4 najpiękniejsze miejsca nad wodą w Polsce. Gdzie warto jechać na wakacje 2021, by odpocząć od zgiełku miasta?

Zmęczeni pracą, kolejnymi obowiązkami rodzinnymi, a także sytuacją związaną z pandemią? Trzeba naładować akumulatory przed jesienią! A gdzie to zrobić najlepiej? Nad wodą, z dala od miasta. Oto nasz subiektywny ranking najbardziej malowniczych miejsc położonych nad wodą.

Szumy na Tanwi

Już sama nazwa tego miejsca brzmi bajkowo, prawda? Szumy na Tanwi są położone w Puszczy Solskiej. Rezerwat nad Tanwią mógłby być scenerią dla nie jednego filmu fantasy! Koryto rzeki ułożyło się malowniczo i tworzy aż 24 progi.

Szczególnie warta naszej uwagi jest trasa wiodąca szlakiem Szumów. Prowadzi ona przez puszczę do Suśca. Wraca się natomiast drugą stroną rzeki. To aż 17 km, ale naprawdę warto wybrać się na taki spacer!

Międzygórze. Wyjątkowo urokliwa wieś położona w Sudetach Wschodnich. Leży na wysokości ok. 600 m n.p.m., u podnóża góry Śnieżnik. Atrakcje Międzygórza to m.in. wodospad Wilczki i położony przy górskim szlaku Ogród Bajek.Międzygórze. Wyjątkowo urokliwa wieś położona w Sudetach Wschodnich. Leży na wysokości ok. 600 m n.p.m., u podnóża góry Śnieżnik. Atrakcje Międzygórza to m.in. wodospad Wilczki i położony przy górskim szlaku Ogród Bajek. Międzygórze - Wodospad Wilczki / flickr.com /

Wodospad Wilczki

Pierwszy wodospad, który przychodzi ci do głowy to Niagara? Wilczki może nie są tak olbrzymie, jednak sprawdza się tu przysłowie – swego nie znacie, cudze chwalicie. Wodospad Wilczki leży w Sudetach, ma kaskadę wysoką na ponad dwadzieścia metrów.

Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Dookoła nie znajdziemy nic prócz ciszy i spokoju. Najlepiej uda się na pobliski mostek i stąd obserwować jak woda wpada do skalnego kotła.

Jezioro JasneJezioro Jasne Fotokon / Shutterstock

Jezioro Jasne (inaczej Czyste)

Jeśli lubimy kąpieliska i nie wyobrażamy sobie wakacji bez wypoczynku nad jeziorem, czas także poszerzyć horyzonty. Proponujemy jezioro Jasne, które jest perłą w koronie Pojezierza Iławskiego. Czyściutka woda, przejrzysta tak, że widać szczegóły morskiej roślinność zapiera dech w piersiach.

Niestety w tym jeziorze nie można się kąpać. Jest także zakaz uprawiania sportów wodnych, ale spaceru brzegiem nikt nam nie odmówi. Więcej na temat jeziora Jasnego pisaliśmy tu:

LubiatowoLubiatowo fot. Jan Jerszyński (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Lubiatowo

Nie zapominajmy także o wypadzie nad morze. Ale odpuśćmy sobie Trójmiasto czy popularne Mielno i Władysławowo. Lepiej wybrać się do jednej z nadmorskich „dziur", gdzie czas się zatrzymał. 45 km od Wejherowa leży Lubiatowo.

Droga na plażę wiedzie przez las, w czasie upałów to doskonały sposób na ochłodzenie. W Lubiatowie plaża jest wyjątkowo jasna, to dlatego że można oglądać tam białą wydmę, którą tworzy piasek kwarcowy

– zachęca do odwiedzenia Lubiatowa w rozmowie z nami Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl  

Więcej o: