Propozycja marzeń? Zapłacą ci 130 tys. zł za przeprowadzkę do Włoch

Kalabria - leżąca na samym czubku włoskiego buta - ma pomysł, jak przyciągnąć nowych mieszkańców. I wcale nie chodzi tu o domy za 1 euro. Ten znany z wyśmienitej pizzy, rozległych plaż, ciepłego klimatu i wyluzowanego stylu życia region oferuje hojne dotacje dla tych, którzy przeprowadzą się do jednego z sennych miasteczek i wiosek. Jakie pieniądze wchodzą w grę? 28 tys. euro (ok. 130 tys. zł).

Osoby, które skorzystają z programu, będą mogły osiedlić się w dowolnym miasteczku, pod warunkiem, że mieszka w nich mniej niż 2 tys. osób. "Dopracowujemy szczegóły techniczne, dokładną miesięczną kwotę i czas trwania dotacji. Zastanawiamy się, czy włączyć do programu większe wioski, do 3 tys. mieszkańców" – mówił w CNN Gianluca Gallo, lokalny radny. "Miasteczka są zainteresowane naszym pomysłem. Mamy nadzieję, że jeśli pierwsza edycja programu zadziała, w nadchodzących latach pojawi się ich więcej" – dodał.

Zobacz wideo Nadmorski zachód słońca z dala od tłumu? Odkrywamy Gdynię Wybierz serwis Podróże

Osoby, które podejmą decyzję o zamieszkaniu w Kalabrii, mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie 28 tys. euro (ok. 130 tys. zł). Można ją otrzymać w ratach, np. co miesiąc (800-1000 euro - 3800-4600 zł) lub jednorazowo, jeśli pieniądze te zostaną przeznaczone na założenie działalności gospodarczej.

Program dla młodych

Kto może skorzystać z oferty? Jak informuje BBC, program ten skierowany jest do osób młodych, chętni muszą mieć mniej niż 40 lat. Poza tym, po zaakceptowaniu wniosku, przyszli mieszkańcy w ciągu 90 dni muszą się przeprowadzić. Pierwszeństwo będą miały osoby z zawodami, których "najbardziej brakuje w danych społecznościach" lub które deklarują założenie własnej firmy, np. sklepu, restauracji czy hoteliku.

Już nie tylko domy za 1 euro

Coraz częściej mówi się, że bardziej ukierunkowane podejście do odbudowywania czy też tworzenia małych społeczności przyniesie lepsze efekty niż sprzedaż domów za jedno euro. 

"Chcemy, aby to był eksperyment integracji społecznej. Przyciągaj ludzi do życia w regionie, ciesz się otoczeniem, odśwież nieużywane miejsca w miastach, takie jak sale konferencyjne czy klasztory, zadbaj o szybki internet. Niepewna turystyka i domy za jedno euro nie są najlepszym sposobem na zreorganizowanie południa Włoch" – dodaje Gianpietro Coppola, burmistrz Altomonte.

Co myślicie o tej propozycji? Wyobraźcie sobie, że mieszkacie sobie we Włoszech, wylegujecie się na plaży, prowadzicie mały, uroczy pensjonat i popijacie limoncello? Jeśli podoba wam się taka wizja na przyszłość, zajrzyjcie na stronę regionu i dowiedzcie się, jak złożyć wniosek.

Inne oblicze Italii

Kalabria jest tym miejscem na włoskiej ziemi, które pozwala odkryć zupełnie inne oblicze Italii. Od kilku lat coraz częściej wybierana jest jako cel wypoczynkowych podróży do Włoch. Poza kurortami nad brzegiem morza oferuje wiele miejsc, w których nie ma jeszcze tłumów turystów, wciąż jest za to prawdziwy, południowowłoski klimat. Centrum regionu stanowią majestatyczne góry, z których oglądać można jednocześnie Morze Tyrreńskie i Morze Jońskie.

Źródło: CNN, BBC

Więcej o: