Nowy Czarnobyl. Miasto zatrute. Ludzie dożywają tu średnio 47 lat

Leży niemal 400 km na wschód od Moskwy i ma złą sławę, choć pewnie nie myślano wtedy o tym, gdy ochrzczono je nazwiskiem komunistycznego działacza polskiego pochodzenia - Feliksa Dzierżyńskiego. W czasach zimnej wojny stało przed miastem ważne zadanie - produkowano tutaj broń chemiczną, zapomniawszy o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa czy zachowaniu norm. Dziś mówi się, że to miasto zatrute, najbardziej zanieczyszczone na świecie, zaraz po Czarnobylu.

Sformułowanie, że jest to piekło na ziemi, nie wydaje się wcale przesadne. Na początku XXI wieku przeprowadzono badania ścieków i powietrza i zidentyfikowano prawie 200 substancji szkodliwych dla człowieka. Stężenie niektórych z nich przekraczało normy aż 17 mln razy!

Zobacz wideo Planowy lot Tu-160 Rosyjskich Sił Powietrznych nad neutralnymi wodami Bałtyku

Miasto, które zabija

Mimo takich warunków w mieście położonym w obwodzie niżnonowogrodzkim nad Oką w 2020 roku żyło ok. 229 tys. mieszkańców. Zapadają oni na różnego rodzaju choroby, cierpią na nowotwory oczu, płuc, nerek. Nie dożywają sędziwego wieku. Średnia długość życia kobiety wynosi 47, a mężczyzny – 42 lata. Liczba zgonów jest blisko trzy razy większa niż liczba urodzeń.

DzierżyńskDzierżyńsk Orini / shutterstock

Jeszcze do 1928 roku miasto funkcjonowało pod nazwą Rastiapino, rok później miało zaznać zaszczytu, zyskać nowe miano zgodne z ówczesną polityką i stało się Dzierżyńskiem. Wkrótce miasto miało pełnić ważną rolę w polityce ZSRR, od 1941 roku istniała tu fabryka broni chemicznej, w której produkowano m.in. iperyt i luizyt. Poza tym przez kolejne dziesięciolecia okolice Dzierżyńska traktowano jako składowisko odpadów chemicznych: cyjanowodoru, fosgenu, różnych dioksyn i fenoli, a nawet sarinu. Doszło do skażenia powietrza i wód, które trafiały do kranu mieszkańców. Mimo wszystko władze twierdziły, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia dzierżyńszczanów. Łatwiej było wymazać to miejsce z pamięci, dlatego Dzierżyńska nie było na mapie przez 50 lat.

Fabryka w DzierżyńskuFabryka w Dzierżyńsku LuYago / shutterstock

Świat dokładnie wiedział, co dzieje się w tym ośrodku przemysłowym. W 2006 roku Nowojorski Instytut Blacksmith uznał Dzierżyńsk za drugie, zaraz po Czarnobylu, najbardziej zanieczyszczone miejsce na Ziemi. W 2013 roku zamknięto ostatnią fabrykę. Co nie znaczy, że miasto zostało całkowicie odkażone.

DzierżyńskDzierżyńsk CeltStudio / shutterstock

Trzy lata temu przez miasto przejeżdżał dziennikarz WP, który relacjonował, że w powietrzu czuć kwas siarkowy i zapewne wciąż unoszą się w nim niebezpieczne substancje, pyły, tlenki azotu, benzopiren czy fenol. Niektórzy nazywają Dzierżyńsk nowym Czarnobylem.

Źródło: interia.pl / polskatimes.pl / wp.pl 

Więcej o: