Sinice. Ba速yk 2021. Kolejne k徙ieliska zamkni皻e z powodu sinic. Tutaj nie pop造wasz

Sinice to problem, kt鏎y pojawia si na wielu polskich k徙ieliskach. K徙iel w wodzie, w kt鏎ej zakwit造 sinice jest niebezpieczna dla zdrowia. Sprawdzili鄉y, kt鏎e k徙ieliska s teraz zamkni皻e.

Co roku Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega turystów przed sinicami. Te organizmy są naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, więc przed kąpielą warto sprawdzić stan wody w danym zbiorniku. Gdzie obowiązuje zakaz kąpieli? Sprawdziliśmy najnowsze doniesienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Widok na plażę przy Unieściu, w stronę wschodniąNajpiękniejsze plaże nad Bałtykiem. Bez tłumów i ze złocistym piaskiem

Zobacz wideo Czy sinice zawsze są groźne? [NaZdrowie]

Sinice. Bałtyk 2021. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o zamkniętych kąpieliskach

Zaraz po rozpoczęciu wakacji zamknięte były dwa kąpieliska w Gdyni, natomiast w środę 8 lipca nadmorskich kąpielisk, które opanowały sinice, było 8. Dziś - 9 lipca - zamknięte są jedynie dwa. 

Woda zanieczyszczona sinicami jest na jednym  z trzech kąpielisk na Helu - mowa tu o kąpielisku nr 3 - "Mała plaża". Drugim jest kąpielisko we wsi Przewłoka niedaleko Ustki. 

W województwie pomorskim woda niezdatna do kąpieli jest także w jeziorze Dobrogoszcz, w gminie Kościerzyna.

Sinice - dlaczego trzeba uważać? Co powodują? 

Podczas zakwitu sinic nie wolno wchodzić do wody. Sinice wytwarzają niebezpieczne dla zdrowia toksyny, które mogą powodować wiele dolegliwości m.in.: zmiany skórne, swędzenie, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, bóle mięśni i gorączkę. 

Omulew / fot. Rydz nni CC BY SA Flickr.com4 niezwykłe miejsca na tani urlop w Polsce. Tu najbardziej opłaca się jechać na wakacje z rodziną

Sinice 2021 - mapa. Gdzie szukać informacji o zakwicie sinic? 

Aktualne informacje o tym, gdzie wystąpiły sinice i kąpielisko zostało zamknięte, można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam na bieżąco aktualizowana jest mapka kąpielisk. Dostępna jest tutaj: serwis kąpieliskowy.

Na przygotowanej przez inspektorat mapie możesz sprawdzić nie tylko jakość wody, ale także zweryfikować infrastrukturę wybranego miejsca. To bardzo przydatne narzędzie podczas planowania urlopu. 

Sinice. Bałtyk 2021Sinice. Bałtyk 2021 https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Wi璚ej o: