Gdzie jechać na krótkie wakacje za granicę? 4 piękne miejsca, do których dojedziesz pociągiem

Nie masz samochodu? A może chcesz odpocząć od jazdy za kółkiem? Podróż pociągiem to zawsze dobry pomysł. Odpoczniesz, przeczytasz książkę, poznasz kogoś nowego. Przedstawiamy cztery wyjątkowe miejsca, do których dojedziesz koleją.

Szwajcaria Saksońska

Z Wrocławia, z jedną przesiadką dojedziesz do Twierdzy Konigstein. To jedna z tych atrakcji, które w Saksonii trzeba zobaczyć. Widok z murów zapiera dech w piersiach, a wędrówki po szlakach Parku Narodowego Szwajcarii Saksońskiej pozwolą wam naprawdę odpocząć. Dodatkowo w okolicy można odwiedzić winnice, które słyną z białego wina.

Następnie można udać się – także pociągiem – do Bastei. To jedno z najsłynniejszych miejsc tego regionu Niemiec. Słynny most z kamienia wiszący nad głęboką przepaścią robi wrażenie. W tej okolicy oczywiście warto także zwiedzić Drezno, Miśnię czy Pirnę.

Drezno, SaksoniaDrezno, Saksonia Drezno/Fot. Shutterstock

Przypomnijmy, że Polski nie ma na niemieckiej liście krajów ryzyka od 30 maja, ale ograniczenia w podróżowaniu przestały obowiązywać 8 czerwca. Teraz przy przekraczaniu granicy lądowej z Polski do Niemiec nie trzeba rejestrować wjazdu, wykonywać testu ani poddawać się kwarantannie.

DLOSZDLOSZ Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Berlin

Tak, zachęcamy was do odwiedzenia stolicy Niemiec. Choć położony najdalej od polskiej granicy z miejsc wyróżnionych w naszym rankingu, Berlin wart jest odwiedzenia. Z Warszawy pociągiem będziemy jechać ponad osiem godzin, ale już z Poznania niespełna cztery. Połączenie jest dobre, bez przesiadek.

W Berlinie, oprócz oczywistych atrakcji, takich jak Brama Brandenburska czy Plac Aleksandra,warto też wybrać się na zakupy. Takich okazji jak tam w Polsce nie upolujemy! Więcej na ten temat pisaliśmy tu:

DLOSZMARCIN OLEJNICZAK

Skalne miasto w Czechach

Jeśli będziecie kiedyś w Sudetach i wejdziecie na Śnieżkę, warto zejść drugą stroną. Znajdziecie się wtedy po czeskiej stronie w miejscowości Peca. Stamtąd lokalnymi pociągami można udać się do jednego ze skalnych miast u naszych sąsiadów. Łatwy dojazd znajdziemy do Adrszpaskiej Skały. Jest to kompleks wysokich, bardzo smukłych ostańców. Znajdują się tu także jeziora i stawy z turkusową wodą i oczywiście wiele, wiele szlaków.

Przed podróżą trzeba sprawdzić kwestie epidemiologiczne. Od 9 lipca zmieniają się zasady wjazdu do Czech. Osoby niezaszczepione muszą mieć negatywny wynik testu, ale zaszczepionym wystarczy tzw. paszport covidowy.

Ostrzyhom, pierwsza stolica WęgierOstrzyhom, pierwsza stolica Węgier fot. shutterstock.com

Ostrzyhom, pierwsza stolica Węgier

Jeśli lubicie pić wino, koniecznie wybierzcie się na Węgry. Już tuż przy Budapeszcie zaczyna się Węgierski Przełom Dunaju. Mnóstwo tu zabytkowych miasteczek i lokalnych winnic. Jednym z miast, które polecamy szczególnie jest Ostrzyhom, pierwsza stolica Węgier. Miasto jest jednym z najważniejszych historycznych miejsc na Węgrzech, między innymi znajdziemy tu monumentalną bazylikę, malowniczy rynek. Zjemy też coś dobrego - choćby pysznego langosza.

Zobacz wideo Queensland: timelapse z powodzi stulecia

Z Wrocławia dojedziemy do Ostrzyhom pociągiem, jednak musimy liczyć się z kilkoma przesiadkami. Najlepiej wsiąść do pociągu w Katowicach, zrobić krótki postój w Wiedniu i następnie udać się już na Węgry, gdzie od 1 lipca z unijnym paszportem można wjechać bez żadnych ograniczeń. Jednak w Austrii obowiązują inne przepisy - wjazd możliwy jest tylko dla osób zaszczepionych lub legitymujących się negatywnym wynikiem testu. 

Więcej o: