Chorwacja zaostrzyła zasady wjazdu od 1 lipca. Decyzję ogłoszono z dnia na dzień

Chorwacja nieoczekiwanie zmieniła zasady wjazdu do kraju. Od 1 lipca, aby przekroczyć granice, należy przedstawić Unijny Certyfikat Covid potwierdzający szczepienie, negatywny wynik testu lub zaświadczenie o przebyciu choroby.

Jeszcze wczoraj można było bez zbędnych ograniczeń wjechać do Chorwacji. Teraz, by wjechać na teren republiki, należy przedstawić "paszport covidowy". Decyzję ogłosił 30 czerwca Państwowy Sztab Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji. 

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Osoby, które nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID, mogą przekroczyć granicę Chorwacji, gdy spełnią jeden z warunków:

 ·         okażą negatywny wynik testu PCR - nie starszy niż 72 godz. lub szybki test antygenowy (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszy niż 48 godz.,

·         przedstawią potwierdzenie, że zostały zaszczepione pierwszą dawką szczepionki Pfizer, Moderna lub Gamaleja (Sputnik V). Osoby te mogą przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku szczepionki AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki,

·         przedstawią potwierdzenie przejścia COVID-19 i zostały zaszczepione jedną dawką szczepionki w ciągu sześciu miesięcy od początku choroby COVID-19, a szczepienie odbyło się na mniej niż 210 dni przed przekroczeniem granicy. Potrzebne jest posiadanie potwierdzeń przechorowana COVID-19 i szczepienia,

·         ozdrowieńcy przedstawią potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby w ciągu ostatnich 6 miesięcy, 

·         dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu.

Te osoby, które nie spełnią żadnego z kryteriów i będą chciały przekroczyć granicę Chorwacji, zostaną automatycznie skierowane przez straż graniczną na kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego, wykonanego już na terenie tego kraju. Osoby, które nie wykonają testu lub nie otrzymają negatywnego wyniku testu, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę.

Więcej o: