Jeziora w Polsce na wakacje. 5 najczystszych i najpiękniejszych jezior, w których można pływać

Choć Mazury kąpieliskami stoją, to jeziora stanowią jedynie jeden procent powierzchni Polski. Ale znajdują się nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim. I nie tylko tu warto pojechać na urlop. Przedstawiamy listę pięciu najczystszych i subiektywnie oceniając najpiękniejszych jezior w naszym kraju.

Jeziora w Polsce na wakacje. Jezioro Gim

Jezioro Gim mieści się akurat na Mazurach. Co ważne obowiązuje tu strefa ciszy. Oznacza to, że pływać można wyłącznie kajakami, niedozwolone są żadne łodzie motorowe. To wyjaśnia czystość jeziora.

Jedynie północna część jeziora jest zagospodarowana i znajdziemy tu liczne ośrodki wczasowe czy restauracje. Pozostałe brzegi są nietknięte przez człowieka. Wszędzie otacza nas natura.

Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl

Jeziora w Polsce na wakacje. Jezioro Powidzkie

Jeśli ruszamy do Wielkopolski, warto wybrać się na odpoczynek nad jezioro Powidzkie. Położone wśród gęstych lasów jeszcze niedawno było zakwalifikowane jako wodna zdatna do picia! Chyba o czystości tego jeziora nie trzeba mówić więcej?

Jeśli szukasz odludzia, koniecznie sprawdź te miejsca:

Nad jeziorem Powidzkim świetnie spędzą czas rodziny, jak i amatorzy sportów wodnych. Tu także obowiązuje zakaz pływania łodziami motorowymi.

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Jeziora w Polsce na wakacje. Jezioro Budzisławskie

Także w Wielkopolsce, na Pojezierzu Gnieźnieńskim leży jezioro Budzisławskie. Jest niewielkie, ale zachwyca lazurową wodą i białym piaskiem. Nie ma tu zbyt wiele turystów, bo i udogodnienia są praktycznie żadne.

To, na co możemy liczyć, to… cisza i przejrzysta woda.

Jezioro Nyskie |Jezioro Nyskie | Fot. Kamil Grzywny | GoogleMaps

Jeziora w Polsce na wakacje. Jezioro Nyskie

Nyska Riwiera – bo tak mówi się o okolicy – to zbiornik retencyjny powstały w 1971 roku. Kąpielisko jest zarządzane przez Nyski Ośrodek Rekreacji w Skorochowie wyróżnia się piaszczystymi plażami i infrastrukturą godną pozazdroszczenia.

Z jeziora rozpościera się oszałamiający widok na Góry Opawskie i Rychlebske Hory. Tu można wybrać się na rejs. Proponujemy 40-minutowy, podczas którego zwiedzimy wszystkie zakamarki tego niezwykłego jeziora.

Na jeziorze rośnie dużo grzybieni białych, nazywanych też liliami wodnymi i nenufarami.Na jeziorze rośnie dużo grzybieni białych, nazywanych też liliami wodnymi i nenufarami. PAWEŁ MAŁECKI

Jeziora w Polsce na wakacje. Jezioro Białe

Jezioro Białe leży w Poleskim Parkiem Narodowym, a dokładniej w dorzeczu rzek Wieprz i Bug. Jest dobrze znane kajakarzom, ale i inni fani sportów wodnych odnajdą się nad tym kąpieliskiem.

To najczystsze jezioro w województwie lubelskim.

Więcej o: