5 najbardziej odludnych miejsc w Polsce, w których odpoczniesz od zgiełku i tłumów

Urlop bez oddechu innych turystów na karku? Tak, to możliwe. Wystarczy zboczyć z kursu i kiedy wszyscy znajomi jadą do Trójmiasta, udać się do miejsc, o których nikt nie słyszał. Przedstawiam aż pięć dzikich i odludnych miejsc w Polsce.

Jezioro Mieliwo i Pojezierze Brodnickie

Jezioro Mieliwo wygląda bajecznie. Jest położone na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i jest częścią rezerwatu Mieliwo. Pojezierze Brodnickie jest często nazywane małymi Mazurami. Brak turystów na każdym kroku dziwi. A jednak! Mimo magicznej atmosfery docierają tu nieliczni. Można tu spokojnie poczytać na plaży, poopalać się bez krzyku dzieci i wypłynąć kajakiem na środek jeziora.

Jezioro BukowoJezioro Bukowo fot. Fajna asia, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Jezioro Bukowo

Gdy mówimy o jeziorach, warto wspomnieć o Bukowie. Także znajduje się nad samym morzem. A dokładniej między Łazami i Dąbkami. Niewielka miejscowość Dąbkowice dla wielu nie jest tak atrakcyjna jak nadmorskie kurorty. Jeśli więc szukamy odludnego miejsca na urlop, to ta miejscówka będzie idealna. Tutejsze plaże należą do najpiękniejszych i najdzikszych nad Bałtykiem.

Dolina BaryczyDolina Baryczy Fot. ?ukasz Giza / Agencja Wyborcza.pl

Dolina Baryczy

Kolejne nieodkryte miejsce na mapie Polski to Dolina Baryczy. Szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy lubią obserwować i podglądać ptaki wodne. Od 1996 roku utworzono w tym miejscu Park Krajobrazowy Dolina Baryczy, który jest największym tego typu chronionym obszarem w Polsce. Zamieszkuje tu 276 gatunków ptaków, w tym 166 gatunków lęgowych.

Gdy wybierzemy do Doliny Baryczy, koniecznie musimy zajrzeć nad stawy Stawno. To największe lęgowisko wielu gatunków wodnych ptaków. Coś pięknego!

Beskid ŻywieckiBeskid Żywiecki Fot. Bartłomiej Barczyk / Agencja Wyborcza.pl

Worek Raczyński w Beskidzie Żywieckim

O Worku Raczyńskim pisaliśmy już tu: 

Dlaczego warto się tu wybrać? Bo choć do Beskidu Żywieckiego co roku przybywają tłumy, to tam znajdziemy wiele ustronnych miejscówek. Szlak Worek Raczyńskich należy do Grupy Wielkiej Raczy, formacji ciągnącej się od Przełęczy Zwardońskiej aż do Przełęczy Glinka. Trasa jest dość trudna, ale widoki rekompensują wysiłek, a na dodatek będziemy tam zupełnie sami!

Dolina IzeryDolina Izery fot. MartinVeselka, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Dolina Izery

Nasz miniranking zamyka Dolina Izery. Znajduje się między głównym szczytem Gór Izerskich a trasą ze Szklarskiej Poręby do Czech. Rzeka niemal stoi tu w miejscu. Rozlewa się na torfowiska i twarzy bajkowy krajobraz. Bez problemu mógłby on służyć za scenerię niejednego filmu fantasy. Najlepiej wsiąść tutaj na rower i po prostu pedałować, nie oglądając się za siebie.

Więcej o: