Paszport covidowy zaczyna obowiązywać w całej Europie. Nie tylko potrzebny przy przekraczaniu granicy

Unijny Certyfikat COVID, który potocznie nazywany jest paszportem covidowym, od 1 lipca będzie uznawany na terenie całej Unii Europejskiej. Oprócz 26 państw Unii Europejskiej będzie honorowany także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Do systemu nie dołączyła jeszcze Irlandia, ale na dniach może się to zmienić.

Paszport covidowy ma ułatwić przekraczanie granic państw należących do UE. Jak czytamy na stronie gov.pl, to zaświadczenie, które potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19, przejście choroby lub zawiera aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat nic nie kosztuje. Jest darmowy. Zawiera kod QR, który pozwala na jego sprawdzenie w całej UE.

Paszport można pobrać za pomocą aplikacji mObywatel. Jest ona dostępna zarówno na telefony z systemem Apple iOS, jak i Google Android. Można go pobrać także w aplikacji mobilnej mojeIKP.

Kraje akceptujące Unijny Certyfikat COVID uznają szczepionki przyjęte do obrotu w całej Unii Europejskiej. Są to: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Johnson & Johnson.

Certyfikat w aplikacji mObywatel jest dostępny w dwóch językach. Polskim i angielskim.Wszystkie certyfikaty, według założeń Komisji Europejskiej mają być dostępne w języku narodowym i w tłumaczeniu na język angielski.

Jak długo ważny jest certyfikat?

 Certyfikat zaczyna być ważny na terenie Polski po upływie:

- czternastu dni po podaniu pełnej dawki szczepienia. Certyfikat jest ważny przez rok.

- w przypadku otrzymania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa - jest on ważny przez 48 godzin.

- status ozdrowieńca jest ważny do 180. dnia po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Czy pobranie paszportu jest obligatoryjne?

Można się zastanawiać, czy pobranie Unijnego Certyfikatu COVID jest wymagane? Jest to decyzja dobrowolna każdego pasażera, ale posiadanie takiego paszportu znacznie ułatwi przekraczanie granic, ponieważ wiele państw wymaga obecnie okazania informacji o stanie zdrowia. Certyfikat można również zdobyć w formie papierowej. Można go pobrać w formacie PDF w Internetowym Koncie Pacjenta. Podczas kontroli granicznej można okazać wydruk lub zaświadczenie w aplikacji mobilnej. Jeśli chodzi zaś o dzieci, paszport covidowy będzie dostępny na koncie rodzica lub opiekuna dziecka na stronie pacjent.gov.pl.

Zaszczepiłem się. Co zawiera certyfikat wydany po szczepieniu:

• imię (imiona) i nazwisko

• datę urodzenia

• nazwę choroby, której dotyczy szczepienie

• dane o szczepionce (nazwę szczepionki, nazwę producenta)

• numer dawki w serii szczepień/dawek

• datę szczepienia

• nazwę państwa, w którym dokonano szczepienia

• informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.

Zrobiłem test. Co zawiera certyfikat wydany po teście:

• imię (imiona) i nazwisko posiadacza certyfikatu

• datę urodzenia posiadacza certyfikatu

• chorobę, której dotyczy test

• informacje o wykonanym teście (rodzaj testu, nazwa testu, nazwa producenta testu)

• datę i godzinę pobrania próbki do testu

• wynik testu

• informację o punkcie, który wykonał test

• nazwę państwa, w którym wykonano test

• informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.

Mam za sobą COVID-19. Co zawiera certyfikat wydany ozdrowieńcowi:

• imię (imiona) i nazwisko posiadacza certyfikatu

• datę urodzenia posiadacza certyfikatu

• chorobę, którą przebył posiadacz certyfikatu (COVID-19)

• datę pierwszego dodatniego wyniku testu (w ciągu ostatnich 180 dni od momentu próby pozyskania certyfikatu wynikającego z przebycia choroby)

• nazwę państwa, w którym wykonano test

• informację o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu

• data ważności od i do certyfikatu.

Skąd go pobrać?

Unijny Certyfikat COVID znajdziemy na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel.

- Zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta

- wybierz kafelek "Certyfikaty" na dole strony

- wybierz rodzaj certyfikatu i kliknij na "Pobierz kod QR"

- zapisz pdf na swoim urządzeniu lub wydrukuj, możesz też zeskanować kod.

Paszporty covidowe - nie tylko na granicy

Obecnie do systemu dołączyło 26 krajów Unii Europejskiej. Brakuje jeszcze Irlandii. Wkrótce może się to jednak zmienić. W wielu krajach paszport staje się przepustką nie tylko do wjazdu do poszczególnego kraju, ale również do uczestnictwa w imprezach masowych. 

Tak jest m.in. we Francji. Paszport covidowy jest wymagany od uczestników imprez masowych, w których bierze udział ponad tysiąc osób. Bez konieczności certyfikatu wejdziemy do sklepów, restauracji czy hoteli. We Włoszech również warunkiem uczestnictwa w weselach, zawodach sportowych czy koncertach jest okazanie paszportu covidowego.

W Czechach, choć granicę można przekroczyć bez konieczności przedstawiania zaświadczeń, to już wewnątrz kraju paszport covidowy będzie nam potrzebny. Jest on niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Prawo do sprawdzania dokumentów mają jedynie funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.

W Danii certyfikat przyda się nie tylko na granicy, ale również wtedy, gdy chcemy wejść do restauracji (oprócz ogródków gastronomicznych), kina, na basen. Wszędzie tam, gdzie gromadzi się większa liczba osób. W Austrii dokument ten jest niezbędny, jeśli chcemy wejść do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Nie zapomnijmy o nim także wtedy, gdy chcemy wejść na imprezy masowe na świeżym powietrzu.

W Portugalii unijny certyfikat jest wymagany przy przemieszczaniu się między najbardziej dotkniętymi przez epidemię powiatami. Posiadając go, możemy również wejść do restauracji i uczestniczyć w imprezach masowych. Na Słowenii warunkiem zameldowania się w hotelu, ale i pójście na dyskotekę jest okazanie europejskiego certyfikatu.

Certyfikatu nie należy mylić z paszportem lub dowodem tożsamości, który nadal jest potrzebny przy przekraczaniu granic krajów UE, niebędących w strefie Schengen, czyli Chorwacji, Bułgarii, Rumunii, Cypru i Irlandii.

Źródło: gov.pl, BBC, ec.europa.eu