję miejsca na parkingu.

Jeśli nie uda się wam wykupić miejsca na parkingu w rejonie Morskiego Oka, można skorzystać z parkingów alternatywnych dostępnych na terenie gminy Bukowina oraz z parkingu na Polanie Zgorzelisko, skąd organizowany jest transport zbiorowy.

Władze TPN zachęcają także do zakupu biletów wstępu do parku drogą elektroniczną za pośrednictwem strony tpn.pl oraz w aplikacjach SkyCash i mPay lub (tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety).

Źródło: Tygodnik Podhalański / Nie tylko Zakopane / Tatrzański Park Narodowy

Więcej o: