Co roku Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega turystów przed sinicami. Te organizmy są naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, więc przed kąpielą warto sprawdzić stan wody w danym zbiorniku. Gdzie obowiązuje zakaz kąpieli? Sprawdziliśmy najnowsze doniesienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zaraz po rozpoczęciu wakacji zamknięte były dwa kąpieliska w Gdyni, natomiast w środę 8 lipca nadmorskich kąpielisk, które opanowały sinice, było 8. Dziś - 9 lipca - zamknięte są jedynie dwa.
Woda zanieczyszczona sinicami jest na jednym z trzech kąpielisk na Helu - mowa tu o kąpielisku nr 3 - "Mała plaża". Drugim jest kąpielisko we wsi Przewłoka niedaleko Ustki.
W województwie pomorskim woda niezdatna do kąpieli jest także w jeziorze Dobrogoszcz, w gminie Kościerzyna.
Podczas zakwitu sinic nie wolno wchodzić do wody. Sinice wytwarzają niebezpieczne dla zdrowia toksyny, które mogą powodować wiele dolegliwości m.in.: zmiany skórne, swędzenie, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, bóle mięśni i gorączkę.
Aktualne informacje o tym, gdzie wystąpiły sinice i kąpielisko zostało zamknięte, można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam na bieżąco aktualizowana jest mapka kąpielisk. Dostępna jest tutaj: serwis kąpieliskowy.
Na przygotowanej przez inspektorat mapie możesz sprawdzić nie tylko jakość wody, ale także zweryfikować infrastrukturę wybranego miejsca. To bardzo przydatne narzędzie podczas planowania urlopu.
Sinice. Bałtyk 2021 https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa