Najtańsze wakacje w Europie. W tych krajach odpoczniesz i nie stracisz fortuny

Chorwacja, choć tak chętnie wybierana przez naszych rodaków, wcale nie jest najtańszym wakacyjnym kierunkiem. Analitycy Eurostatu porównali ceny hoteli, restauracji, a także atrakcji w Europie i w ten sposób wyłonił się lider - Turcja.

Z danych Eurostatu wynika, że ceny hoteli i restauracji w ubiegłym roku w kraju rządzonym przez Erdogana były o prawie 60 proc. niższe niż średnia unijna i o 46,2 proc. niższe niż w Polsce. Bo Polska wcale do najtańszych kierunków wakacyjnych nie należy. Ceny w polskich restauracjach i hotelach są przeciętnie o 25,1 proc. niższe od średniej unijnej, mimo tego nasz kraj przegrywa z Portugalią. Choć za transport, kulturę, rozrywkę i używki trzeba tam zapłacić więcej.

Fakt, że ceny w Polsce są o jedną piątą niższe niż średnia unijna, doceniają nasi zachodni sąsiedzi, którzy podczas pobytu w Gdańsku, Wrocławiu czy Krakowie mogą rozkoszować się niskimi cenami. W Niemczech za usługi gastronomiczne i hotelarskie trzeba zapłacić ok. 37,8 proc. więcej.

Polska tanim kierunkiem, choć przegrywamy z Portugalią 

Większość Polaków narzeka na ceny w Polsce, ale ze względu na wariant Delta spędzi wakacje w kraju. Choć z naszej perspektywy jest u nas drogo i przytłaczają nas doniesienia o kolejnych "paragonach grozy", to dla bezpieczeństwa wolimy zostać nad Wisłą. Trzeba jasno powiedzieć, że zdrowie jest najważniejsze, ale pokus na miłośników podróżowania czyha całkiem sporo.

Które kraje najtańsze?

Z danych Eurostatu wynika, że Albania przestała już być najtańszym kierunkiem. Palmę zwycięstwa, a co za tym idzie, najniższe ceny, znajdziemy nad Bosforem. W Turcji w ubiegłym roku ceny hoteli i restauracji były o prawie 60 proc. niższe niż średnia unijna i o 46,2 proc. niższe niż w Polsce. Ceny noclegu w pokoju dwuosobowym w trzygwiazdkowym hotelu blisko plaży zaczynają się od 153 zł za osobę (Stambuł nad morzem Marmara) i ofert poniżej 250 zł nie brakuje.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: Macedonia Północna - ceny hoteli i restauracji niższe niż w Polsce o 39 proc., Albania (taniej o 38,9 proc), Bułgaria (ceny o 38,1 proc. niższe niż w Polsce). Hotele i restauracje będą dla Polaka tanie również w Rumunii i w Serbii.

A u naszych sąsiadów? Jeśli chodzi o ceny hoteli i restauracji, to najwyższe są w Niemczech (o 37,8 proc. wyższe), na Słowacji o 13 proc. wyższe, na Litwie o 4 proc. niższe, a w Czechach o 15,1 proc. niższe. Nie podano cen dla Ukrainy i Białorusi.

Chorwacja tak ukochana przez Polaków wcale nie jest tańsza od Polski. Okazuje się, że ceny są wyższe o 3,1 proc. W Grecji trzeba zapłacić o 15,8 proc. więcej.

Atrakcje turystyczne, transport i alkohol

Analitycy dokonali też porównania cen atrakcji turystycznych, ceny transportu i paliw. W dwóch pierwszych kategoriach prym wiedzie Turcja (34,8 proc. niższe niż w Polsce). Na kolejnych miejscach znalazły się Macedonia Północna i Albania (o 8,8 proc. taniej), a następnie Węgry (o 2,2 proc. taniej niż w Polsce).

Nasi sąsiedzi wysoko wyceniają rekreację i kulturę. W Czechach jest 14,5 proc. drożej niż w Polsce, a w Niemczech zapłacimy o 70,8 proc. więcej.

Europejski Urząd Statystyczny przyjrzał się także cenom usług transportowych. W Turcji za benzynę zapłacimy o 29,3 proc. mniej niż w Polsce. Na podobnym poziomie ceny utrzymują się jeszcze w Albanii i Macedonii Północnej. W Bułgarii zapłacimy o 17 proc. mniej.

A alkohol? W których krajach można liczyć się z oszczędnością w tej kwestii? W tej kategorii liderem są Węgry. Za napoje wyskokowe trzeba zapłacić średnio 16 proc. mniej niż w Polsce, a w Rumunii o 14,7 proc. W Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowinie alkohol kosztuje 11 proc. mniej niż w Polsce, a w Bułgarii o 6,9 proc.

 Źródło: Eurostat / Business Insider

Więcej o: