Sinice. Bałtyk 2021. Kolejne kąpieliska zamknięte z powodu sinic. Tutaj nie popływasz

Sinice to problem, który pojawia się na wielu polskich kąpieliskach. Kąpiel w wodzie, w której zakwitły sinice jest niebezpieczna dla zdrowia. Sprawdziliśmy, które kąpieliska są teraz zamknięte.

Co roku Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega turystów przed sinicami. Te organizmy są naprawdę niebezpieczne dla zdrowia, więc przed kąpielą warto sprawdzić stan wody w danym zbiorniku. Gdzie obowiązuje zakaz kąpieli? Sprawdziliśmy najnowsze doniesienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Zobacz wideo Czy sinice zawsze są groźne? [NaZdrowie]

Sinice. Bałtyk 2021. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o zamkniętych kąpieliskach

Zaraz po rozpoczęciu wakacji zamknięte były dwa kąpieliska w Gdyni, natomiast w środę 8 lipca nadmorskich kąpielisk, które opanowały sinice, było 8. Dziś - 9 lipca - zamknięte są jedynie dwa. 

Woda zanieczyszczona sinicami jest na jednym  z trzech kąpielisk na Helu - mowa tu o kąpielisku nr 3 - "Mała plaża". Drugim jest kąpielisko we wsi Przewłoka niedaleko Ustki. 

W województwie pomorskim woda niezdatna do kąpieli jest także w jeziorze Dobrogoszcz, w gminie Kościerzyna.

Sinice - dlaczego trzeba uważać? Co powodują? 

Podczas zakwitu sinic nie wolno wchodzić do wody. Sinice wytwarzają niebezpieczne dla zdrowia toksyny, które mogą powodować wiele dolegliwości m.in.: zmiany skórne, swędzenie, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, bóle mięśni i gorączkę. 

Sinice 2021 - mapa. Gdzie szukać informacji o zakwicie sinic? 

Aktualne informacje o tym, gdzie wystąpiły sinice i kąpielisko zostało zamknięte, można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego. Tam na bieżąco aktualizowana jest mapka kąpielisk. Dostępna jest tutaj: serwis kąpieliskowy.

Na przygotowanej przez inspektorat mapie możesz sprawdzić nie tylko jakość wody, ale także zweryfikować infrastrukturę wybranego miejsca. To bardzo przydatne narzędzie podczas planowania urlopu. 

Sinice. Bałtyk 2021Sinice. Bałtyk 2021 https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa

Więcej o: