Gigantyczna złota rybka znaleziona na plaży. "Dożyła sędziwego wieku"

Na plaży w mieście Seaside w północno-zachodniej części amerykańskiego stanu Oregon znaleziono ogromną złotą rybkę. To strojnik (Lampris guttatus), inaczej nazywany rybą księżycową. O znalezisku w mediach społecznościowych poinformowali pracownicy akwarium miejskiego w Seaside. "Wywołał niezłe poruszenie" - napisano w poście.

Na plażę w stanie Oregon ocen wyrzucił rzadkie zwierzę o całkiem sporych rozmiarach. Ważyło 45 kilogramów i mierzyło metr długości. Pracownicy Seaside Aquarium zabrali je i po obejrzeniu fotografii nietypowych ryb doszli do wniosku, że to strojnik (Lampris guttatus). Znalezisko zrobiło na nich wrażenie, ponieważ osobniki te osiągające takie rozmiary są rzadko widywane na wybrzeżu Oregonu. Ostatnim razem widziano ponad dekadę temu strojnika w okolicach ujścia rzeki Kolumbia.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Strojnik jest dużą rybą, która występuje w wodach Atlantyku i Pacyfiku. Ma jadalne mięso i jest pięknie ubarwiona. Ma owalny kształt, a jej ciało jest mocno bocznie spłaszczone. Wszystkie płetwy mają jaskrawy, czerwony kolor, a korpus ma niebieskawo-fioletową barwę i białe cętki. Ryby z tego gatunku mogą osiągać nawet do 272 kilogramów.

 

O znalezisku poinformowali pracownicy Seaside Aquarium: "Wywołał niezłe poruszenie" – napisano w mediach społecznościowych. "Zachęcamy, aby przyjrzeć się tej pięknej i dziwnie wyglądającej rybie. Podjęliśmy też decyzję, że do rozpoczęcia roku szkolnego okaz zostanie zamrożony. A jedna z grup studentów będzie miała szczęście i weźmie udział w jego sekcji".

Warto dodać, że rybę na brzegu znaleziono martwą. Zanim pracownicy akwarium dotarli na miejsce, leżała na plaży prawdopodobnie przez mniej niż godzinę. Keith Chandler, dyrektorka Seaside Aquarium w Oregonie powiedziała w rozmowie z CNN, że to tajemniczy gatunek, a znalezienie go było ekscytujące dla mieszkańców.

To nie jest "szczęście"

Znalezisko żywo komentowali internauci:

To nie jest 'szczęście'. Północno-zachodni Pacyfik widział wystarczająco dużo śmierci morskich stworzeń i zniszczenia dzikiej przyrody tego lata. A to dopiero początek…
Absolutnie piękna. Jak to byłoby wspaniale, zobaczyć ją jak pływa w wodzie.
Jaki piękny gatunek, smutne, że został znaleziony martwy. Niezwykłe kolory.
Prawdopodobnie dożył sędziwej starości. Biedna piękna istota. Czy sekcja zwłok nie powinna być zrobiona na biedaku, żeby przekonać się, dlaczego umarł, a nie dlatego, żeby uprzywilejowana grupa studentów mogła zrealizować projekt edukacyjny? - pytała jedna z internautek.

Źródło: CNN, tvn24

Więcej o: