Chcesz uciec od miejskiego zgiełku i tłoku na plażach czy szlakach górskich? Nie ma problemu. Ostało się w Polsce jeszcze kilka spokojnych zakątków, które urokiem równają się z popularnymi atrakcjami, a są zdecydowanie mniej oblegane.
Spływy kajakowe cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością. To świetny sposób na aktywne spędzanie czasu. Jeśli także lubisz ten sport, ale nie chcesz płynąć wiosło w wiosło z innymi, to polecamy spływ Gwdą. Płynąć można od okolic Szczecinka do Piły lub jeszcze dalej do Ujścia, gdzie rzeka wpada do Noteci. Trasa jest dość długa, więc raczej nie pokonasz jej nawet w jeden weekend. Wyjątkowo piękny jest odcinek od Drężna nad jeziorem Studnica, aż po jezioro Wielimie. Tam rzeka jest dość dzika, wiec trzeba uważać na przeszkody w postaci zwalonych drzew. Płynąc tą trasą, częściej niż człowieka na brzegu rzeki zobaczysz czaplę, sarnę lub inne zwierzęta.
Niewiele osób wie, że w Polsce jest wiele wygasłych wulkanów. Bardzo wiele z nich znajdziesz na Pogórzu Kaczawskim, które nazywane jest krainą wygasłych wulkanów. Najpopularniejszym szczytem tego rejonu jest Ostrzyca Proboszczowicka. Z jej wierzchołka rozciąga się wspaniały widok na całe Sudety.
Jeśli jednak wulkany cię nie interesują, to na Pogórzu Kaczawskim znajdziesz wiele innych atrakcji jak choćby zabytkowe miasteczka: Złotoryja i Lwówek Śląski oraz zamek Grodziec.
Puszcza Borecka to niezwykle cenne przyrodniczo miejsce. Choć jest położona wśród wielu popularnych jezior, mało kto do niej trafia. Puszcza słynie z przepięknych tras pieszych i rowerowych. Można tu oglądać liczne zwierzęta zarówno w hodowli, jak i w środowisku naturalnym. Miłośnicy spływów kajakowych mogą wybrać się Łaźną Strugą popłynąć do rzeki Ełk.
Góry Bialskie to jedno z najbardziej dzikich pasm w Sudetach. Turyści bardzo rzadko trafiają w to miejsce. A szkoda, bo szlaki prowadzą przez przepiękne zakątki - główne szczyty oraz rezerwat przyrody Puszcza Śnieżnej Białki. Rezerwat ten jest najpiękniejszym i najdzikszym zakątkiem tej części Sudetów. Niegdyś stanowił kryjówkę dla przemytników i kłusowników, gdyż jest położony w dość trudnodostępnym rejonie. Wyprawa w Góry Bialskie dostarczy ci niezapomnianych widoków.
Łagów jest jednym z piękniejszych zakątków województwa lubuskiego, aczkolwiek zagląda tu niewielu turystów. Miejscowość położona jest między dwoma jeziorami - Łagowskim i Trześniowskim - i zachwyca swoim krajobrazem. Poza pięknymi lasami i jeziorami warto zobaczyć także trzynastowieczny Zamek Zakonu Joanitów, który jest najstarszym obiektem w tej miejscowości. Jedną z atrakcji regionu lubuskiego są też liczne winnice. Z Łagowa jest do nich około 40 minut jazdy samochodem, więc jeśli jesteś smakoszem wina, koniecznie wybierz się na wycieczkę do jednej z nich.
Dzikie miejsca w Polsce. Łagów shutterstock/konradkerker