Nie tylko Bałtyk. Gdzie jechać nad jezioro, by uniknąć tłumów? Oto 5 najlepszych miejsc, w których wypoczniesz podczas urlopu

Jeśli chcesz uciec od miejskiego zgiełku, najlepiej udać się nad jezioro. Cisza, spokój i bliskość natury zapewnią ci relaks. Dokąd się udać, aby uniknąć tłumów? Giżycko, Mrągowo czy Augustów są przepełnione turystami. Jest jednak kilka mniej znanych, ale urokliwych miejsc, w których unikniesz tłoku.

Coraz chętniej szukamy miejsc, w których nie ma rzeszy turytów. Wiele osób chce na wakacjach odpocząć w ciszy, z dala od miejskiego zgiełku, letnich koncertów i tłumu ludzi. Jeśli lubisz odpoczynek nad wodą, ale nie chcesz jechać nad zatłoczone polskie morze, to świetną alternatywą jest urlop nad jeziorem. Znaleźliśmy kilka pięknych zakątków, w których naprawdę odpoczniesz. 

Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł

Wypoczynek nad jeziorem Gołdopiwo pozwoli ci się wyciszyć

Jezioro Gołdopiwo urzeka krajobrazem. Znajduje się na terenie Puszczy Boreckiej, która jest objęta strefą ciszy, więc zabronione jest używanie łodzi o napędzie spalinowym. Gołdopiwo otoczone jest wzgórzami, a jego brzegi są z reguły wysokie, pagórkowate. Przez zbiornik wodny przebiega trasa kajakowa rzeki Sapiny. Nocleg znajdziesz choćby w pobliskich Kruklankach. 

 

Odwiedź perłę województwa lubuskiego i zajrzyj do pobliskich winnic

Do Łagowa nawet w szczycie sezonu zagląda niewielu turystów. Miejscowość położona jest nad jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim - więc jeśli uwielbiasz spacery brzegiem wody, to na pewno urzekną cię te krajobrazy. Miasteczko otoczone jest lasami, także możesz liczyć na bliskość natury. A masz ochotę na zwiedzanie, koniecznie zajrzyj do pochodzącego z XIII wieku Zamku Zakonu Joannitów. Województwo lubuskie słynie z winnic, więc warto przejechać się szlakiem wina i miodu. 

 

Jezioro Pluszne na Pojezierzu Olsztyńskim. Zaszyj się w polskiej Amazonii

Jezioro Pluszne przypomina Amazonię. To urokliwe miejsce promowało w 2008 roku Mazury w konkursie na 7 nowych cudów świata organizowanym przez Fundację "New 7 Wondersby". Na grafice widniało hasło "To Mazury nie Amazonia". Mazury znalazły się wtedy na 14. miejscu najpiękniejszych miejsc na świecie. 

W polskiej Amazonii nie usłyszysz motorówek czy skuterów wodnych, bo jest objęta strefą ciszy. To jednak świetne miejsce do nurkowania, bo jak twierdzi wielu, kryje wiele tajemnic. 

Odpoczynek w Wielkopolsce. Wybierz się nad Jezioro Dominickie w Boszkowie

Jezioro Dominickie w Boszkowie to najpiękniejszy akwen powiatu leszczyńskiego. Uznawane za jeden z najczystszych w Wielkopolsce. Boszkowo znajduje się na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Przebiega. Na terenie parku możesz podziwiać zachowane fragmenty rzeźby polodowcowej, a także bogate zespoły leśno-jeziorno-łąkowe oraz siedliska rzadkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Wszyscy turyści kochający naturę i spokój powinni odwiedzić właśnie te okolice.

 

Podziwiaj krajobraz Lasów Miradzkich. Wybierz się nad Jezioro Ostrowskie

Warto odwiedzić osadę Przyjezierze nad Jeziorem Ostrowskim. Ten malowniczy kompleks znajduje się wśród Lasów Miradzkich tuż obok jeziora. Istotnym walorem Przyjezierza jest specyficzny mikroklimat doceniony przez stałych bywalców. Wody Jeziora Ostrowskiego stwarzają doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa, okoliczne lasy natomiast są rajem dla miłośników pieszych wycieczek. Przyjezierze jest idealnym miejscem dla ludzi szukających ciszy wśród lasów - grzybiarzy, ornitologów, a także artystów szukających natchnienia.

 
Więcej o: