Jakie jest najpopularniejsze, a zarazem najbardziej interesujące skalne miasto? Czechy mogą się poszczycić wyjątkowym Adrspach – pięknym, malowniczym miejscem, który pochłania uwagę turystów na długie godziny. To właśnie ono jest wymieniane najczęściej, gdy pada pytanie o skalne miasto, warte odwiedzin w trakcie wyjazdu.
Na tym terenie występuje bogactwo skał stworzonych z piaskowca. Kiedy idzie się zielonym szklakiem, można dostrzec wysokie, smukłe skały o nietypowych kształtach. Jeden z nich może przywodzić na myśl ząb, inny z kolei do złudzenia przypomina dzban. Mniej doświadczone osoby powinny wybrać właśnie tę trasę, ponieważ wypłaszczony teren świetnie nadaje się na spacer w rodzinnym gronie, także z małymi dziećmi czy z wózkiem. Na terenie skalnego miasta można też odbyć rejs łodzią po jeziorku. Turyści mają okazję korzystać z tarasów widokowych, a także podziwiać miejscowe wodospady.
To skalne miasto w Czechach najlepiej jest zwiedzać w okresie od wiosny do jesieni, choć tak naprawdę można się tam wybrać o dowolnej porze roku. Jeśli zależy Ci na uniknięciu tłumów, najlepiej, jeśli zdecydujesz się na wyprawę od rana.
Warto wiedzieć, że Adrspach znajduje się blisko Wrocławia – dzieli go od niego około stu kilometrów.
Skalne miasta można też znaleźć na terenie naszego kraju. Choć wielu uważa, że są mniej atrakcyjne niż te zlokalizowane za granicą, na pewno są też warte zobaczenia i zwiedzenia.
Błędne Skały
Błędne Skały znajdują się na wysokości 835 metrów. Są złożone z wyjątkowo efektownego labiryntu skał, zlokalizowanego w Górach Stołowych (wewnątrz Parku Narodowego Gór Stołowych). Samo przejście tej formacji zajmuje niecałe czterdzieści minut, zwiedzający powinni jednak poświęcić na spacer około godziny. Malownicze krajobrazy na pewno będą wymagały uwiecznienia na niejednej fotografii. Znajdują się tam takie formy skalne, jak grzyby czy maczugi. Z punktu widokowego, umiejscowionego na platformie Skalne Czasze, można podziwiać Szczeliniec Mały i Wielki, Broumovską Vrchovinę oraz Machov. Jeśli pogoda sprzyja, często udaje się też dostrzec Karkonosze.
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach stanowi obecnie rezerwat przyrody. Zwiedzając go, będziesz się poruszać po zboczu, niemal w całości porośniętym drzewami. Wśród napotykanych form skalnych znajdą się między innymi orzeł, piramida, grzyb oraz borsuk. Niewątpliwie najbardziej popularną skałą okazuje się jednak mieszcząca się tam Czarownica. Warto zabrać ze sobą najmłodszych – dzieci będą mieć ogromną frajdę, próbując odgadnąć poszczególne kształty i stale wysilając wyobraźnię.
Piekło pod Niekłaniem
To kolejny rezerwat, położony w województwie świętokrzyskim. Warto zauważyć, że wzniesienie Piekło tworzą skały, które pamiętają jeszcze okres jurajski. Występujące tutaj skały przyjmują bardzo różne formy, a ich wysokość nie przekracza ośmiu metrów. Dojście do rezerwatu nie jest skomplikowane, dlatego można spokojnie zabrać ze sobą pociechy. Tablice, rozmieszczone po drodze, zawierają też wiele ciekawych informacji na temat tych terenów, co może pomóc w edukacji dzieci, jednocześnie czyniąc wyprawę jeszcze przyjemniejszą.
Zobacz też: Atrakcje Dolnego Śląska: zobacz wspaniałe zamki i poznaj interesujące miejsca