Gdzie jechać na wakacje w Europie, by nie zbankrutować? 3 miejsca, które cię zachwycą

Wakacje w kraju nie są wcale tanie. Jeśli dobrze zaplanujemy podróż i rozsądnie wybierzemy miejsce, może się okazać, że za wakacje zagranicą zapłacimy mniej. Ale gdzie jechać na wakacje w Europie, aby nie zbankrutować? Przedstawiamy cztery pomysł na niekonwencjonalny urlop.

Rumunia

Choć Rumunia wciąż nie należy do najchętniej wybieranych przez Polaków miejsc na wakacyjny wypoczynek, to powoli to się zmienia. Wpływa też na to sytuacja epidemiologiczna.

Polska nie jest uznawana przez władze Rumunii za kraj niebezpieczny epidemicznie i jest umieszona na tzw. zielonej liście. Tym samym nie ma ograniczeń epidemicznych dla osób przybywających z Polski do Rumunii - nie są wymagane testy, ani zaświadczenie o szczepieniu

- czytamy na stronie gov.pl.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Dlaczego warto wybrać się do Rumunii? Bo jest niezadeptana przez turystów, a malownicze krajobrazy i ciekawe zabytki zaskakują! Warto tu choćby poplażować nad Morzem Czarnym i zwiedzić Transylwanię.

Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Litwa

Warto też wybrać się do naszych sąsiadów! Na Litwę łatwo dojedziemy samochodem, a ceny w restauracjach są zbliżone do tych polskich. Dwa największe wydatki – wyżywienie i dojazd – nie będą więc kosztowały kroci. A co można robić na Litwie? Zwiedzać! Choćby barokowy kościół i klasztor w Pożajściu ,Grodzisko w Kiernowie, kościół świętego Piotra i Pawła w Wilnie czy Muzeum Bursztynu w Połądze. I oczywiście stolicę Litwy.

Koniecznie trzeba wiedzieć, że w dniach 12-18 lipca Polska nadal jest w zielonej grupie państw. Jeśli przybywasz na Litwę z Polski w dn. 12 – 18 lipca 2021 roku:

  • musisz wypełnić litewską ankietę dla podróżnych: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form. Po jej wypełnieniu otrzymasz mailem QR kod, który w przypadku ewentualnej kontroli będziesz musiał okazać służbom kontrolującym;
  • musisz okazać negatywny wynik testu na COVID-19 lub dowody odbycia szczepienia lub przebycia koronawirusa ciągu ostatniego pół roku;
    - możesz wykonać jeden z dwóch testów (PCR wykonany może być najwcześniej 72 godziny przed przybyciem na Litwę, antygenowy - 48 godz.).
    - test nie obowiązuje cię tylko w tych przypadkach: jedziesz tranzytem, zostałeś zaszczepiony (obydwie dawki) przeciw COVID-19 lub chorowałeś na COVID-19 w ciągu 180 dni przed przyjazdem na Litwę (zostało to potwierdzone testem PCR lub AT lub RAT). W przypadku szczepienia i przebytej choroby musisz mieć zaświadczenie ze swojego zakładu opieki zdrowotnej w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej lub unijny certyfikat Covidowy, Test nie obowiązuje dzieci do 16 roku.
  • nie musisz się izolować.

Kruje, AlbaniaKruje, Albania fot. shutterstock

Albania

Ekonomicznym kierunkiem jest także Albania. Państwo ma dostęp do Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego. Plażowanie w malowniczych kurortach, które nie zdzierają z klientów kusi, prawda?

A co z sytuacją epidemiologiczną w Albanii?

Obywatele RP mogą podróżować do Albanii bez odbywania kwarantanny. Nie ma również obowiązku przedstawiania na granicy Albanii negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19

- czytamy na stronie gov.pl.

Więcej na ten temat: 

Więcej o: