Opóźnienia pociągów. Jak sprawdzić opóźnienia pociągów PKP?

Opóźnienia pociągów to codzienność osób podróżujących koleją. Wpływ na nie ma mnóstwo różnych czynników, których często nie sposób przewidzieć.

Utrudnienia PKP. Gdzie trwają prace modernizacyjne?

Opóźnienia pociągów to stały problem dla osób podróżujących koleją w Polsce. Najczęściej utrudnienia PKP spowodowane są modernizacją linii kolejowych lub remontami na stacjach, jednak zdarza się też, że powstają one z przyczyn niezależnych jak np. warunki atmosferyczne. Planując podróż pociągiem, zawsze warto zorientować się, czy na danej trasie nie ma ostrzeżeń na temat opóźnień i czy ewentualnie taka sytuacja nie wpływa na przebieg naszej podróży. Chodzi głównie o osoby, które muszą zaplanować przejazd z przesiadkami - wtedy należy szczególnie przyjrzeć się możliwym opóźnieniom, tak aby nie doszło do sytuacji, w której spóźnimy się na przesiadkę. 

Pasażerowie powinni pamiętać o tym, że w przypadku opóźnienia pociągu przysługuje im prawo do reklamacji. W praktyce przewoźnicy jednak często odrzucają takie roszczenia, argumentując je siłą wyższą. Niemniej jednak zawsze warto próbować, gdyż w przypadku znacznych opóźnień rekompensaty są dość znaczne. Minimalna kwota może wynosić 25 proc. ceny biletu w przypadku opóźnienia wynoszącego od 60 do 119 minut.

Opóźnienia pociągów PKP. Czym są spowodowane?

Pasażerowie od zawsze zastanawiają się, czym spowodowane są opóźnienia pociągów PKP sięgające wielu godzin. Zazwyczaj są one efektem nieprzewidzianych sytuacji jak awaria taboru lub np. przysypanie torów przez przewożone pociągami towarowymi produkty (węgiel). Podobnie częstym powodem zmian w rozkładach są warunki pogodowe - zimą kolejarzom dają się we znaki zamarzające elementy trakcji, z kolei latem także dochodzi do sytuacji kiedy pociągi zamiast poruszać się muszą odbyć nieoczekiwany postój, co zwłaszcza w warunkach braku klimatyzacji bywa uciążliwe dla pasażerów. 

Zobacz wideo Czy Polacy są zadowoleni z PKP?

Jak sprawdzić opóźnienia pociągów?

Jeśli zastanawiasz się przed podróżą jak sprawdzić opóźnienia pociągów, to najlepszym sposobem jest prześledzenie informacji w internecie, gdzie na bieżąco aktualizowane są komunikaty dotyczące poszczególnych tras i stacji. Jeśli znajdujesz się już na dworcu, to takie informacje możesz znaleźć także na tablicach informacyjnych lub słuchając komunikatów nadawanych na bieżąco dla pasażerów.

Zobacz też: Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Które jeziora w Polsce musisz zobaczyć?

Gdzie może być zamieszona informacja o opóźnieniu pociągów?

Gdzie zazwyczaj jest zamieszona informacja o opóźnieniu pociągów? Aktualne takie informacje publikowane są przez PKP na portalu pasażera, gdzie nie tylko znajdziemy dokładne powody wystąpienia utrudnień lub opóźnień, ale także przewidywany czas ich trwania. Portal pasażera pozwala ponadto na prześledzenie połączeń, statystyk PKP, a także katalogu stacji. Tu znajdziemy także odnośnik pozwalający nam na pobranie odpowiedniej aplikacji zarówno dla urządzeń z systemem Android jak i iOS. 

Zobacz też: Atrakcje: Świętokrzyskie słynie z legend o wiedźmach, zjawach i diabłach - z czego jeszcze? Sprawdź, co warto zobaczyć

Sposoby na sprawdzenie opóźnienia pociągów PKP

Sposobów na sprawdzenie opóźnienia pociągów PKP jest wiele, jak jednak uniknąć tras narażonych na takie "atrakcje"? Otóż jest to niezwykle trudne, gdyż sytuacje niezależne od przewoźnika mogą wyniknąć tak naprawdę na każdym etapie podróży i o każdej porze. Warto jednak przed zakupieniem biletów prześledzić w internecie trasę, aby przekonać się, czy po drodze nie ma żadnych planowanych utrudnień związanych m.in. z inwestycjami modernizacyjnymi itp. W ten sposób zyskamy przynajmniej pewność, że zminimalizowaliśmy ryzyko wystąpienia utrudnień na trasie. 

Zobacz też: Atrakcje Dolnego Śląska: zobacz wspaniałe zamki i poznaj interesujące miejsca

Więcej o: