Holandia. Darmowe testy na COVID-19 dla wyjeżdżających na wakacje. Rząd wydał na ten cel 250 mln euro

Przez dwa miesiące obywatele Holandii wyjeżdżający na wakacje będą mogli bezpłatnie wykonać test na COVID-19. Rząd na ten cel przeznaczy 250 milionów euro (ok. 1 mld 133 mln zł).

Do tej pory w Holandii zostało zaszczepionych 34,8 proc. populacji, dlatego władze kraju postanowiły zapewnić swoim obywatelom wyjeżdżającym na wakacje bezpłatny dostęp do testów. Do punktów, w których można będzie zrobić badanie, będą mogły się udać także osoby poniżej 18. roku życia.

Zobacz wideo Pływająca fabryka mleka. Ma pomóc przetrwać kataklizmy

2,5 miliona testów do dyspozycji

Została uruchomiona strona internetowa, poprzez którą można się zapisać na bezpłatne badanie. Uruchomiono również specjalny numer telefonu. Nie wiadomo, jak duże będzie zainteresowanie, ale zdaniem ministra Van Nieuwehuizena bez problemu punkty poradzą sobie z dużą frekwencją.

Holendrzy mają do dyspozycji ćwierć miliona testów. Z badania mogą skorzystać także turyści powracający do kraju. Oferta rządowa jest także skierowana do klientów biur podróży, a także, jeśli wykonali testy w innych punktach, mogą ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów i obciążyć nimi państwo.

Program potrwa od 1 lipca do 31 sierpnia

W punktach pobrań Holendrzy będą mieli dwa testy do wyboru: PCR lub antygenowy. Wykonają taki, jaki jest wymagany w kraju, do którego się wybierają. Po otrzymaniu negatywnego wyniku testu, można go dodać do aplikacji CoronaCheck lub wydrukować, a następnie okazać przewoźnikowi. Jeśli natomiast ktoś uzyskał pozytywny wynik testu, powinien zostać w domu. 

Program potrwa od 1 lipca do 31 sierpnia.

Źródło: rtlnieuws.nl

Więcej o: