Wakacje 2021 w Polsce bez tłumów i drożyzny. 5 najbardziej odludnych miejsc, w których naprawdę wypoczniesz

Jeśli urlop w ciszy i spokoju, zapomnij o popularnych kurortach. Jest tłok, za nocleg i obiad w restauracji zapłacisz krocie, a wypoczynek będzie średni. Wszędzie spotkasz krzyczące dzieci, dorosłych, którzy zapominają, że nie są sami. Lepiej od razu wybrać odludne miejsca, w których naprawdę się zrelaksujesz i naładujesz baterie.

Okopy, Podlasie

Podlasie to jeden z tych regionów Polski, o których zapominamy podczas planowania wakacji. A przecież wypoczynek na łonie natury, obłędna kuchnia i gościnni gospodarze czekają z otwartymi ramionami! Warto wybrać się na przykład do Okopów. To niewielka wieś w okolicach Suchowoli. Czekają tam na nas agroturystyki, które nie tylko dobrze nakarmią, lecz także pomogą zaplanować wycieczkę po okolicy.

MieliwoMieliwo fot. Andrzej Błaszczak, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Jezioro Mieliwo i Pojezierze Brodnickie

Jeśli jezioro, to Mazury? Niekoniecznie. Przepiękne jezioro znajduje się też w województwie kujawsko-pomorskim, na terenie Pojezierza Brodnickiego. Niewielu turystów tu dociera, bo większość wybiera morze. Warto wiedzieć, że znaczna część terenu jest objęta ochroną – znajduje się tu rezerwat "Mieliwo".

Wakacje w Lubuskiem. Łagów nad jeziorami Trześniowskim i ŁagowskimWakacje w Lubuskiem. Łagów nad jeziorami Trześniowskim i Łagowskim Fot. Archiwum UMWL

Łagów, czyli województwo lubuskie

Łagów nigdy nie słyszał o czymś takim jak szczyt sezonu. To i zimą, i latem jest tylu samo turystów. Można ich policzyć na palcach jednej ręki. Mieścina leży między dwoma jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim.

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Terenów do spacerów – mnóstwo. Ścieżek dla rowerzystów – jeszcze więcej. A do tego zabytki - choćby Zamek Zakonu Joanitów pochodzący z XIII w. I nie zapominajmy o najważniejszym – o winnicach! Amatorów pysznych trunków lubuskie zaprasza szczególnie gorąco.

Omulew / fot. Rydz nni CC BY SA Flickr.comOmulew / fot. Rydz nni CC BY SA Flickr.com Omulew / fot. Rydz nni CC BY SA Flickr.com

Nidzica i okolice

Nidzica to większe miasto, jednak w okolicy znajdziemy szereg niewielkich wsi położonych nad jeziorami. Wikno, Jabłonka, Pólko czy Natać Wielka i Natać Mała to tylko miejscowości położonych nad Omulewem. Choć region rozrasta się w zaplecze turystyczne, to jeszcze jest czas na odwiedziny w tym klimatycznym miejscu. Pisaliśmy o Nidzicy już tutaj:

Bezludne miejsca w Polsce - Stilo, latarnia morskaBezludne miejsca w Polsce - Stilo, latarnia morska fot. Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl

Sasino i Kaszuby

A na zakończenie naszego małego zestawienia przenieśmy się na Kaszuby. Sasino to malutka wieś. Nie ma tu dobrego zaplecza gastronomiczno-handlowego. Jeśli ci to nie przeszkadza, będziesz zachwycony! Są za to gęste, sosnowe lasy, szerokie i puste plaże. A niedaleko, we wsi Stilo, można zobaczyć niezwykłą latarnię. Jest ona wykonana w 100 procentach z metalu.

Więcej o: