Sinice w Bałtyku 2021 - lista zamkniętych plaż. Gdzie można się kąpać? Sprawdź bezpieczne plaże

Sinice w Bałtyku mogą stanowić poważne zagrożenie. Zakwity wody to znak, że kąpiel w takim miejscu może okazać się szczególnie niebezpieczna. Lista miejsc, w których można się kąpać, jest aktualizowana na bieżąco, dlatego warto wiedzieć które plaże są zamknięte. Oto miejsca nad Bałtykiem, które ze względu na sinice, nie są zdatne do użytkowania.

Sinice, to problem pojawiający się co roku w wielu zbiornikach wodnych na terenie kraju. Zdarza się, że przyczyną jest odpowiednio duże nasłonecznienie, temperatura wody przekraczająca ok.18 stopni Celsjusza oraz brak silnego wiatru. Najczęściej takie warunki występują nad Bałtykiem na przełomie czerwca i lipca. Toksyny wytwarzane przez sinice mogą doprowadzić do nas do zatrucia, a więc są szczególnie niebezpieczne. Nie chodzi wyłącznie o kontakt fizyczny z sinicami podczas kąpieli, ale również powietrzny. Kiedy wdychamy powietrze unoszące się nad kąpieliskiem, na którym doszło do zakwitu sinic, możemy poważnie się zatruć. Z tego powodu kąpiel w tych miejscach jest kategorycznie zabroniona. Gdzie latem 2021 nie skorzystamy z wodnych atrakcji? Oto lista miejsc, gdzie wstęp jest wzbroniony.

Zobacz wideo Wzrost poziomu Bałtyku. „Skala zagrożenia jest bardzo duża"

Sinice w Bałtyku 2021. Lista zamkniętych plaż

Tego lata zakwity wody pojawiły się póki co w niewielu miejscach. Temperatury są jednak coraz wyższe, a to stanowi realne zagrożenia, dla wykluczenia kolejnych miejsc przeznaczonych do kąpieli. W tym momencie możemy sprawdzić kąpieliska zdatne do użytkowania, na stronie internetowej https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa. Mapa obejmuje nie tylko miejsca nad Bałtykiem, ale też w pozostałych częściach Polski. Planując wakacyjny wyjazd nad wodę, koniecznie sprawdź, gdzie nie skorzystasz z wodnych atrakcji. Najnowsze informacje na lipiec świadczą o tym, że plaże z zakazem wstępu ze względu na czynniki nie sprzyjające kąpieli to plaża w Mikoszewie, "Mała plaża" w Helu, a także mniejsze kąpieliska w Sopocie i Gdyni. Należy śledzić mapę na bieżąco, ponieważ ulega ona zmianie.  

plaże niezdatne do kąpieliplaże niezdatne do kąpieli https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Gdzie można się kąpać? Nie tylko plaże nad Bałtykiem są objęte zakazem

Okazuje się, że nie tylko nad Bałtykiem może spotkać nas niemiła niespodzianka. Plaże objęte zakazem kąpieli, to także inne zbiorniki wodne na terenie kraju. W lipcu nie skorzystamy z wypoczynku w wodzie m.in w takich miejscach jak plaża w Stężycy, Czarlinie, Supraślu, a także Stawiskach. Planując wakacje z rodziną pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli okaże się, że plaża w miejscu twojego pobytu jest zamknięta, uszanuj tą decyzję i wiedz, że nie stało się to bez przyczyny. Miasta w Polsce obfitują w liczne zabytki i inne atrakcje. Istnieje wiele możliwości, aby spędzić czas równie aktywnie. 

Więcej o: