Słowacja zmienia zasady wjazdu. Jesteś niezaszczepiony? Czeka cię kwarantanna

Rząd Słowacji ogłosił, że od 9 lipca osoby niezaszczepione, które będą chciały przekroczyć granice kraju, czeka kwarantanna. To odpowiedź na wysoką transmisję wariantu Delta.

Centralny Sztab Kryzysowy w Słowacji podjął decyzję o zmianie kryteriów wjazdu do kraju. Teraz kolor zielony kraju, skąd przybywają podróżni, przestał być najważniejszy, ważniejsze jest, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy nie. Osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały przechodzić kwarantanny ani okazywać negatywnego wyniku testu przy przekraczaniu granic na Słowacji. Wystarczy okazanie paszportu covidowego i można jechać dalej.

Inaczej z osobami niezaszczepionymi. Te będą musiały przed wjazdem na Słowację wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny i przejść dwutygodniową kwarantannę. Będzie można ją skrócić, gdy po pięciu dniach przebywania w izolacji, przedstawi się negatywny wynik testu. Osobom, które przekraczają granicę Słowacji z uwagi na pracę w sąsiednich krajach, rząd dał czas do 9 sierpnia, aby zaszczepiły się lub dokończyły ten proces.

Minister zdrowia Vladimir Lengvarsky powiedział na konferencji prasowej, że przyjmując nowe przepisy,  kierowano się chęcią zwiększenia liczby osób zaszczepionych wśród Słowaków.

Dostęp do szczepień będzie łatwiejszy

 "Nowa zasada opiera się na rozróżnieniu osób zaszczepionych od nieszczepionych. Szczepienia są nadal dobrowolne. Za każdym wyborem wiąże się pewna odpowiedzialność. Dostęp do szczepień będzie łatwiejszy" – zapewnił sekretarz stanu Martin Klus.

Od poniedziałku na Słowacji zostaną wprowadzone bardziej szczegółowe kontrole graniczne. Rząd zatwierdził również projekt ustawy, aby tylko osoby, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 lub przedstawią negatywny test na koronawirusa, mogły uczestniczyć w imprezach masowych.

Na Słowacji potwierdzono już kilka przypadków wariantu Delta. Program szczepień u naszego sąsiada idzie mocno opieszale. Dwiema dawkami zostało zaszczepionych 28 proc. społeczeństwa.

Źródło: www.idnes.cz 

Więcej o: