Gdzie wyjechać na weekend, aby odpocząć i nie zbankrutować? Te miejsca to prawdziwe perełki na letni wypad

Weekend w domu? W wakacje, kiedy pogoda dopisuje, lepiej gdzieś wyjechać. Wypad na dwa dni nie musi być drogi. Warto jednak wybierać miejscówki daleko od bardzo obleganych w sezonie letnim miejsc. Gdzie warto się wybrać? Polecamy miejscówki na city break w Polsce.

Łódź

Dawne miasto fabryczne cieszy wzrok wyjątkową architekturą. Ale można się tu wybrać nie tylko na spacer malowniczymi uliczkami. Warto odwiedzić Księży Młyn, czyli olbrzymie fabryki, pałace fabrykantów, domy dla pracowników i budynki użyteczności publicznej, które kiedyś stanowiły imperium najbogatszego z łodzian Karola Scheiblera. Teraz znajdują się tu muzea i liczne knajpki.

Polecamy też znaną w całej Polsce ulicę Piotrkowską. To najdłuższy deptak w całym kraju! A jeśli lubimy festiwalowy klimat, możemy zaplanować wypad do Łodzi choćby podczas Light Move Festival czy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.

Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl

Olsztyn

Olsztyn, choć jest stolicą Warmii i odwiedzają go turyści z różnych stron Polski, cieszy się wyjątkowo spokojną aurą. Zjemy tu pyszne lody, pospacerujemy malowniczymi uliczkami i obejrzymy zabytkową starówkę z Wysoką Bramą. Warto skierować swoje kroki do bazyliki pw. św. Jakuba oraz do Planetarium.

Zobacz wideo Prognoza długoterminowa IMGW. Jaka pogoda w wakacje?

Jednak to, co interesuje wszystkich najbardziej to fakt, że na terenie Olsztyna znajduje się aż 16 jezior! Najpopularniejsze jest jezioro Ukiel. Nad jego brzegiem powstała nowa plaża i centrum rekreacyjno-wypoczynkowe.

Chęciny, zamek królewskiChęciny, zamek królewski Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Kielce

Kielce to także bardzo niepozorny cel podróży. Jednak można tu zwiedzić naprawdę wiele ciekawych miejsc – choćby Pałac Biskupów (Muzeum Narodowe), barokową bazylikę z piękną polichromią oraz lapidarium z macew. A gdy mamy ochotę, możemy wyskoczyć do Chęcin i zwiedzić ruiny zamku. Ciekawym pomysłem jest także wypad do jaskini Raj i Centrum Neandertalczyka. Nie zapominajmy też, że to rzut beretem do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Można więc chociaż wybrać się na krótki spacer na łonie przyrody.

Chęciny, zamek królewskiFot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl / Agencja Wyborcza.pl

Katowice

Śląsk nie kojarzy się z wypoczynkiem. A to błąd! Katowice to idealna baza wypadowa na letni weekend. Możemy odwiedzić Muzeum Śląskie, które jest położone w dawnej kopalni węgla, możemy wybrać się do dzielnicy Nikiszowiec, która niegdyś była dzielnicą robotniczą, a dziś zamieniła się artystyczną oazę.

A jeśli chcemy oprócz spokojnego wypoczynku, także zaszaleć, warto odwiedzić Legendię, czyli Śląskie Wesołe Miasteczko. Znajdziemy tu jedną z największych kolejek górskich w Europie!

Więcej o: