Weekend w Polsce. Gdzie wyjechać na krótki wyjazd, aby uniknąć tłumów i nie zbankrutować

Morze Bałtyckie i smażona flądra, Mazury i spływ kajakowy, góry i oblegane Krupówki. A może by tak spróbować inaczej? Nie masz pomysłu na wypad weekendowy w Polsce? Podpowiadamy, gdzie pojechać na krótki wypoczynek i nie zapłacić kroci za jedzenie czy nocleg.

Tykocin

Tykocin to jedno z tych niedocenionych miejsc. Leży w samym sercu Podlasia i może uchodzić z powodzeniem za najbardziej klimatyczne miasteczko w tym regionie. Jednocześnie turystów tu jak na lekarstwo.

A jest co zwiedzać! W Tykocinie zwiedzić można barokową synagogę, kościół św. Trójcy czy odbudowany tykociński zamek. A jak smacznie (i tanio!) tu zjemy! Więcej na temat Tykocina pisaliśmy już tu:

IstebnaIstebna fot. shutterstock.com

Koniaków, Istebna, Jaworzynka

Koniaków, Istebna, Jaworzynka to tak zwana Trójwieś Beskidzka. Trzy maleńkie wioski leżą wśród obłędnych terenów Beskidu Śląskiego. Położone są wzdłuż jednej drogi. Być może słyszeliście kiedyś o Koniakowie. To stąd pochodzi słynna na cały świat koronkowa bielizna!

Toruń, 2008 r. Widok na Wisłę i StarówkęToruń, 2008 r. Widok na Wisłę i Starówkę Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Toruń

W naszym zestawieniu znalazło się też duże miasto. Dlaczego? Bo to jedno z najpiękniejszych i przy tym najstarszych miast w Polsce. Wielu uważa, że starówka bije na głowę tę warszawską czy krakowską. Można tu odpocząć w cieniu parasola, zjeść dobry obiad w przyzwoitej cenie. A gdy nabierzemy sił, ruszyć na zwiedzanie licznych atrakcji.

Oprócz pieczenia pierniczków w Toruniu warto zobaczyć planetarium i liczne zabytki sakralne.

Toruń, 2008 r. Widok na Wisłę i StarówkęFot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Elbląg plus Frombork, Malbork, Kwidzyn

Na weekend warto wybrać się także do Elbląga. To powstałe w średniowieczu miasto ma wiele do zaoferowania. Gdy już zwiedzimy Katedrę św. Mikołaja i Bramę Targową, Muzeum Archeologiczno-Historyczne i wciąż nam mało gotyckich zabytków, warto wsiąść w samochód i pojechać odrobinę dalej.

Kolejne przystanki to Frombork, gdzie możemy podążyć śladami Mikołaja Kopernika. Warto też zajrzeć do Malborka i zwiedzić słynny zamek krzyżacki oraz do Kwidzynia, gdzie Zamek Kapituły Pomezańskiej z największym zachowanym krzyżackim gdaniskiem (toaletą) robi piorunujące wrażenie!

Więcej o: