Gdzie jechać na wakacje w Polsce, by uniknąć tłumów? 6 najlepszych miejsc na wypoczynek z dala od tłumów

Ostatnie wakacje spędziłeś między jednym parawanem a drugim? Okrzyków "gooorącaaa kukurydzaaa!" masz po dziurki w nosie? My też! Tegoroczny urlop lepiej więc zaplanować inaczej, lepiej, ciekawiej. Co powiesz na wakacje z dala od tłumów? Oto nasz propozycje na wypoczynek w ciszy i pięknych okolicznościach przyrody.

Łagów

W Łagowie turystów można policzyć na palcach jednej ręki. Pierwsze trzy osoby to pewnie twoi towarzysze, dwie pozostałe to przypadkowa para, które pewnie zabłądziła tu w drodze Świebodzina. Ale może zostaną tu na dłużej, bo Łagów położony jest bajkowo – między dwoma jeziorami  - Łagowskim i Trześniowskim.

Do Łagowa zachęcaliśmy Was już także w tym artykule:

Warto wybrać się tu, szczególnie gdy cenimy sobie aktywny wypoczynek – czy to podczas zwiedzania na piechotę, czy też na rowerze. Warto też skosztować lokalnego… wina! Tak, w Polsce też znajdziemy dobre winiarnie.

Twierdza OsowiecTwierdza Osowiec Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja

Twierdza Osowiec

Twierdza Osowiec wybudowano w 1887 roku. Jest bardzo dobrze zachowana, ponieważ nigdy nikomu nie udało jej się zdobyć.

Jeśli lubicie nie tylko intrygującą architekturę, lecz także ciekawostki historyczne, to miejsce spełni wasze wszystkie oczekiwania. Warto wiedzieć, że z powodu budowy twierdzy, pobliską wieś Osowiec, Rosjanie przesiedlili o dwa kilometry. Od tamtej pory, wieś pozostała na niezmienionym miejscu.

Ostrzyca  Proboszczowicka w Krainie Wygasłych WulkanówOstrzyca Proboszczowicka w Krainie Wygasłych Wulkanów Fot. Krzysztof Maciejak

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów

W Górach Kaczawskich na Dolnym Śląsku znajduje się Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów. To prawdziwa perła, o której niewiele osób słyszało! Znajdują się tu nie tylko liczne formy bazaltowe, które są pozostałością dawnej działalności wulkanicznej na tym terenie, lecz także średniowieczne zamki, zabytki sakralne i bogato zdobione pałace.

Nie podajemy tu konkretnej miejscowości, od której warto rozpocząć zwiedzanie, bo całe miejsce zachwyca! Więcej na jego temat znajdziecie TU.

Supraśl. Po niemal czterdziestoletniej odbudowie w niedzielę (27 czerwca) uroczyście poświęcono cerkiew Zwiastowania Bogurodzicy, położoną na terenie prawosławnego monasteru supraskiego, jednego z najważniejszych sanktuariów prawosławnych w Polsce. - W świątyni tej kryje się 'historia i dusza prawosławia' - mówił w trakcie poświęcenia metropolita SawaSupraśl. Po niemal czterdziestoletniej odbudowie w niedzielę (27 czerwca) uroczyście poświęcono cerkiew Zwiastowania Bogurodzicy, położoną na terenie prawosławnego monasteru supraskiego, jednego z najważniejszych sanktuariów prawosławnych w Polsce. - W świątyni tej kryje się 'historia i dusza prawosławia' - mówił w trakcie poświęcenia metropolita Sawa Fot. Grzegorz Dąbrowski

Supraśl

Niedaleko Białegostoku mieści się Supraśl. To historyczne miejsce, w którym możemy podziwiać choćby zespół cerkiewno-klasztorny z XV wieku, a w nim Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Ale jeśli nie interesują nas zabytki sakralne, możemy wybrać także inne atrakcje, na przykład: Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, Pałac Buchholtzów czy Domy Tkaczy. Poszukiwaczom mocnych wrażeń polecamy szczególnie ruiny katakumb pod murami Cerkwi Zmartwychwstania Chrystusa.

WieściszowiceWieściszowice fot. shutterstock.com

Wieściszowice

W Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice możemy wypocząć nad Kolorowymi Jeziorkami. Leśne szlaki do czterech jezior – żółtego, purpurowego, błękitnego i zielono-czarnego – powstałych w wyniku wydobywania minerałów. Znajdowała się tu kopalnia pirytu, przerabianego na kwas siarkowy. Po zamknięciu kopalni, jej wyrobiska wypełniła woda, tworząc właśnie te zjawiskowe jeziorka. Obłęd!

Geopark - Łuk MużakowaGeopark - Łuk Mużakowa Anna Kraśko/ Agencja Wyborcza.pl

Światowy Geopark UNESCO Łuk Mużakowa

Inne kolorowe zbiorniki wodne zobaczymy w Światowym Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa, znajdującym się nieopodal wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Parku Mużakowskiego.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Tu warto podkreślić, że to jedyny w Polsce obiekt należący do Światowej Sieci Geoparków. Co stanowi o jego wyjątkowości? Znajduje się tu aż 100 zbiorników wodnych, w których kiedyś mieścił się kopalnie węgla brunatnego. Woda w nich przybiera różne barwy – wszystko zależy od składu chemicznego dna.

Szczególnie polecana trasa biegnie wzdłuż Dawnej Kopalni Babina. Znajduje się tu niespełna 30-metrowa wieża widokowa. 

Więcej o: