Paszport covidowy. Ursula von der Leyen w Czechach. "Mój certyfikat właśnie został pozytywnie zweryfikowany"

Ursula von der Leyen - przewodnicząca Komisji Europejskiej - aktywnie promuje Unijny Certyfikat COVID. "Mój certyfikat właśnie został pozytywnie zweryfikowany w Czechach. Pobierz już dziś, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Będziesz mógł płynnie podróżować po Europie".

Ursula von der Leyen jest w podróży służbowej po Europie. Właśnie odwiedziła Czechy i posłużyła się paszportem covidowym. – W porządku – napisała na Twitterze po czesku i dodała: "Pobierz już dziś, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Będziesz mógł płynnie podróżować po Europie".

To tylko PR?

Pod postem napisano: "Witamy w Pradze!". Pojawiły się również komentarze kwestionujące działanie systemu w Czechach. W jednym z nich można przeczytać: "Nikt w Czechach po powrocie do domu nie jest sprawdzany przez zeskanowanie kodu QR. To był tylko PR. Ale dziękuję za odwiedzenie nas". W innym komentarzu pytano, kiedy uznawane będą inne szczepionki.

"Unijny certyfikat COVID jest nielegalny. Powinno się go natychmiast wyłączyć z użytkowania" - napisał kolejny internauta. 

Zobacz wideo Kraków niczym Bali czy Marrakesz. Trafił do rankingu 10 'najwspanialszych na świecie'

Obowiązuje od 1 lipca  

Paszport covidowy obowiązuje od 1 lipca. Ma ułatwić przekraczanie granic państw należących do UE. To zaświadczenie, które potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub zawiera aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat nic nie kosztuje. Jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

Paszport można pobrać za pomocą aplikacji mObywatel. Jest ona dostępna zarówno na telefony z systemem Apple iOS, jak i Google Android. Można go pobrać także w aplikacji mobilnej mojeIKP.

Kraje akceptujące Unijny Certyfikat COVID uznają szczepionki przyjęte do obrotu w całej Unii Europejskiej. Są to: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Johnson & Johnson.

W wielu krajach paszport staje się przepustką nie tylko do wjazdu do poszczególnego kraju, ale również do uczestnictwa w imprezach masowych. 

Tak jest m.in. we Francji. Paszport covidowy jest wymagany od uczestników imprez masowych, w których bierze udział ponad tysiąc osób. Bez konieczności certyfikatu wejdziemy do sklepów, restauracji czy hoteli. We Włoszech również warunkiem uczestnictwa w weselach, zawodach sportowych czy koncertach jest okazanie paszportu covidowego.

W Czechach, choć granicę można przekroczyć bez konieczności przedstawiania zaświadczeń, to już wewnątrz kraju paszport covidowy będzie nam potrzebny. Jest on niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Prawo do sprawdzania dokumentów mają jedynie funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

W Danii certyfikat przyda się nie tylko na granicy, ale również wtedy, gdy chcemy wejść do restauracji (oprócz ogródków gastronomicznych), kina, na basen. Wszędzie tam, gdzie gromadzi się większa liczba osób. W Austrii dokument ten jest niezbędny, jeśli chcemy wejść do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Nie zapomnijmy o nim także wtedy, gdy chcemy wejść na imprezy masowe na świeżym powietrzu.

Portugalii unijny certyfikat jest wymagany przy przemieszczaniu się między najbardziej dotkniętymi przez epidemię powiatami. Posiadając go, możemy również wejść do restauracji i uczestniczyć w imprezach masowych. Na Słowenii warunkiem zameldowania się w hotelu, ale i pójście na dyskotekę jest okazanie europejskiego certyfikatu.

Certyfikatu nie należy mylić z paszportem lub dowodem tożsamości, który nadal jest potrzebny przy przekraczaniu granic krajów UE, niebędących w strefie Schengen, czyli Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Irlandii.

Źródło: gov.pl, BBC, ec.europa.eu

Więcej o: