Tatry. Na parking w rejonie Morskiego Oka wyłącznie z e-biletem!

Wybierasz się w Tatry samochodem? Od poniedziałku, 2 sierpnia, obowiązują inne zasady. Aby zaparkować na parkingu na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej, skąd zaczyna się szlak m.in. nad Morskie Oko, można wjechać tylko z e-biletem. Można go wykupić, korzystając ze strony internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

TPN zaleca zakup e-biletu z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Posiadając e-bilet, turysta ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu. Jednak władze parku zwracają uwagę, że o tym, czy samochód będzie zaparkowany na Palenicy Białczańskiej (bliżej wejścia na szlak) czy na Łysej Polanie, decyduje kolejność przyjazdu. Elektroniczny bilet muszą również wykupić osoby nocujące w schroniskach, a także osoby korzystające z miejsc dla osób z niepełnosprawnościami. 

Zobacz wideo Burza i grzmoty w Tatrach

Dla osób nieposiadających konta do płatności internetowych TPN uruchomi od 2 sierpnia możliwość zakupu biletu z płatnością gotówkową w Punkcie Informacji Turystycznej (ul. Chałubińskiego 44), który czynny jest codziennie od godz. 7:30 do 16:30. Warunkiem zakupu na dany dzień jest dostępność miejsc.

Sposób na rozładowanie kolejek i korków

TPN wprowadzając e-bilety chce rozwiązać problem kolejek i korków. Tatry w tym roku przeżywają prawdziwe oblężenie. W ostatnich tygodniach brakowało miejsc parkingowych w rejonie Morskiego Oka.

– Podobny model sprzedaży wprowadziliśmy już w trakcie zeszłorocznych wakacji – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. – Ostatnie tygodnie pokazały, że system mieszany w okresie dużego ruchu turystycznego nie zmniejsza korków w tym rejonie. Poza sezonem zdawał egzamin, w wakacje – nie. Dlatego podjęliśmy decyzję o ponownym wyłączeniu dostępności parkingów bez wcześniejszej rezerwacji (e-biletu). Z kilkoma niewielkimi zmianami w stosunku do zeszłego roku. Proces zakupowy jest bardzo prosty, system pozwala na szybką płatność online. W tym roku mamy do czynienia z bardzo dużym ruchem turystycznym. Czerwiec był rekordowy. E-bilety są próbą rozwiązania problemu kolejek, korków i związanych z tym frustracji. Mają zapewnić względny komfort w czasach gwałtownie rosnącego ruchu turystycznego. Zależy nam na usprawnieniu początkowego etapu tatrzańskiej wycieczki. Prosimy o zgłaszanie do nas wszelkich uwag, abyśmy mogli ten system ulepszać w miarę możliwości.

Jeśli nie uda się wam wykupić miejsca na parkingu w rejonie Morskiego Oka za pośrednictwem strony tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety, można skorzystać z parkingów alternatywnych dostępnych na terenie gminy Bukowina oraz z parkingu na Polanie Zgorzelisko, skąd organizowany jest transport zbiorowy. Opłata za miejsce parkingowe wynosi 35 zł.

Władze TPN zachęcają także do zakupu biletów wstępu do parku drogą elektroniczną za pośrednictwem strony tpn.pl oraz w aplikacjach SkyCash i mPay lub (tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety).

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Więcej o: