Sformułowanie, że jest to piekło na ziemi, nie wydaje się wcale przesadne. Na początku XXI wieku przeprowadzono badania ścieków i powietrza i zidentyfikowano prawie 200 substancji szkodliwych dla człowieka. Stężenie niektórych z nich przekraczało normy aż 17 mln razy!
Mimo takich warunków w mieście położonym w obwodzie niżnonowogrodzkim nad Oką w 2020 roku żyło ok. 229 tys. mieszkańców. Zapadają oni na różnego rodzaju choroby, cierpią na nowotwory oczu, płuc, nerek. Nie dożywają sędziwego wieku. Średnia długość życia kobiety wynosi 47, a mężczyzny – 42 lata. Liczba zgonów jest blisko trzy razy większa niż liczba urodzeń.
Dzierżyńsk Orini / shutterstock
Jeszcze do 1928 roku miasto funkcjonowało pod nazwą Rastiapino, rok później miało zaznać zaszczytu, zyskać nowe miano zgodne z ówczesną polityką i stało się Dzierżyńskiem. Wkrótce miasto miało pełnić ważną rolę w polityce ZSRR, od 1941 roku istniała tu fabryka broni chemicznej, w której produkowano m.in. iperyt i luizyt. Poza tym przez kolejne dziesięciolecia okolice Dzierżyńska traktowano jako składowisko odpadów chemicznych: cyjanowodoru, fosgenu, różnych dioksyn i fenoli, a nawet sarinu. Doszło do skażenia powietrza i wód, które trafiały do kranu mieszkańców. Mimo wszystko władze twierdziły, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia dzierżyńszczanów. Łatwiej było wymazać to miejsce z pamięci, dlatego Dzierżyńska nie było na mapie przez 50 lat.
Fabryka w Dzierżyńsku LuYago / shutterstock
Świat dokładnie wiedział, co dzieje się w tym ośrodku przemysłowym. W 2006 roku Nowojorski Instytut Blacksmith uznał Dzierżyńsk za drugie, zaraz po Czarnobylu, najbardziej zanieczyszczone miejsce na Ziemi. W 2013 roku zamknięto ostatnią fabrykę. Co nie znaczy, że miasto zostało całkowicie odkażone.
Dzierżyńsk CeltStudio / shutterstock
Trzy lata temu przez miasto przejeżdżał dziennikarz WP, który relacjonował, że w powietrzu czuć kwas siarkowy i zapewne wciąż unoszą się w nim niebezpieczne substancje, pyły, tlenki azotu, benzopiren czy fenol. Niektórzy nazywają Dzierżyńsk nowym Czarnobylem.
Źródło: interia.pl / polskatimes.pl / wp.pl