Węgry. Łatwiej o wjazd. Polacy witani z szeroko otwartymi ramionami

Polacy bardzo chętnie wypoczywają na Węgrzech. Kierunek ten jest wysoko w rankingach destynacji wybieranych przez naszych rodaków. Mamy zatem dobrą wiadomość dla osób, które są pod urokiem Budapesztu. Od 1 lipca z unijnym paszportem można wjechać bez żadnych ograniczeń.

Jak czytamy na stronie ambasady węgierskiej, od 1 lipca cudzoziemcy, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID mogą wjeżdżać na terytorium Węgier bez żadnych ograniczeń. Mogą również korzystać z usług turystycznych na terenie kraju na podobnych zasadach, jak osoby z węgierskim certyfikatem szczepień. Warto dodać, że pod koniec czerwca zniesiono kontrolę na granicach z krajami strefy Schengen.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Na basen, do teatru i kina

Mając Unijny Certyfikat COVID można wejść na basen, do klubu fitness, teatru czy do muzeum. Imprezy sportowe i kulturalne odbywają się jedynie z częściowym udziałem widzów. Można uprawiać sport na wolnym powietrzu. Przywrócono płatne parkowanie w centrach miast.

Ograniczony wjazd

Obecnie bez ograniczeń mogą wjeżdżać na Węgry niezależnie od swego obywatelstwa osoby z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii

Wjazd bez ograniczeń jest też możliwy dla ozdrowieńców, którzy okażą dokument potwierdzający przejście COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Z osobą spełniającą te warunki może też wjechać osoba poniżej 18. roku życia.

Obcokrajowcy mający stały pobyt i członkowie ich rodzin oraz osoby posiadające dokumenty uprawniające do pobytu powyżej 90 dni, wydane przez węgierski urząd migracyjny traktowani są na równi z obywatelami węgierskimi. Tak jak obywateli Węgier traktuje się sportowców, artystów i personel techniczny wydarzeń artystycznych. Na Węgry mogą też wjeżdżać obcokrajowcy, którzy udowodnili cel podróży i otrzymali pozwolenie od odpowiedniego organu policji.

Gdy podróżni (obywatele węgierscy) nie mają paszportu covidowego, muszą się poddać badaniu na granicy lub okazać negatywny wynik testu. W przypadku pierwszego wyboru, gdy test pokaże pozytywny wynik, na podróżnego czeka 10-dniowa kwarantanna. 

Zaszczepionych 50 proc. populacji 

Jak podaje ourworldindata.org w pełni zaszczepionych na Węgrzech jest 4,92 mln osób, co daje 50,3 proc. populacji.

"Obserwuję proces rejestracji na szczepienia i kiedyś był to zmasowany atak, teraz nastąpiło  spowolnienie. Dziennie rejestruje się około 5-10 tysięcy osób, to o wiele mniej niż wcześniej" - powiedział w wywiadzie radiowym Viktor Orbán.

Szef Kancelarii Premiera Gergely Gulyás dodał, że celem jest osiągnięcie 6 mln zaszczepionych. Władze zapowiedziały, że po osiągnięciu poziomu 5,5 mln zniesione zostaną restrykcje. Nie trzeba będzie nosić maseczek ochronnych (z wyjątkiem instytucji ochrony zdrowia). Do hotelu, restauracji czy na koncert można będzie wejść, nie okazując zaświadczenia o szczepieniu.

Źródło: Ambasada Węgier, telex.hu, police.hu, gov.pl

Więcej o: